Duszan, Antonina Todorović, il. Dorota Wojciechowska


"Duszana" przeczytałam jednym tchem i wiem, że to będzie jedna z książek, które zabierzemy na wakacyjny wyjazd, tym bardziej, że rejon, w który się wybieramy kojarzy się z magią i naturą. W naszym domu będzie stał kaflowy piec, a z okien rozciągał widok na jezioro...


"Duszan" odwołuje się do wspomnień wielu z nas. Wakacje z dala od rodzinnego domu, jakże inne od codziennego życia, na które składają się szkoła, znajomi, obowiązki, zapracowani rodzice..

Dwaj bracia przyjeżdżają do babci, która mieszka w leśniczówce, w miejscu oddalonym od cywilizacji i tego, co dla chłopców znajome. Tu nie trzeba być schludnym i wyprasowanym, tu nie rządzi przewidywalność i pośpiech, tu ważna jest natura i mądrość, a od wiedzy szkolnej bardziej liczy się empatia i wyobraźnia. Babcia daje im wolność i swobodę, słucha i obserwuje - niczego nie nakazuje, a jedynie podpowiada. Chłopcy przechodzą tu swoistą inicjację - łączą się ze swoją duchowością, wyobraźnią, poznają swoją moc i siłę, zdobywają cenny bagaż, z którego będą mogli czerpać przez całe życie. Dojrzewają, odkrywają to, co dla nich naprawdę ważne.

Trzeba słuchać uważnie. Jedno zdanie, powiedziane przez babcię, zdradza to, co czeka i bohaterów (i po części nas, czytelników, bo przecież będziemy im towarzyszyć w każdej sekundzie książki). Przez co będą musieli przejść, z czym się zmierzyć.

Chłopcy biegają po lesie, budują szałas, poznają dzikie zwierzęta - a jednak nic nie jest tu zwyczajne.  Każde słowo ma swoją wagę, każdy gest znaczenie, nie mówiąc o snach, które wypływają z głębi podświadomości.

Autorka buduje napięcie i sprawnie żongluje gatunkami, mamy tu i elementy fantasy i baśń i powieści młodzieżowej. Magiczna to książka, w której zwierzęta mówią, a sny mieszają się z jawą. Są tu zarysowane kontrasty: miasto - wieś, rodzice chłopców-babcia, cywilizacja kontra natura, realność kontra magia... Jednak na koniec okazuje się, że wszystko można pogodzić, a światy pozornie nieprzystające do siebie - jednak do siebie pasują.
Całości dopełniają ilustracje Doroty Wojciechowskiej - baśniowe i jednocześnie niepokojące, nasycone snami i nierealnością.

Ujęła mnie ta książka, zamknęłam ją z westchnieniem, bo sama chciałabym cofnąć się do dzieciństwa, do wakacji spędzanych na wsi - tam też było intensywnie i czasem niezwykle... Z niecierpliwością czekam na chwilę, kiedy w świecie Duszana i jego brata Janka zanurzą się moi chłopcy - jestem przekonana, że też im się tam spodoba.

Książka nagrodzona w konkursie Wielokropek 2016.

Duszan. Przygody prawie prawdziwe,
Antonina Todorović,
il. Dorota Wojciechowska
Wydawnictwo Tadam, 2017
Ilość stron: 64
Wymiary 1.5 cm x 21.7 cm x 17,5 cm
cena: 36 zł,
wiek: 7+

Komentarze