MAPY, których nie masz. Zestaw 24 map uzupełniających wydanie podstawowe, Aleksandra i Daniel Mizielińscy
„Mapy” — absolutnie obowiązkowa pozycja na półce młodszego i starszego dziecka (dorosły też z przepadnie nad planszami z kartograficznie rozpisanym światem!). Z zachwytem pisałam o pierwszej, niebieskiej części.(w 2013 roku!). Wtedy jeszcze nikt nie przypuszczał, nawet sami autorzy, że to będzie taki książkowy must have, który sprzeda się w 35 krajach! I że zapoczątkują prawdziwy kartograficzny bum w książkach dla dzieci (następców mają wielu).

Boże, jaki to był szok i szał, że tak można zaciekawić mapami i w tak atrakcyjny sposób pokazywać dzieciom świat w całej jego różnorodności. U nas „Mapy” były, są i będą nie tylko na półce, ale i w stałym użyciu (dlatego ten sklejony taśmą grzbiet nie powinien dziwić). Bo w różnych sytuacjach po nie sięgamy. Nie tylko dla przyjemności, dla tego wciągającego zerkania i podczytywania.

Nie zaskoczyło mnie to, że córka, ucząc się geografii do matury i korzystając z różnych książek, zerkała też i w TE „Mapy”. Serio! Do ilu prezentacji szkolnych moi chłopcy przygotowywali się z rozłożonymi na podłodze „Mapami” — nie napiszę, bo się nie doliczę. A ileż razy posiłkowaliśmy się nimi grając w państwa/miasta  — nie będę nawet próbować policzyć.

Mapy zielone, czyli „MAPY, których nie masz” to dodatek/uzupełnienie „Map” niebieskich, w których znajduje się 51 map (42 kraje, 6 kontynentów). W zielonym atlasie znajdziecie mapę Argentyny, Danii, Demokratycznej Republiki Konga, Estonii, Etiopii, Gruzji, Indonezji, Iranu, Irlandii, Korei Południowej, Kuby, Litwy, Łotwy, Nigerii, Norwegii, Portugalii, Słowacji, Słowenii, Tajwanu, Turcji, Ukrainy, Wenezueli, Węgier oraz Wietnamu.

Charakterystyczna dla Mizielińskich kreska i ciekawostki z różnych dziedzin. Śledzenie tych rozkładówek to skok w kulturę, regionalne zwyczaje i tradycje, sztukę rękodzieła i perły architektury, cuda i zwyczajności natury — wszystko, co związane z danym krajem, co trzeba wiedzieć, co warto wiedzieć, co jest interesujące czy zadziwiające, a już na pewno charakterystyczne dla danego regionu. Mnóstwo informacji podanych w żołnierskich słowach i małych obrazkach. 

Na dole plansza ze strony wydawnictwa Dwie Siostry (instrukcja dla kupujących).

MAPY, których nie masz
Zestaw 24 map uzupełniających wydanie podstawowe,
tekst i ilustracje: Aleksandra i Daniel Mizielińscy,
wyd. Dwie Siostry,
wym. 27,20 x 37 cm,
oprawa twarda,
stron 54,
kategoria wiekowa 5+,
cena 44.90 zł.Komentarze