"Ukryte światy"... uczniów szkół podstawowych [konkurs Popisz się talentem 2017]W czasach, kiedy dzieci czytają coraz mniej, a niektóre nie czytają ponoć wcale, bardzo cieszą takie książki. Książki napisane przez dzieci. Bo skoro piszą, to znaczy, że te litery i słowo pisane i te światy, które te słowa stwarzają - są im potrzebne, szukają miejsc, do których ich wyobraźnia może wędrować.

Bardzo spodobała mi się okładka - przyznacie, jest niezwykle apetyczna. Ale nie o ilustracje tu chodzi - tylko o słowa, o te językowe czary mary uczniów szkół podstawowych z całej Polski, którzy wzięli udział w konkursie Nowej Ery „Popisz się talentem 2017 . W książce jest 25 opowiadań, wyłonionych spośród 4806 nadesłanych  tekstów.

Z przyjemnością i ogromną ciekawością przeczytałam krótkie opowiadania na  zadany temat, a właściwie trzy tematy. Rafał Witek napisał pierwsze zdania - dzieci miały ponieść je dalej, rozwijając je według swojej wyobraźni i pomysłu.

  • Kogo lub co można spotkać na drodze w parku, kiedy pierwszy raz wraca się samodzielnie do domu...
  • Co może przydarzyć się staruszce, dokarmiającej piwniczne koty ...
  • Kto może odwiedzić nowo powstałe biuro detektywistyczne Nitki i Kłębka "Po nitce do kłębka" i jaki mieć problem?....

To w skrócie trzy zaczątki trzech konkursowych tematów. Co zrobiły z tymi akapitami dzieci - co wymyśliły, w którą stronę poszły? Powstały ciekawe historie , niektóre zaskakujące - dojrzałością, językiem, pomysłowością,  podejściem do tematu.
Jedne są realistyczne, takie obrazki z dnia (spotkanie z chłopcem z zespołem Downa), przygarnięcie jeża, inne bajkowe - spotkanie z gwiazdką,, komarem czy fantastyczne - z wehikułem czasu i dinozaurami... Niektóre są wzruszające (jak historie kocio-ludzkie), niektóre zabawne czy zaskakujące świeżością, wrażliwością.

"Niech dzieci piszą dalej. Po przeczytaniu kilkuset prac jestem pełna optymizmu – dzieci w Polsce umieją pisać. Niektóre – dobrze, niektóre – znakomicie!" tak zachwycała się opowiadaniami Małgorzata Węgrzecka, redaktor naczelna Świerszczyka.

Zgadzam się z panią Małgorzatą Węgrzecką, bo sama z ciekawością dosłownie przeczytałam książkę za jednym zamachem, od deski do deski. Ta lektura powinna trafić do bibliotek szkolnych i stać tam w widocznym miejscu, jako zachęta, pokazanie: WY TEŻ MOŻECIE! Sięgajcie po długopisy i próbujcie swoich sił, a przy okazji czytajcie, bo czytanie rozwija i język i wyobraźnię.

Na końcu książki są puste strony do wypełnienia przez czytelnika - z krótka poradą, jak podejść do pracy z tekstem i wymyślonej historii, żeby była interesująca, a jej bohater wiarygodny dla czytającego.


Ukryte światy,
25 opowiadań napisanych przez zwycięzców konkursu Popisz się talentem 2017,
oprac. red. Rafał Witek,
wyd. Nowa Era, 2017,
il. Aleksandra Szpunar,
cena 22,41 zł.

Cały dochód ze sprzedaży „Ukrytych światów” zasili fundacje wspierające rozwój talentów i wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci. Wiele egzemplarzy zostanie też rozdanych instytucjom o charakterze opiekuńczo-wychowawczym.
 
Komentarze