Rycerzem być. Jak ubrać się i zachować w różnych sytuacjach, Zofia Stanecka, il. Marta Ruszkowska


7-letni Marcel, zafascynowany rycerzami, dowiaduje się, że rycerze nie żyją jedynie na kartach bajek, ale i w XXI wieku mają całkiem sporo do zrobienia. Bo o rycerskości nie świadczy zbroja, hełm i miecz (choć i te można odnaleźć we współczesnym świecie - bo czyż np. szkolny mundurek nie jest zbroją" małego rycerza, albo piłkarski strój?) tylko zachowanie.


Więc co znaczy być rycerzem w czasach, kiedy nie ma smoków, ani księżniczek zamkniętych w wieżach? Ta książka doskonale wyjaśni, na czym to polega. Nie trzeba walczyć na miecze, podbijać, zdobywać, ratować i wyzwalać - jednak nadal można być rycerzem. Na co dzień - w domu, w szkole, na ulicy, wśród rówieśników i osób starszych. Jest się rycerzem, kiedy zamiast pędzić do mety zatrzymuje się na trasie, żeby pomóc koleżance naprawić rower, czy wtedy gdy sprząta się w kinie rozsypany popcorn. Bo słowo "rycerskość" ma wiele synonimów. To dobre maniery, dobre wychowanie, dyplomacja, kultura osobista, kurtuazja, obycie, ogłada towarzyska, savoir-vivre, takt, uprzejmość, wyczucie, kindersztuba, ogłada, szarmanckość, bon ton, właściwe zachowanie się, etyczność, obyczajność, porządność, prawość, przyzwoitość, rzetelność, słowność, sumienność, szlachetność, uczciwość, dżentelmeństwo, życzliwość, gra fair, dzielność, honorowość, męstwo, odwaga, śmiałość, waleczność.

Współczesny rycerz ma dzisiaj duże pole do popisu, o czym przekonuje książka "Rycerzem być". To taki kodeks zachowań w miejscach, w których funkcjonujemy na co dzień - szkoła, szpital, stadion sportowy, kino... Z Marcelem idziemy też na ślub i wesele, czy spędzamy noc u dziadków.

Koniecznie przeczytajcie tę książę współczesnym rycerzom! Krótkie historyjki z życia Marcela przypadną do gustu nie tylko chłopakom - dzieciaki odnajdą w nich swoje przeżycia, wątpliwości, przemyślenia. A kindersztuba zawsze jest w cenie!
Rycerzem być. Jak ubrać się i zachować w różnych sytuacjach,
Zofia Stanecka,
il. Marta Ruszkowska,
Egmont, 2016.

Komentarze

  1. Moja córka lubi rycerzy-to by jej się spodobało :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W tej serii ukazała się też "Damą być. Jak ubrać się i zachować w różnych sytuacjach", może też zainteresuje córkę :)

      Usuń

Prześlij komentarz