ASTRONOMIA, seria Biblioteczka MontessoriProszę Państwa, koniecznie zwróćcie uwagę na serię „Biblioteczka Montessori” wyd. Egmont. Jestem nią zachwycona — to idealne narzędzia do opowiadania dzieciom o otaczającym nas świecie, pokazywania i tłumaczenia. W sposób zgodny z duchem pedagogiki Montessori, blisko dziecka i jego zainteresowań, łatwe w odbiorze, do dotknięcia, ułożenia. Z wydanych pozycji wybrałam „Astronomię”, choć kusiła mnie „Przyroda” i „Ogród” i „Ptaki”... Pewnie za jakiś czas i one dołączą do mojej kolekcji.

Przychodzi taki czas u kilkulatków, kiedy kosmos i to wszystko, co nad nami staje się niezwykle kuszący i ciekawy. Dzieci chętnie czytają książki i oglądają ilustracje poświęcone planetom, księżycom... To wiedza dosyć abstrakcyjna, a jednak niezwykle interesująca dla przedszkolaków i starszych — wciągająca. Moje chłopaki przeszły przez tę fazę, stąd na naszych półkach wiele książek „kosmicznych”, a w ich głowach wiele informacji, którymi potrafią mnie zaskoczyć. Kiedy przygotowywałam na warsztaty dla dzieci i zbierałam informacje o Układzie Słonecznym, moim nieocenionym konsultantem był Franek. Zaskakiwał mnie znajomością tematu — powierzchnie, temperatury, odległości między planetami, księżyce.... Ta wiedza, którą chłonął jako kilkulatek, została w nim, okrzepła — dzieci mają niezwykłą pamięć do rzeczy, które je interesują. Dlatego naprawdę warto wykorzystywać czas intensywnych zainteresowań i ich możliwości poznawcze, - Maria Montessori nazywa te etapy zainteresowań i ciekawości „fazami wrażliwymi”, podczas których dziecko jest zaintrygowane konkretnymi aspektami otoczenia i bez wysiłku je chłonie.

Pakiety z serii „Biblioteczka Montessori” są niezwykle pomocne w rozwijaniu wiedzy i ciekawości świata. Ładnie, bardzo estetycznie wydane i zapakowane w pudełko  — zachęcają do zabawy. Karty edukacyjne (jest ich 60) przedstawiają najważniejsze elementy Układu Słonecznego i zachęcają do oglądania, rozmawiania i zabawy (pomysły, jak je wykorzystać znajdziecie w książeczce z instrukcją użycia). Sprawdzą się i w domu i w przedszkolu. Wszystkie elementy mają kilka kart — obrazek z nazwą, kartę z obrazkiem, kartę z podpisem, kartę definicyjną do dopasowania do obrazka. Można ich używać bez względu na to, czy dziecko umie już pisać, czy nie.

W dołączonych do zestawu książeczkach znajdziemy mnóstwo cennych informacji, podanych w bardzo prosty do zrozumienia i zapamiętania sposób. Dzieci nauczą się nie tylko nazywać planety Układu Słonecznego czy odnajdywać na niebie Wielką Niedźwiedzicę. Jest tu i o sile grawitacji i prędkości obrotów planet, ruchach Ziemi i promieniowaniu słonecznym. A samo Słońce i Ziemia i główne ciała niebieskie nie będą miały przed Wami tajemnic!

U nas hitem stała się obrotowa mapa nieba, po którą można sięgać, gdy tata nie ma przy sobie telefonu z najczęściej przez nas używaną wieczorami aplikacją nieba, wyszukującą widoczne na niebie planety, gwiazdy i konstelacje. W wakacje bardzo lubimy sprawdzać, co widać na rozgwieżdżonym niebie (w Warszawie czy to dzień, czy noc — jest jasno).

Na pakiet „Biblioteczka Montessori. Astronomia” składają się:
- obrotowa mapa nieba,
- przewodnik po gwiazdozbiorach,
- książeczka opisująca główne ciała niebieskie,
- 60 kart edukacyjnych.


Biblioteczka Montessori Astronomia
Seria/cykl: BIBLIOTECZKA MONTESSORI
Autor: Ève Herrmann
Ilustrator: Roberta Rocchi
Tłumacz: Maciej Falski
Typ oprawy: pudełko kartonowe
wyd. Egmont, 2019,
Liczba stron: 60
Wymiary: 21.4x18.4cm
Wiek: 3-4 lata, 5-7 lat,
cena 90,99 zł.

Do kupienia w sklepie Egmont na stronie: egmont.pl


Komentarze

Prześlij komentarz