Byłem, czego i wam życzę. Henryk Tomaszewski - w Zachęcie, czyli tworzymy plakat!Warsztaty rodzinne, zorganizowane przy okazji wystawy "Byłem, czego i wam życzę. Henryk Tomaszewski", w których uczestniczyliśmy, dotyczyły plakatu. Dzieci, nim zaczęły oglądać prace Tomaszewskiego, rozmawiały z prowadzącą spotkanie, która chciała usystematyzować ich wiedzę i ją pogłębić - tym samym przygotowując je do odbioru prac artysty. Dzieci dzieliły się też swoimi spostrzeżeniami. Padały pytania, padały odpowiedzi.


Jaką wielkość ma plakat i jaki charakter. Do jakiego celu służy, jakiego typu informacje zawiera, jak wygląda - czy jest prosty, i tym samym łatwy w odczytaniu, czy skomplikowany; czy jest malowany wieloma kolorami czy raczej jest ich niewiele i dlaczego; gdzie można na ulicy zobaczyć plakat; czy wieszanie plakatów na płotach jest zgodne z prawem?

Wyszliśmy z całkiem sporą wiedzą na temat tej dziedziny sztuki! Po zwiedzaniu i rozmowie o plakacie, przyszedł czas na pracę twórczą. Dzieci miały za zadanie stworzyć swój plakat, ilustrujący ulubiony film czy książkę. Franek postanowił zrobić plakat ... zapowiadający mecz piłkarski.

A po warsztatach - myślę, że nie raz będziemy w domu samodzielnie tworzyć własne plakaty! Zapowiadające rozmaite rodzinne wydarzenia, czy ilustrujące ukochane książki albo ... rozgrywki ligi ;)

Ja osobiście chętnie obejrzałabym wystawę jeszcze raz, na spokojnie, sama. Wspaniałe plakaty - nienachalne, niedosłowne, inteligentne i przywołujące wspomnienia, bo wiele z nich kiedyś gdzieś tam się widziało.
***
Wystawa "Byłem, czego i wam życzę" została zorganizowana z okazji 100-lecia urodzin artysty. Henryk Tomaszewski (1914–2005) to grafik, projektant, rysownik, profesor warszawskiej ASP i jedna z najważniejszych postaci polskiej grafiki projektowej po II wojnie światowej. Tomaszewski stworzył wyrazistą formułę projektowania – jej źródła i efekty pokazuje wystawa zorganizowana w stulecie jego urodzin. Zobacyzmy tu:
  • plakaty  z okresu tzw. polskiej szkoły plakatu (od 1945 do końca lat pięćdziesiątych) - Tomaszewski stworzył koncepcję plakatu opartego o plastyczny skrót i metaforę..
  •  plakaty projektowane od lat sześćdziesiątych –  zredukowanie bujnego malarskiego stylu, prostota, bardziej abstrakcyjne rozwiązania i rysunek (z czasem główny motyw jego prac). 
  • wybrane plakaty liternicze i projekty książkowe, które można opisać hasłem "litera".
Na wystawie znalazły się rysunki, szkice i projekty plakatów, ujawniające warsztat grafika ery przedkomputerowej. „Wszystko idzie od oka. Ono musi być wykształcone, niepodległe, abstrakcyjne” – tak pisał w liście do przyjaciela Jana Lenicy o istocie dobrego projektownia, tak też można podsumować twórczość Tomaszewski. 

(na podst. mat z www.zacheta.art.pl)Złapana (przez Śmigłą Igłę) na gorącym uczynku ;)

Komentarze