Grajfka dla dzieci. Artystyczne zdobienie jaj, Agnieszka Woźniak„Grajfka dla dzieci” to konkretny, wyczerpujący temat poradnik i zeszyt ćwiczeń w jednym. Ilustrowane kompendium wiedzy o pisankach, wyklejankach, kroszonkach i wielkanocnych zwyczajach. Książka/zeszyt przygotowujący małych i dużych do barwienia i zdobienia jaj, a także przybliżający wielkanocne zabawy.

Autorka prowadzi nas za rękę po jajeczno-pisankowym świecie, podpowiadając, jak....

  • ...dobierać jajka. Najlepsze są te o grubej skorupce – patrzcie na jajko pod światło, im ciemniejsze się wyda, tym grubszą ma skorupkę, ważna jest gładkość (na chropowatej skorupce trudno ryć wzory) i to, ile przestrzeni powietrznej jest w jajku (im więcej tym mniejsza szansa, że pęknie. A sprawdzicie to wkładając jajko do wody, dobre są te pływające - w połowie naczynia - szerszym końcem do góry).
  • ... zrobić wydmuszkę, ile czasu je gotować, czym je przed malowanie odtłuścić.
  • ... farbować jajka. Znajdziemy tu listę naturalnych barwników, oj jak żałuję, że nie mam szansy na odnalezienie kory dębu. Wiecie, że jajko gotowane z tej kory robi się czarne? Kto ma gryzonia w domu, niech do garnka wrzuci sianko, wyjdzie zielone!Jest też o technice batiku, farbowaniu bibułą i kroszeniu (technika rytownicza), a wszystko z konkretnym opisem, jak to robić. Super!
  •  ... zdobiono jajka kiedyś, i jakie motywy są modne dziś. Do końca 19 w. były to wzory geometryczne i zoomorficzne (np. kurze łapki!), w w 20 w. głównie motywy roślinne, rzadziej inne.
Dowiedziałam się, że nasze barwienie cebula nie jest odpowiednie. Hmm, ja po prostu wrzucałam łupiny do garnka, wkładam jajka, zalewałam wodą i gotowałam. Długo. A powinnam moczyć łupiny przez 2 godziny w ciepłej wodzie i odstawić na dzień, dwa. Odcedzić barwnik, podgrzać go do temp. 80-90 st. C i włożyć do niego jajka, pogotować.

Dzieci mogą poćwiczyć rękę przed Wielka Sobotą  i porysować wzory na narysowanych w książce  ilustracjach jaj. Świetnie, że taka książka powstała - po przeczytaniu jej mam ochotę robić pisanki i nadzieję, że zarażę pisankowym entuzjazmem rodzinę i że okaże się, że mamy w rękach grajfkę (ze śląskiego: zręczność, umiejętność robienia czegoś)!
Proszę Państwa, przed Wielkanocą lektura obowiązkowa!


Grajfka dla dzieci. Artystyczne zdobienie jaj,
Agnieszka Woźniak,
Septem.pl, Helion S.A.,
2018,
42 stron,
miękkie okładki,
wiek: bez ograniczeń
ok. 17 zł.
Komentarze