O książkach niebanalnych, mądrych, ważnych i pięknie zilustrowanych. Dla małych i dużych, którzy zachowali w sobie dziecko.

środa, 25 września 2019

Teatr. Zadaniariusz, Ricardo Henriques, il. André Letria


To książka do podczytywania, zerkania, sięgania.  Kompendium wiedzy dla tych, którym teatr dobrze leży na duszy, którzy pracują z dziećmi, którzy uczą, którzy bawią się w teatr. I dla młodych, którzy chcą albo powinni wiedzieć. Żonglerka pojęciami, dygresjami  autor mówi do nas, wciąga w rozmowę, zaczepia i bawi. A wszystko w szerokim kontekście kulturowym, literackim, filozoficznym...

Bardzo lubię tę książkę. Książkę  a właściwie leksykon. Teatr od a do zet, plus pomysły do wykorzystania w domu, szkole, przedszkolu. Znajdziecie tu wszystko i o historii teatru i najważniejszych sztukach i ich rodzajach, teatralnych kamieniach milowych i całą tę wiedzę okołoteatralną związaną z budynkiem i przygotowywaniem przedstawień, widzem i tym, co dzieje się za kulisami. Ciekawostki, historyjki, uczucia... W sumie ponad 200 haseł/pojęć.

Wiele z nich nawiązuje do teatru i kultury portugalskiej, bo tam książka powstała, ale wydawca zadbał, by została wzbogacona i polskimi odniesieniami.

Ze wstępu książki:

 „Przedstawienie trwa, a odpowiedzialni za to Grecy bynajmniej nie udają Greków. Bez bicia przyznają się, że stworzyli wiele słów i pojęć, których używa się do dziś. Weźmy choćby „theatron”, czyli „miejsce, z którego widać”, czy „drama”, co oznacza „sprawiać, żeby się stało”. Ktoś w jakimś miejscu, kto widzi, jak się staje – oto teatr. Poprosimy o brawa. A nie, zaraz… Jeszcze nie. Teatr to sztuka, która mieści w sobie wiele innych. W teatralnej obsadzie znajdziemy literaturę, muzykę, taniec, malarstwo, architekturę, fotografię, a nawet i kino. W teatrze jest miejsce na tragedię, komedię, dramat, satyrę, farsę i wiele innych rodzajów i gatunków, które rozpierają scenę do granic. Teatr odgrywa się nie tylko na dokładnie zaprojektowanych scenach, ale i na dywaniku rozciągniętym na środku pustyni. Fatamorgana to czy nie – teatr jest doskonałą metaforą świata, gdyż ukazuje wiele zjawisk niczym przy pomocy szkła powiększającego i ujawnia człowiekowi prawdę o nim samym. Cisza na scenie, gesty i symbole mogą być znakami tak samo ważnymi i wieloznacznymi, jak padające ze sceny słowa. Teatr istnieje, aby zaprzątać naszą uwagę, aby nas bawić, czasami żeby nas budzić i żeby dokumentować. Można by rzec, że ma tylko trzy elementy stałe: aktora, postać i widza. Czyżby więc cała reszta była dowolna? Wiek XX zszedł już z afisza, był Brecht i było wiele kryzysów tożsamości, więc niczego nie można brać za pewnik. A może jednak trzeba? Wszak teatr to przedziwna chemia, która wytwarza się gdzieś pomiędzy tym, który stwarza, i tym, który obserwuje”. (Teatr, Zadaniariusz, Ricardo Henriques, str. 3)

Duży format, bardzo ciekawe ilustracje (pomarańczowo-czarne)  i opracowanie graficzne. Dużo tekstu. A informacje podawane są z dużym poczuciem humoru i lekkością, Chce się czytać, chce się wiedzieć. Idealna pomoc dla nauczycieli, prowadzących zajęcia i warsztaty teatralne czy po prostu bawiących się w teatr. Znajdziecie tu wiele pomysłów na prace plastyczne  robienie teatralnych masek, odlewu twarzy, teatru w pudełku, deszczu z kija i rekwizytów przydatnych do wystawiania sztuk w domu dla zabawy, czy na warsztatach w szkole,

Partnerami polskiego wydania są: Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku oraz magazyn Fika. Wydanie dofinansowano ze środków portugalskich instytucji kultury: Direção-Geral do Livro, dos Arquivos e das Bibliotecas oraz Camões – Instituto da Cooperação e da Língua,

Książka według wydawnictwa polecana jest dzieciom od 7 roku życia, według mnie odbiorcą powinien być starszy czytelnik  już nastolatek i dorośli.


Teatr. Zadaniariusz,
Ricardo Henriques,
ilustracje André Letria,
przekład Jakub Jankowski,
Oprawa Miękka,
Stron 72,
Format 25 x 34,
Wydawca Tako,
wiek: od 7 lat.
cena 45 zł.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz