Blog o pięknych i mądrych książkach dla dzieci

poniedziałek, 14 stycznia 2019

Bjorn. Sześć opowieści z lasu, Delphine Perret


O rany, czytajcie! Czytajcie Bjorna! Gdybym tylko mogła to wymknęłabym się do tego lasu. poznała Bjorna i jego przyjaciół i po cichutku stała się jednym z mieszkańców tego zakątka. Wiodłabym spokojne życie - tu i teraz - ciesząc się miłym towarzystwem, grzejąc życzliwością i ciepłem. Powoli, ze smakiem, czasem z radością, czasem w zadumie... Jest coś magicznego w tej książce, każdy poczuje się z nią dobrze. Jak przyjaciel, jak domownik, jak swój.

To krótkie, poetyckie historyjki, których bohaterem jest niedźwiedź Bjorn i jego przyjaciele: borsuk, zając, lis, łasica, sowa...  Delphine Perret wykreowała leśny świat, w którym zwierzęta mają cenną umiejętność - potrafią dostrzec jasne strony w codziennych wydarzeniach, bo każdy dzień przynosi coś fajnego. To opowieści o zwykłych chwilach, pozornie nic tu wielkiego, jednak każde wydarzenie zapada w pamięć i rozgrzewa serduszko. Leśna celebracja życia w duchu slow.

W lesie Bjorna jest dobrze, w lesie Bjorna jest bezpiecznie! Mieszkańcy szanują swój las i szanują siebie. Dobrze to widać w czasie karnawałowej zabawy, zorganizowanej niemal na pniu.  "Łasica okazuje się doskonałą tancerką, a borsuk co prawda strasznie fałszuje, ale śpiewanie sprawia mu tyle radości, że wszyscy mu wybaczają".Jak się kogoś lubi  to jego wady przestają być wadami - akceptuje się taką osobę z całym dobrodziejstwem inwentarza!

Podoba mi się okładka i to, co wewnątrz. Jest prosto, minimalistycznie zarówno w obrazie (czarna, cienka kreska, miętowy kolor stron), jak i słowie (krótkie, proste zdania, a ileż w nich wdzięku, lekkości i ciepła!).
Bardzo polubiliśmy Bjorna - Bjorna afirmującego życie - i  z niecierpliwością czekamy na kolejny tom.

Bjorn. Sześć opowieści z lasu,
tekst i ilustracje Delphine Perret,
tłum. Paweł Łapiński,
wyd. Wytwórnia, 2018
oprawa twarda,
wymiary 15 cm x 21 cm,
cena 35 zł
wiek od 6 lat.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...