Niesamowita przygoda psa Dżimusia, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Wiosną Franek  jedzie na wycieczkę szkolną do Krakowa, Wieliczki i Ojcowskiego Parku Narodowego. W Krakowie zwiedzi Komnaty Królewskie na Wawelu, Katedrę i Kościół Mariacki, Starówkę i Sukiennice. Może idąc jedna z ulic, mijając jakiś budynek oczyma wyobraźni zobaczy pędzącego psa Dżimusia? Albo szukającego go Karola, z jego mamą Heleną, synową Estreichera ? A może samo miejsce wyda mu się znajome?

Książeczkę (miękkie okładki, format  ) wydało Muzeum Historyczne Miasta Kraków. Bardzo fajne są takie pomysły, których celem jest przybliżenie dzieciom czegoś mimochodem, przy okazji, gdzieś w tle. 

Nawet nie zauważamy, kiedy biegamy za Dzimusiem i w jego sprawie po brukowanych krakowskich ulicach, a nazwy Collegium Maius z Biblioteką Jagiellońską i ulicami ją otaczającymi, i Planty i Rynek jakoś tak stają się znajome i bliskie...
Czytając książkę na moment przenosimy się do Krakowa sprzed wieku (dokładnie w pewien czerwcowy dzień 1912 roku). Poruszamy się po mieście (wiecie, że pod Sukiennicami sprzedawano kiedyś kury?), wchodzimy do domów, obserwujemy relacje między ludźmi, patrzymy na stroje, słyszymy język polski z początku 20 w.(autorce zgrabnie udało się w tekst wpleść trochę słów, które dla współczesnych i młodych czytelników brzmią obco). Jesteśmy w Magistracie, poznajemy prezydenta miasta (czy Juliusz Leo pomoże uwolnić Dżimusia?), ale i dorożkarza (tak, po Krakowie kiedyś jeździło się dorożką!) i gosposię Augustynową i ...

Poznajemy klimat miasta. Kraków, którego w tamtej odsłonie już nie ma.

Naszymi oczami jest Karol, wnuk nieżyjącego już profesora Karola Estreichera,  historyka literatury i teatru, krytyka literackiego, wieloletniego dyrektora Biblioteki Jagiellońskiej, nazywanego „ojcem bibliografii polskiej”. To on towarzyszy mamie, jeżdżącej po mieście i załatwiającej uwolnienie Dżimusia. Bo Dżimuś został złapany. Przez HYCLA, i grozi mu poważne niebezpieczeństwo!

Jak do tego doszło, co się stało? Pies co rano lubi zrobić rundkę po mieście, kiedy jego pan żył towarzyszył mu w pracy, a w bibliotece Jagiellońskiej czuł się jak w domu. Po śmierci pana nie zmienił obyczajów, nadal lubił odwiedzać znajome kąty. Wszyscy go znali i lubili. Tym razem jednak wpada w zasadzkę. Co się z nim stanie?

Autorka książki prowadzi opowieść szybko, z werwą. Serwuje nam wycieczkę przez stary Kraków i kawałek historii. Koniecznie zajrzyjcie, będąc w tym mieście, do Muzeum Historycznego: książeczki, które można kupić w sklepie muzeum (poza Dżimusiem jest tu kilka innych pozycji, którym warto się przyjrzeć) mogą stać się atrakcyjną pamiątką nie tylko dla dzieci.


Niesamowita przygoda psa Dżimusia
Joanna Gellner, Bożena Sobucka, Karol Estreicher młodszy,
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.  2016,
stron: 31,
format: 20cm x 18cm,
wiek: od 5 lat,
cena 10 zł.
Komentarze

  1. Bardzo fajna książka dla dzieci. Na pewno kupię i przeczytam mojemu maluszkowi mu się podobają bardzo pieski i różne zwierzaki

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka wygląda świetnie, muszę jej gdzieś poszukać. Dzięki za polecenie! :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz