Krowa kolorowa, Ewa Karwan-Jastrzębska, il. Józef Wilkoń


Zbiór wierszy poświęconych tylko i wyłącznie krowom i krówkom: krowie marzycielce, krowie wzorowej, wojowniczce i szybkobiegaczce, krowie pilotce i krowie ideowej, krowie burzowej i księżycowej, śmieszce, i oczywiście Pyzi. Pyzia to krowa, która ze wzruszeniem wspominał Józef Wilkoń, w dzieciństwe osobiście pasał ją na łące.

Jestem rozczarowana. W czasie premierowego spotkania z autorami w Muzeum Książki Dziecięcej obok nazwiska Ewy Karwan-Jastrzębskiej  w jednym rzędzie wymieniono tych największych - Tuwima, Brzechwę, Chotomską. Moja ciekawość rosła, a potem ... równie duże było rozczarowanie. Bo to jednak nie ten rym, nie ten żart, nie ta lekkość i finezja. Ot, takie rymowanki. Nie zatrzymały mnie, nie wpadły w ucho, jakoś też nie rozbawiły.

Dlatego "Krowa kolorowa" dla mnie to przede wszystkim ilustracje Józefa Wilkonia. Jak sam przyznał - czasu na ilustrowanie było mało, stąd wybór techniki "paluchem po iPadzie".
Dla mnie trochę szkoda, bo ze wszystkich narzędzi, za pomocą których ilustruje najmniej lubię tablet. Grafiki rysowane "paluchem" nie mają tej głębi, koloru i widocznej faktury, które tak cenię w pracach Wilkonia. Zwierzęta - w tym przypadku krowy - są urocze i wdzięczne, z Wilkoniowym pazurem i rozmachem, ale to jednak tablet, a nie papier czy płótno. Dlatego z tegorocznych nowości z jego nazwiskiem wybieram przepiękne "Wilczki" i proste, surowe "Wróble na kuble".

A na premierze w Muzeum Książki Dziecięcej przy ul. Koszykowej było radośnie i refleksyjnie. Koleżanka, którą zaprosiłam, by mi towarzyszyła - wyszła ze spotkania oczarowana Józefem Wilkoniem - jego opowieściami i dowcipem, naturalnością i dystansem do siebie i tego, co wokół. Mistrz zachwyca!

Krowa kolorowa,
Ewa Karwan-Jastrzębska,
il. Józef Wilkoń,
wyd. Prószyński i S-ka, 2018,
Format: 215 mm x 246 mm,
Liczba stron: 56,
Oprawa twarda,
cena 28 zł,
wiek od 4 lat.


Komentarze