Blog o pięknych i mądrych książkach dla dzieci

wtorek, 31 stycznia 2017

Dzień, w którym zamieniłem się w ptaka, Ingrid Chabbert, il. Guridi


Jeśli szukacie mądrej i pięknej książki, takiej, która zostanie z Wami na półce na długo, bo nie oddacie jej nikomu, a poza tym nie będzie takiej potrzeby, bo nikt z niej "nie wyrośnie" - oto ona! Niepozorna, nie krzyczy z regału kolorem czy formatem - nie zagarnia sobą przestrzeni, ale jestem przekonana, że zagarnie serce!

Porusza. Jest mądra i delikatna, tak jak subtelne są pierwsze zauroczenia i miłości. To poetycka opowieść o chłopcu i obiekcie jego fascynacji - Candeli, która różni się od innych dziewczyn tym, że kocha ptaki. Nie widzi niczego poza nimi.

Candela nie widzi nic poza ptakami.
a ja zapominam o wszystkim innym, kiedy patrzę na nią

Co zrobi zakochany w niej bohater, aby zauważyła i jego? Czy znajdzie w sobie odwagę, aby zrobić coś, co może narazić go na śmieszność w oczach innych, ale sprawi, że zostanie dostrzeżony przez obiekt swoich westchnień? Jaki będzie finał tej opowieści? Jestem autentycznie wzruszona.

Ilustracje - delikatne szkice w przygaszonych kolorach, czerń, beż, gdzieniegdzie odcienie niebieskiego. Poezja w formie i treści.

To książka, która pozostawia ciszę. A ta cisza tak pięknie brzmi.

Nie jestem już ptakiem. A jednak mogę latać.


Sopockie Wydawnictwo Łajka ma na swoim koncie książki m.in.  "Płetwal błękitny" i "Niedźwiedź polarny" Jenni Desmond czy "Lew i ptak" Marianne Dubuc -  nie można ich przeoczyć!


"Dzień, w którym zamieniłem się w ptaka"
Ingrid Chabbert,
il. Guridi,
tłum. Sebastian Szymkowiak,
Wydawnictwo Łajka, 2016.

3 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...