O.G.R.Ó.D, Ewa Kołaczyńska, il. Adam Wójcicki

Co to jest ogród? Najprościej miejsce, w którym uprawia się rośliny, jak wskazuje nazwa powinno być ogrodzone, jednak obecnie ogrody nie muszą już spełniać tego warunku.

Pierwszy ogród, który przychodzi mi na myśl na hasło "ogród" jest działka moich rodziców (pisałam o niej TU). Od kilku lat ogrodem, w którym przebywam najczęściej jest … mój balkon. To tu poczułam zew ogrodnika. Sadzę, podlewam, doglądam, odpoczywam. To tu czuję radość i euforię z każdego kolejnego listka i pączka i smutek, jeśli roślinka nie zaaklimatyzowała się i obumarła, to tu siedząc co roku z kubkiem kawy w rękach obmyślam plany na przyszły balkonowy rok, dobieram w głowie sadzonki i nasiona, obiecując sobie, że wtedy to tu będzie się działo! Życie niestety weryfikuje te plany, jednak i tak z roku na rok jest piękniej, gęściej, bardziej zielono. W tym roku przybył chmiel z działki teściowej i pnący bluszcz, który miał zastąpić słabo rosnące wino, które chyba czytając w moim myślach, co zamierzam, wzięło się w garść i to jak – tak dorodne i piękne, nie było nigdy (a rośnie u nas od wielu już lat). Ale nie o moim balkonie miało być tylko o kolejnej książce wydawnictwa Dwie Siostry, książce z S.E.R.I.I  albumowej poświęconej sztuce użytkowej (pierwszą był D.O.M.E.K, potem M.O.D.A, D.E.S.I.G.N, S.Z.T.U.K.A).


O.G.R.Ó.D. Olśniewające Grządki i Rabatki Ówczesne i DzisiejszeTo książka, którą naprawdę warto mieć. Kiedy już stanie na półce, sięgać po nią będą nie tylko dzieci, ale i dorośli. Bez względu na wiek, zawody i zainteresowania. Bo jest interesująca, czasem zadziwiająca, zawsze zachwycająca, ze względu na temat – nietypowe ogrody. Małe i wielkie dzieła sztuki.

Konkretnie 42 ogrody wybrane spośród najwspanialszych ogrodów na całym świecie. Ogrody rosnące w różnych miejscach i na różnym terenie - w górę i w bok, na dachu, ścianie, pośród betonu, wulkanów i między schodami, w butelce i w powietrzu, ogrody pomniki, ogrody muzea, ogrody skwery ... długo można wymieniać. Aż 42 razy. To cuda architektury i dzieła wielkich ogrodników. Miejsca, które przyciągają, kuszą odpoczynkiem i wejściem do tajemniczego świata przyrody. Miejsca, które upiększają, wznoszą nas wyżej, bo to żywe dzieła sztuki i uczą praw natury. Można w nich medytować i tańczyć, odczuwać niepokój (trujące ogrody) i ekscytację, odpoczywać, spotykać się ze znajomymi, chodzić z dziećmi, bo wiele ogrodów ma place zabaw i miejsca, w których najmłodsi mogą hasać bez obaw, że coś zniszczą czy zadepczą.


Każda strona zatrzymuje ilustracjami (nie ma tu zdjęć, wszystkie ogrody są narysowane) i skondensowanym tekstem, który jest pigułą informacji, tym, co trzeba wiedzieć o danym miejscu, jednocześnie zachęcającym do poszerzania wiedzy już na własną rękę. Do poszerzania wiedzy i chęci zobaczenia na własne oczy. W książce znajdziemy też  mapy z lokalizacjami ogrodów. daty oraz informacje o twórcach.

Dzieci dowiedzą się z niej nie tylko tego, że marzenia, wyobraźnia i zapał są kluczem do sukcesu – bo te niewątpliwie cechowały twórców tych miejsc, często pionierów w tym, co tworzyli (obecnie znaleźli już swoich naśladowców i kontynuatorów ogrodowej misji), ale i dowiedzą się kim jest architekt krajobrazu, ten który wymyśla i projektuje miejsca. - poznają zawód, w którym warto się kształcić, aby takim twórcą zostać.

To niesamowita podróż przez wieki od Wiszących Ogrodów Babilonu z VI w. p.n.e. do Bosco Verticale z roku 2014. Warto wybrać się na ten spacer - wrócicie z niego pełni wrażeń.


O.G.R.Ó.D, Olśniewające Grządki i Rabatki Ówczesne i Dzisiejsze
Ewa Kołaczyńska
il. Adam Wójcicki
Wyd. Dwie Siostry, 2016,
seria: S.E.R.I.A
20 x 20 cm
oprawa twarda
stron 168 str.
cena: 42
wiek: + 5
Komentarze