Krystyna Michałowska z medalem PS IBBY


To jej hasło "Poczytaj mi, mamo" i ten motylek, domek, koniczynkę widzimy na kultowych już książkach wydawnictwa Nasza Księgarnia, z którym to wydawnictwem związana była przez prawie 30 lat. Pracę tu zaczęła tu zaraz po studiach na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (była studentką Jana Marcina Szancera i Jerzego Tchórzewskiego). Razem z nią pracowali Zdzisław Witwicki, Zbigniew Rychlicki, współpracowali Janusz Stanny, Teresa Wilbik, Andrzej Strumiłło, Olga Siemaszko, Maria Uszacka, Antoni Boratyński.


Tematy, w których czuła się najlepiej to smoki, węże i stwory z baśni ze wszystkich stron świata. Wszystkie prace są bardzo malarskie, nastrojowe i baśniowe.

W czasie uroczystości ilustratorka opowiedziała historię o chińskich baśniach, które przepięknie zilustrowała do tekstu Mieczysława Kunsltera. Długo zgłębiała wiedzę na temat chińskiej kultury - malarstwa, szat księżniczek, strojów ludowych - aby oddać prawdziwy charakter baśni. Na targach książek podszedł do stoiska, przy którym była Chińczyk. Ilustratorka, bardzo dumna z książki i swoich ilustracji nie omieszkała mu jej pokazać. Ów pan oglądał z zainteresowaniem ilustracje ... i zwrócił jej uwagę, że chińskie smoki mają wąsy, a te ich nie mają!

"Tak się tym przejęłam, że w domu na wszystkich oryginalnych ilustracjach domalowałam tym smokom wąsy. Teraz marzę o tym, by ktoś ponownie wydał "Księżniczkę smoków", ale już z prawidłowymi smokami" mówiła w rozmowie z Tatianą Audycką-Szatrawską, wiceprezes Polskiej Sekcji IBBY.

Laureatka licznych nagród m.in. II nagrody na Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu (1977) oraz Nagrody Roku Polskiej Sekcji IBBY (1988). Brała udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych, np. w Bratysławie, Bolonii, Londynie,Berlinie, Tokio, Moskwie, Hawanie. Ilustrowała m.in. "Baśnie" Hansa Christiana Andersena, "Błękitnego ptaka i inne baśnie" Marie-Catherine d’Aulnoy, "Kaczki" Jana Brzechwy, "Wierszyki domowe" Joanny Papuzińskiej, "Bajki o czterech wiatrach" Hanny Januszewskiej czy "Legendę o warszawskim Bazyliszku" Wandy Chotomskiej.

Krystyna Michałowska 29 września 2016 roku otrzymała medal PS IBBY za całokształt twórczości. Laudację wygłosiła Anita Wincencjusz-Patyna z ASP we Wrocławiu. Po oficjalnej części można było podziwiać jej obrazy oraz książki (te ze zbioru Wiolety Słoki - Wioletowe Kruczki).

Komentarze