Ich Wysokości DRZEWA, Piotr Socha, Wojciech Grajkowski
"To, z czym spotykamy się na co dzień, zazwyczaj nam powszednieje. Przywykliśmy do widoku drzew i używania wykonanych z nich przedmiotów, przez co często nie dostrzegamy piękna tych roślin i nawet nie podejrzewamy, jak mogą być fascynujące i ile im zawdzięczamy. Może czas odkryć drzewa na nowo?"

Uwielbiam "Pszczoły", ale to "Drzewa" powaliły mnie na kolana. ZACHWYT! To kolejny absolutny książkowy przebój od Dwóch Sióstr. Książka, która nie tylko dostarcza wiedzy o drzewach (w zachęcającej, ciekawej formie), ale sprawia, że patrzymy na nie innym okiem - z zafascynowaniem i miłością. Zaszczepia wdzięczność i pokorę wobec przyrody, odkrywa to, czego nie dostrzegamy, pokazuje jej potęgę. Drzewa są niezwykłe, majestatyczne i silne. Nie tylko te egzotyczne, z odległych stron, ale i te zwyczajne, które rosną pod naszym nosem.

"Drzewa" to atlas, kalendarium, encyklopedia dendrologiczna, ale też lektura uchylająca drzwi do wierzeń ludowych i mitów, pokazująca drzewa na tle religii, kultury, sztuki i tego, co je otacza. Autorzy nie zapomnieli też o ich funkcji użytkowej. Niezwykła gratka dla miłośników przyrody i tych, którzy jeszcze nie wiedzą, że nimi są. Pewniak, który powieli sukces "Map" czy "Pszczół" i sprawi, że kolejna polska książka, polskiego wydawnictwa wprawi świat w zachwyt! Przepiękne wydanie, przepiękne ilustracje.
Osobiście jako wielbicielka natury, lasów bardzo dziękuję za tę książkę!

Każda rozkładówka to majstersztyk - na każdej dominuje ilustracja, tekst zawsze zajmuje 1/6 strony. Ilustracje przyciągają wzrok rozmachem, kolorem, interpretacją tematu, tekst - zawsze pełen ciekawostek - rozwija temat, dopowiada go.

Czytam, oglądam i dziwię się, ilu rzeczy nie wiedziałam, przeoczyłam, ile dzieje się wokół drzew! Co strona to jakieś zaskoczenie. Zafascynowana wiszę nad rozkładówka poświęconą korzeniom - człowiek by tego nie wymyślił! Wiecie, że w Indiach z korzeni figowca sprężynowego buduje się żywe mosty? Stawia się drewnianą konstrukcje nad rzeką, a resztę robią drzewa rosnące na brzegu - oplatają korzeniami to rusztowanie, tworząc kładkę i poręcze. W przeciwieństwie do mostów zrobionych ludzką ręką, z czasem stają się mocniejsze i same się naprawiają.
Takich zachwytów i zaskoczeń znajdziecie w tej książce wiele. Co rozkładówka to coś! Rozbudza ciekawość i chęć obejrzenia na własne oczy tych małych i dużych cudów natury (największe drzewo na świecie to sekwoja wieczniezielona Hyperion - ma ponad 115 m i rośnie w Kalifornii). Z  "Drzewami" zabierzemy się w zieloną podróż dookoła świata i przez wieki.

Wendell Berry, amerykański pisarz i obrońca środowiska naturalnego (...)  napisał, że ludzie nie otrzymali świata rodziców, ale pożyczyli go od swoich dzieci. Warto o tym pamiętać (...):  nasze dzieci potrzebują lasu, który nie tylko będzie dawał drewno, ale i zachwycał bogactwem roślin i zwierząt. Sadźmy więc drzewa i zastanówmy się dwa razy, zanim jakieś zetniemy...

Kopalnia wiedzy, podanej w prosty, przystępny sposób - to co przeczytamy, zapamiętamy. I pokochamy las. Czytajcie, oglądajcie! U nas "Drzewa" leżą na stole, migrują na kanapę,  podłogę.  Przeglądam je pijąc kawę, głośno dzielę się ciekawostkami. Niektórzy nie dowierzają, że "co , jak, naprawdę?" i muszą sami zobaczyć, przeczytać. Nie da się przejść obok nich obojętnie i nie jest to jedynie zasługą formatu ;)


DRZEWA
Piotr Socha,
tekst Wojciech Grajkowski,

wyd. Dwie Siostry, 2018
format: 27,20 x 37 cm
oprawa twarda
stron 72,
wiek 6+,
cena 64.90 zł.

Tu o PSZCZOŁACH (KLIK)


Komentarze

 1. Wygląda przepięknie, niesamowite są te ilustracje. ☺

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękną książką, sam bym ją przeczytał, a tym razem rekomenduję ją siostrze, która uczy przyrody w szkole podstawowej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Aaaa! Cudo! Czy wchodzisz tym wpisem do projektu "Czytam las"? Zapraszam serdecznie, dołącz jeśli masz ochotę:)

  OdpowiedzUsuń
 4. W ciekawy sposób jest napisana ta książka, rzadko spotykam się z czymś co jest jednocześnie naukowo poprawne i przyjazne dla niewtajemniczonego czytelnika :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz