Pionierzy. Poczet niewiarygodnie pracowitych Polaków, tekst Marta Dzienkiewicz, il. Joanna Rzezak, Piotr Karski


Założę się, że  mało kto wie, że Skłodowskiej trudność sprawiało gotowanie, że miała prawo jazdy i jako jedna z pierwszych Polek zdobyła Rysy (uwielbiała Tatry!). Wiecie, że Czesław Tański - prekursor polskiego szybownictwa - nie umiał gospodarować pieniędzmi? Jak zarobił,  wydawał wszystko lekką reką, nie płacił podatków, zapominał o rachunkach i do końca życia pozostał trochę dzieckiem - lubił czepiać się samochodów, żeby się przejechać, a zimą ślizgać na zamarzniętych kałużach ... Zygmunt Wróblewski, fizyk, który uzyskał ciekły tlen, przez kilka lat po operacji oczu nie mógł ani czytać ani pisać, co nie przeszkodziło mu w studiowaniu - nie robił notatek tylko wszystko zapamiętywał i w dwa lata zrobił doktorat! W laboratorium Kazimierza Funka, odkrywcy witamin,  królował chaos i bałagan, a do tego przechadzały się tu trzy czarne koty -i pies, jednak on zawsze wiedział, gdzie co jest ;) Wanda Rutkiewicz (zdobywczyni najwyższych szczytów Ziemi) pruła po Warszawie dużym junakiem i mówiła, że woli narażać życie niż je zmarnować.
Po przeczytaniu "Pionierów", można błysnąć w towarzystwie nietuzinkowa wiedzą - bo pełno tu informacji i anegdot, których nie znajdzie się na Wikipedii ani w wysłużonej encyklopedii ;) A i informacje podstawowe, okraszone historyjkami z życia, jakoś łatwiej wchodzą do głowy. Bohaterowie książki nie są pomnikami, tylko zwykłymi-niezwykłymi ludźmi z krwi i kości, z wadami, słabostkami, często gramem szaleństwa oraz ... wielką pasją idącą noga w nogę z pracowitością.

"Pionierów" trzeba przeczytać i obejrzeć. Kiedy pierwszy raz wzięłam tę książkę do ręki - pierwsze moje skojarzenie: Mizielińscy. Jednak im dłużej książka jest z nami, czytana, oglądana - ono się rozmywa. Ilustracje wykonane są techniką nawiązującą do starej techniki drzeworytu. Kolorowe strony przyciągają wzrok, zachecają do oglądania. Pionierzy to ciekawa rzecz dla dorosłych i dzieci. Kopalnia wiedzy, podanej w sposób lekki - od ploteczek po historie mrożące krew w żyłach - przypadnie do gustu wszystkim małym i starszym odkrywcom! A czytając ją nie raz będziecie dumni - ilu wśród  Polaków było nietuzinkowych i wybitnych ludzi! I jest - życzyłabym sobie drugiej części - pocztu współczesnych wielkich Polaków!
.
Dziękujemy Wydawnictwu Dwie Siostry za przesłanie egzemplarza do recenzji.

Pionierzy. Poczet niewiarygodnie pracowitych Polaków,
tekst Marta Dzienkiewicz,
ilustracje Joanna Rzezak, Piotr Karski, Wydawnictwo Dwie Siostry, 2013.

Komentarze

  1. Mnie też gotowanie sprawia trudności i mam prawo jazdy !!! No to chyba powinnam się jakimiś pierwiastkami zainteresować ;-)). No i ten bałagan wszędzie - nic tylko wybitna ze mnie osoba !!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ania, nie mam co do tego żadnych wątpliwości!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz