I ty możesz zmienić świat. 42 inspirujące historie o niezwykłych dzieciach, Karolina Grabarczyk, il. Nika Jaworowska-DuchlińskaTo jest książka o dzieciakach z bliższego i dalszego sąsiedztwa. Zwyczajnych, ale niezwyczajnych. O dzieciach, które zatrzymały się poruszone jakąś sprawą i nie pomyślały, że zostawią rozwiązanie jej dorosłym, bo one same przecież niewiele mogą. O dzieciach, które we własnym środowisku postanowiły coś zmienić  coś, co im się nie podoba, albo dostrzegły jakiś brak, który chciały zapełnić. O dzieciakach, które wzięły sprawy we własne ręce i nie przestraszyły się trudności.

To jest książka o sile i potencjale, tkwiącym w każdym z nas bez względu na wiek, środowisko, język. Kiedy przyjdzie zniechęcenie, jakaś niemoc, usłyszycie, że czegoś się nie da — wyciągnijcie ją z półki i podsuńcie dziecku.


Bohaterowie książki „I ty możesz zmienić świat” są żywym przykładem, że można! Nie onieśmielają, bo nie wydają się odlegli, jakby żyli na innej planecie — nie są niezwykle uzdolnieni (no, poza kilkoma), którym talentów można pozazdrościć, ani wybijający się na tle innych, nie są niezwykle bogaci ... Oby stali się inspiracją dla tysięcy kolejnych dzieci i oby robienie czegoś dla innych stało się tych tysięcy potrzebą. To książka cudownie motywująca do działania, do rozejrzenia się wokół. Pokazująca, że nie trzeba bóg wie czego, żeby pomagać, że liczy się pomysł i jedna mała rzecz, na której warto się skupić.

Dzieciaki z różnych zakątków świata — dla nas niektóre ich problemy są odległe i egzotyczne, dla nich to codzienność. Dzieciaki z naszego zachodniego świata i ze wschodu i południa. Dzielne, odważne, zaangażowane w pomoc innym, w walkę o prawo do edukacji, ochronę środowiska, o leczenie, przełamujące własne bariery i przy okazji działające na rzecz innych (np. nasz  Jan Mela).

Taka 9-letnia Katie Stagliano z USA. W ramach szkolnej pracy domowej sadzi w przydomowym ogródku sadzonkę kapusty. Bardzo o nią dba i podlewa. Kapusta rośnie tak pięknie, że jej główka waży aż 18 kg! Dziewczynka zastanawia się, co z nią zrobić. Wpada na pomysł, żeby oddać ją do jadłodajni dla ubogich — dzięki niej powstaje pożywna zupa dla 270 osób! Katie podoba się ten pomysł. Wraz z rodziną i przyjaciółmi nagłaśnia ideę i tworzy fundację — coraz więcej ludzi zakłada ogródki, w których hoduje warzywa na rzecz organizacji wspierających biednych. Przed dwoma laty takich ogródków w Stanach było już ponad sto! Katie otwiera też miejsca, w których wydaje się posiłki dla potrzebujących.

Taki Nicholas Lowinger z USA. Gdy mama zabiera go do schroniska dla bezdomnych, ma pięć lat. Chłopiec żyje w dostatku — mamie zależy, żeby przekonał się, że nie każdy żyje tak jak on. Chłopiec chce się pochwalić nowymi podświetlanymi adidasami, ale widzi, że przebywające tu dzieci mają buty stare, znoszone, za małe, albo za duże. A niektóre nie mają ich wcale! Chłopiec jest poruszony tym, co zobaczył. W domu wybiera swoje najładniejsze i najnowsze buty i zanosi je do schroniska. Ale to nie wszystko. Siedem lat później (ma 12 lat) zakłada fundację, która zajmuje się zdobywaniem butów i dostarczaniem ich do schronisk. Siedziba fundacji znajduje się w jego garażu, a chłopiec nawiązuje kontakty z różnymi firmami, które wspierają go w działalności.

Czteroletnia Riley Hebbard ogląda program w TV o ludziach w Afryce, którzy uciekają z krajów ogarniętych wojną i trafiają do obozów przejściowych. Dzieci nie mają tu zabawek - Riley uważa, że każde dziecko powinno mieć zabawki, sama ma ich dużo. Postanawia przekazać je dzieciom z Afryki. Wspiera ją mama i sąsiedzi i inne dzieci — zabawek jest coraz więcej, do akcji przyłącza się organizacja wspierająca potrzebujących, organizując transport. Obecnie inicjatorka akcji prowadzi Fundację Zabawek Riley.

Ryan z Kanady poruszony jest rozmową z nauczycielką, która opowiada dzieciom w szkole o sytuacji ich rówieśników w Afryce. Brak czystej wody jest przyczyną chorób i śmierci wielu dzieci i dorosłych. Chłopiec postanawia uzbierać pieniądze na budowę studni. Odpłatnie wykonuje różne czynności w domu, jego skarbonka systematycznie się zapełnia. Po czterech miesiącach dziecko ma 70 dolarów, ale to za mało, by wybudować studnię. W akcję wciąga więc swoich szkolnych kolegów, odwiedzają lokalne firmy — zbiórka idzie na całego! Po kilku latach zakłada Fundację Studnia Ryana, która na swoim koncie ma już ponad tysiąc projektów związanych z budową studni i toalet w Afryce!


Przytoczyłam tylko kilka przykładów, takich historii jest tu więcej. O dziewczynce, która kochała czytać i postanowiła swoją pasją zarażać inne dzieci, umożliwiając im dostęp do książek, o chłopczyku, który... Większość bohaterów to dzieci współczesne (ale nie tylko). Wiele opisanych tu historii dzieje się w krajach, w których łamane są prawa człowieka i prawa dziecka, to bardzo trudne i poruszające opowieści. A to, co robią, cały czas się dzieje. Są tacy sami, jak inne dzieci, a jednak znaleźli w sobie coś, co sprawiło, że są w stanie robić rzeczy niezwykłe. Mieli pomysł, mieli chęć. Gorąco zachęcam do czytania książki młodszym i podsuwania jej starszym dzieciom, Może zainspiruje ich do czegoś niesamowitego, w ich szkole, na osiedlu, w mieście?


Tyle o tekście. A teraz o ilustracjach, które są niezwykłą siłą tej książki. Dzieci zostały tu sportretowane w bardzo sugestywny i symboliczny sposób. Czasem z rozmachem, czasem z delikatnością. Poetyckie, malarskie i jednocześnie oszczędne obrazy Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej oddają piękno przedstawianych tu dzieci i istotę ich działalności. Nie sposób oderwać od nich oczu, nasycone kolorem przenoszą nas do jakiegoś lepszego świata, gdzie ważna jest dobroć, empatia, wrażliwość i dawanie czegoś od siebie. Te ilustracje poruszają wyobraźnię i kryją w sobie marzenia o lepszym świecie.


***
O warsztatach z autorkami, w których część Makowej ekipy miała przyjemność uczestniczyć (a ja zerkać zza winkla) TU
 ***


I ty możesz zmienić świat. 42 inspirujące historie o niezwykłych dzieciach,
Karolina Grabarczyk,
il. Nika Jaworowska-Duchlińska,
wyd. Media Rodzina, 2019,
oprawa twarda,
ilość stron:96
rok wydania:2019
format:170 x 240 mm,
cena 29 zł.


Komentarze