Alfabet Polski, Anna Skowrońska, il. Agata Dudek, Małgorzata Nowak


"Ale fajna!"*

Rzeczywiście "Alfabet Polski" jest fajny. Bo nie jest nudny. Bo nie jest sztywną encyklopedią, która stoi na półce i rzadko się do niej zagląda. Bo nie niesie ze sobą wiedzy szkolnej, tylko zaskakuje ciekawostkami. Czytając książkę, choćby wyrywkowo, można się czegoś dowiedzieć i o historii i o teraźniejszości, o kulturze, ważnych miejscach, zjawiskach socjologicznych. Czasem jest śmiesznie, czasem intrygująco, czasem poważnie. A do tego, Alfabet dobrze wygląda - Agata Dudek maczała w tym palce, więc wszystko jasne :)


Pod koniec podstawówki dostałam od taty wspaniałą książkę. "Leksykon młodego czytelnika". Z okładki spoglądała dżinsowa sowa ;) Były tam słowa, które fascynowały i ciekawiły. Arkadia obok absolutyzmu, country obok cynizmu. rock and roll obok romansu, happening i jasełka i joga, i marża z masturbacją na jednej stronie, psychoza obok puryzmu. Mnóstwo wyrazów trudnych, ale jakże ciekawych i nowych - lubiłam otwierać sobie książkę na chybił trafił i poznawać nowe słowa i ich znaczenia. Od tamtej pory zbiory, leksykony i mini encyklopedie autentycznie mnie pociągają, nie żeby czytać od deski do deski, tylko zerknąć tu, zerknąć tam, przekartkować, zatrzymać się na czymś w danym momencie interesującym. Mam nadzieje, że "Alfabet" spełni taka rolę w przypadku moich chłopaków, że przekonają się, że czytanie i oglądanie leksykonów i alfabetów ;) itp. może być interesujące.

Zbiór postaci, wydarzeń, zjawisk jest zaskakujący: współczesność obok mocnej historii, święta i kultura i tradycja. Gosia Baczyńska i Olga Boznańska, Enigma i emigracja, limeryki (Szymborskiej) i Tuwim, zbójnicki taniec i czekolada, Hel i Góry Stołowe, hejnał mariacki i andrzejki, krasnale wrocławskie i Althamer, Fryderyk Chopen i literatura ku pokrzepieniu serc...itp. itd.  Trochę taki miszmasz, ale przez to jest ciekawie :) Nie wiadomo, z czym zetkniemy się na kolejnej stronie, czy będą wysokie tony, czy coś zabawnego albo znajomego ;)

Czego mi brakuje? Spisu treści :)

*opinia 10-letniego Franka

Alfabet Polski,
Anna Skowrońska,
 il. Agata Dudek, Małgorzata Nowak.
wyd. Muchomor, 2016.

Komentarze