Bjorn. Sześć opowieści z lasu, Delphine Perret


Czytajcie! Czytajcie Bjorna! Gdybym tylko mogła, to wymknęłabym się do tego lasu, poznała Bjorna i jego przyjaciół i po cichutku stała się jedną z mieszkanek urokliwego zakątka. Wiodłabym spokojne życie — tu i teraz — ciesząc się miłym towarzystwem, grzejąc życzliwością i ciepłem. Powoli, ze smakiem, czasem z radością, czasem w zadumie... Jest coś magicznego w tej książce, każdy poczuje się z nią dobrze. Jak przyjaciel, jak domownik, jak swój.

To krótkie, poetyckie historyjki, których bohaterem jest niedźwiedź Bjorn i jego przyjaciele: borsuk, zając, lis, łasica, sowa... Delphine Perret wykreowała leśny świat, w którym zwierzęta mają cenną umiejętność — potrafią dostrzec jasne strony w codziennych wydarzeniach, bo każdy dzień przynosi coś wartościowego. To opowieści o zwykłych chwilach, pozornie nic wielkiego, jednak każda historia zapada w pamięć i rozgrzewa serduszko. Leśna celebracja życia w duchu slow.

W lesie Bjorna jest dobrze, w lesie Bjorna jest bezpiecznie! Mieszkańcy szanują swój las i szanują siebie. Dobrze to widać w czasie karnawałowej zabawy, zorganizowanej niemal na pniu. „Łasica okazuje się doskonałą tancerką, a borsuk co prawda strasznie fałszuje, ale śpiewanie sprawia mu tyle radości, że wszyscy mu wybaczają". Jak się kogoś lubi to jego wady przestają być wadami — akceptuje się taką osobę z całym dobrodziejstwem inwentarza!

Podoba mi się okładka i to, co wewnątrz. Jest prosto, minimalistycznie zarówno w obrazie (czarna, cienka kreska, miętowy kolor stron), jak i słowie (krótkie, proste zdania, a ileż w nich wdzięku, lekkości i ciepła!).

Bardzo polubiliśmy Bjorna - Bjorna afirmującego życie — i z niecierpliwością czekamy na kolejny tom.Bjorn. Sześć opowieści z lasu,
tekst i ilustracje Delphine Perret,
tłum. Paweł Łapiński,
wyd. Wytwórnia, 2018
oprawa twarda,
wymiary 15 cm x 21 cm,
cena 35 zł
wiek od 6 lat.Komentarze