Piraci Oceanu Lodowego, Frida Nilsson, il. Alexander Jansson


Zaczęłam czytać i nie przestałam, póki nie skończyłam. "Piraci Oceanu Lodowego" są powieścią przygodową, którą czyta się jednym tchem. Frida Nilsson przenosi nas w najzimniejsze rejony, na wody Oceanu Lodowego, gdzie wiatr hula i mróz odmraża policzki.

Mieszkający na rozsianych po oceanie wysepkach ludzie są twardzi i mają twarde serca. Trudne warunki życia to nie wszystko - muszą strzec się też piratów Kapitana Białej Głowy, który porywa dzieci i wywozi na swoją wyspę zmuszając do pracy w kopalni. Kto tam trafi - już nie wraca. Nie wymawia jego imienia, by nie kusić złego losu,  pirat cieszy się tak złą sławą, że nie ma też śmiałków, gotowych rzucić mu wyzwanie, dopóki... . Dopóki nie zostanie do tego zmuszona Siri, której młodsza siostrzyczka Miki dostała się w pirackie ręce i została zmuszona do wyczerpującej pracy ponad siły.

Siri nie chce żyć ze świadomością, że nic nie zrobiła, bo wie, że wyrzuty sumienia nie pozwoliłyby jej normalnie funkcjonować - teraz i przez kolejne lata. Martwi się też o swoją siostrzyczkę. Dlatego nie patrząc na konsekwencje, zostawia ojca i całe swoje życie i rusza w nieznane. Bez planu, bez pieniędzy, jedynie z nadzieją na dotarcie do siostry i jej uwolnienie. Trafia w różne miejsca, spotyka ludzi, którzy dawno uśpili uczucia i sumienia, ale i takich, w których nadal mieszka dobro. Jej pragnienie dotarcia do Białej Głowy wzbudza najpierw śmiech, potem przestrach. Z Białą Głową się nie zadziera. Siri jednak nie boi się mu przeciwstawić - z naiwnością dziecka, ale to właśnie dziecięca odwaga i otwartość pozwolą jej dojść do celu.

Podrzućcie tę książkę swoim dzieciakom, albo czytajcie ją razem. Te prawie 400 stron sprawi, że przeniesiecie się w inny czas i przeżyjecie prawdziwą przygodę. Chwilami obleci was strach i zwątpienie, ale będą też chwile triumfu i radości. To świetna historia o siostrzanej miłości, a także przyjaźni i odwadze, o pokonywaniu słabości i parciu do przodu bez względu na konsekwencje. Wciągająca i mądra książka.

Nie mogę nie dodać, że Frida Nilsson jest znaną i cenioną autorką -  na koncie ma książki takie jak "Moja mama Gorylica", "Prezent dla Cebulki" (wyd. Zakamarki)  czy "Hedwiga" i "Hedwiga i Maks-Olof" (wyd. Dwie Siostry).


Piraci Oceanu Lodowego,
Frida Nilsson,
il. Alexander Jansson,
tłum. Marta Wallin,
wyd. Zakamarki, 2018,
wymiary: 15,5 x 20,5 cm
twarda oprawa,
364 strony,
wiek: 9+,
cena 39.90 zł.
Komentarze

  1. Oooo, bardzo ciekawie to wygląda / brzmi. Jak myślisz, spodoba się 14-letniej książkomaniaczce? ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Właśnie czytamy! Okładka zachwyciła zarówno mnie, jak i niespełna 11-latka. A wnętrze tak wciągające, że można by czytać, i czytać...

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz