Niebajki, Geert De Kockere, il. Johan Devrome


Niebajki, flamandzkiego pisarza dla dzieci Geerta De Kockere (1962), to krótkie opowiastki o zwierzętach, które autor obdarzył wieloma ludzkimi cechami, niepokojami, lękami, czy kompleksami. Zwierzaki mierzą się tu z własnymi słabościami i często przegrywają, coś im się nie udaje.  Bohaterowie mówią o swoich planach, marzeniach - mówią o życiu. Koza marzy o tym, aby być owcą, a owca bardzo chciałaby być kozą; pies planuje, że wreszcie kogoś ugryzie - przymierza się do tego przez cały dzień, w końcu pod wieczór sfrustrowany chapnął myszę; głodna wrona użala się nad sobą i tym, że cały świat jest przeciwko niej, że przegapia oranie pola,  które jest nie lada gratką - pług odkrywa w ziemi same przysmaki; żaba cierpiąca na lęk wysokości bardzo chce oddać skok do najpiękniejszego strumyka, jaki w życiu widziała (tyle tylko, że jest on w dole) - wreszcie skacze, tylko... daleko od strumyka.
Świetnie napisana książka - idealna  do głośnego czytania, choć czytając ją chwilami miałam wrażenie, że adresatem Niebajek powinni być dorośli, a nie dzieci. Humor książki  lekko przewrotny, czytelny dla dorosłych - dla dzieci nie zawsze zrozumiały. Ja widziałam tu ukryte znaczenia i drugie dno - chłopcy odbierali tę książkę bez niuansów, po prostu.
Ładne wydanie, ciekawe ilustracje Johana Devrome'a.

Niebajki,
Geert De Kockere
il.Johan Devrome,
Nasza Księgarnia, 2006.

Komentarze

  1. Lubię takie historyjki! Takie podwójne! Takie, w których jest i Rodzic i Dziecko zawarte. I przeogromnie podobają mi się ilustracje! Na listę - hop!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz