Ilustrowany inwentarz kwiatów, Virginie Aladjidi, il. Emmanuelle Tchoukriel


Dla miłośników roślin, botaników i koneserów! Przepięknie wydany i niezwykły „Ilustrowany inwentarz kwiatów” (kolejny po „Inwentarzu zwierząt”, „Inwentarzu drzew” i „Inwentarzu ptaków”) cieszy mnie ogromnie, bo uwielbiam pola i łąki i wszystko, co tam rośnie.

65 gatunków kwitnących roślin dzikich i hodowlanych. Dobrze znanych, pospolitych, ale i takich, o których istnieniu nie miałam pojęcia. Spotykamy je w domowych ogródkach, na polach i łąkach. Chabry, maki, naparstnice, rumianek, koniczynę, lawendę i wiele,wiele innych.

Wszystkie rośliny posegregowane kolorystycznie (kwiaty żółte, pomarańczowe, fioletowe, niebieskie, różowe, czerwone, białe, czarne i wielobarwne). Przy każdej krótka notka, a w niej polska i łacińska nazwa, czas kwitnienia, występowanie, opis wyglądu rośliny i kwiatu i wiele ciekawych informacji i ciekawostek.

Wiecie, że macierzanka piaskowa jest rośliną żywicielką gąsienicy niebieskiego motyla modraszka, który żywi się jej kwiatami? Kiedy przychodzi odpowiednia pora — gąsienica spada na ziemię, a wtedy mrówki przenoszą ją do mrowiska, gdzie żywi się larwami mrówek do momentu przeobrażenia w motyla. Macie maliny w ogrodzie? Koniecznie posadźcie między nimi niezapominajki — odstraszają owada, który jest ich ogromnym wrogiem (ten szkodnik nazywa się kistnik malinowca). Dowiedziałam się też, że bulwy dalii są jadalne, co mnie zaskoczyło — Aztekowie traktowali je jak warzywo, smakiem przypomina karczocha... Muszę spróbować!

A ilustracje... Dla samych ilustracji warto mieć tę książkę — przenoszą nas w czasy precyzyjnie rysowanych obrazów. Ryciny wypełnione kolorowym tuszem, proste i eleganckie, oddające urodę i wdzięk kwiatów. Można podziwiać w nieskończoność,

PS. W przesyłce od wyd. Zakamarki poza książką znalazła się mała torebeczka z nasionami nasturcji. Posadziłam je w donicy na balkonie. Niestety, pojawiły się mszyce ...


Ilustrowany inwentarz kwiatów,
Virginie Aladjidi,
il. Emmanuelle Tchoukriel,
tłum. Katarzyna Skalska, Magdalena Kamińska-Maurugeon,
wyd. Zakamarki, 2019,
wymiary: 22 x 30,5 cm,
twarda oprawa,
stron 68,
wiek 6+


Komentarze