Znacie Niestraszki? Ja nie znałam... Joanna Wachowiak, Maciej Szymanowicz

Niestraszki w Teatrze Kamienica

Wyobraźcie sobie moje zdziwienie, kiedy zerknęłam na materiały promocyjne. No, te postaci, te domki, drzewka jak nic muszą być Macieja Szymanowicza. Jego kreska jest tak charakterystyczna, a styl nie do podrobienia. I wyobraźcie sobie radość chłopaków, kiedy okazało się, że takie dwa stworki - wyczarowane z ilustracji - zamieszkają z nami :) Mamy też książeczkę "Przygody Niestraszków", napisaną przez Joannę Wachowiak z ilustracjami Macieja Szymanowicza (uwielbiamy!) i super zeszyty z zadaniami - "Niestraszki, fraszki i igraszki" :)


Skąd te stworki? Co to za Niestraszki?


Nie znałam ich, nie znałam akcji - a trwa już od ubiegłego roku. Celem kampanii jest bezpieczeństwo dziecka - w domu, na ulicy, nad wodą. A najlepszym sposobem na dotarcie do dzieci jest zabawa. Więc Niestraszki bawią, a przy okazji edukują i dzieci i rodziców. Bo z tym bezpieczeństwem i zapewnieniem go dziecku to różnie bywa - wynika z raportu Bezpieczne dziecko*

60 proc. badanych
 przyznaje, że wolny czas z dzieckiem woleliby spędzić na świeżym powietrzu lub rozwijając zainteresowania i pasje. Na poważne rozmowy na temat bezpieczeństwa nie zostaje dużo czasu. Rodzice często nie wiedzą też, jak w ciekawy sposób przekazać swoje doświadczenia lub nie są zadowoleni ze stanu swojej wiedzy. Dotyczy to np. udzielania pierwszej pomocy. 55 proc. badanych nie czuje się pewnie w tym temacie. Poza tym postępowanie rodziców nie zawsze jest wzorcowe nawet w prostych, codziennych czynnościach, np. w ruchu drogowym. Niemal połowa z nich przekracza dozwoloną prędkość, wioząc dzieci autem, a co siódmy rodzic przechodzi na czerwonym świetle w obecności dziecka.

Zagrożenia na dzieci czekają też w sieci...

Aż 65 proc. przedszkolaków ogląda filmy na YouTube lub innych serwisach, a 71 proc. nastolatków prowadzi aktywność w serwisach społecznościowych. Jednocześnie tylko 20 proc. rodziców używa specjalnego oprogramowania, umożliwiającego wgląd w działania dzieci w sieci.


Niestraszki mają więc poważne zadanie!


Niestraszki o zasadach bezpieczeństwa


Większość rodziców, jak wynika z badań chciałoby, aby ktoś pomagał ich dzieciom w ciekawy sposób zapoznawać się z zasadami bezpieczeństwa. 

Program „Niestraszki” idzie szerokim frontem - to platforma edukacyjna (niestraszki.pzu.pl) z audiobookami, kolorowankami, grami i zabawami, a także konkursami i poradami dla rodziców. Dzieci mogą bawiąc się z Niestraszkami - uczyć się,  poznawać świat i przyswajać wiedzę o zagrożeniach. W ramach kampanii prowadzone są też warsztaty i różnego rodzaju wydarzenia, dzieci otrzymują kolorowanko-naklejanki, książeczki i maskotki Niestraszki. 

Niestraszków jest pięć: Stach Trach, Niekradek Tadek, Zuzka Wiruska, Julek Pechulek, Lola Pola i każdy uczy jednej zasady bezpieczeństwa. Byłoby fantastycznie, gdyby mogły zamieszkać w każdym przedszkolu i świetlicy szkolnej!

*  Raport PZU „Bezpieczne dziecko” 

Komentarze