Rzeki. Podróż po meandrach historii, przyrody i kultury, Peter Goes


„Rzeka czasu” wciągnęła mnie w swój nurt, podobnie stało się i w przypadku drugiej książki Petera Goesa — „Rzeki. Podróż po meandrach historii, przyrody i kultury”, pełnej ciekawostek i informacji z różnych dziedzin, podanych w oryginalnej formie z nurtem rzek. Jak pochylicie się nad jedną stroną, to zerkniecie i na kolejne  — ciekawość pcha czytelnika dalej i dalej, jak pokazana została kolejna rzeka w kolejnym państwie i jak autor zapisał w jej meandrach otaczający ją krajobraz, kulturę, historię, ludzi... 36 rzek, 6 kontynentów.

Piękne rysunki i ciekawe informacje sprawiają, że jest to pozycja zasługująca na uwagę. Najładniej wyglądają na półce razem z „Rzeką czasu”! Dla uczniów, dla rodziców, dla nauczycieli. Zachęta do pływania z nurtem historii i wydarzeń, które warto, a czasem po prostu wypada znać. Po „Mapach” Mizielińskich mamy słabość do dużych formatów, na „Mapach” uczyliśmy się wspólnego oglądania — RAZEM, komentując, pytając, dopowiadając, wodząc palcem i wzrokiem. Z „Rzekami” trzeba się oswoić, na pierwszy rzut nie są tak czytelne, wymagają uwagi i skupienia, jednak już po chwili przyzwyczajamy się do grafiki i idei przyświecającej książce. Informacje są krótkie, przystępnie podane, w newsowej formie, łatwe do zapamiętania.

Już tak mamy, że najpierw sprawdzamy, co u nas. Które informacje wydały się autorowi istotne, jak widzi nasz kraj? Rozkładówka na stronach 18-19 to my, czyli Wisła. Jest tu metryczka, czyli krótka charakterystyka rzeki i jej długość. Zabawę w wyłuskiwanie informacji zaczynamy od dołu, tam, gdzie rzeka rozpoczyna swój bieg. Znajdziemy tu notkę o dubasach, czyli statkach płaskodennych używanych kiedyś w rzecznym transporcie i o spichlerzach w nadwiślańskich miastach (złoty wiek handlu wiślanego), o nocy świętojańskiej i legendę o smoku wawelskim. Dowiemy się, że przy Wiśle znajdują się siedliska 75 proc. gatunków ptaków gniazdujących w Polsce i że Polska jest jednym z największych producentów jabłek na świecie. Mamy tu co nieco o Krakowie i o czaplach, o Kazimierzu Dolnym, żubrach w Puszczy Białowieskiej i Warszawie (legenda o Syrence) i jej wschodnim — dzikim — brzegu Wisły, o Toruniu i Koperniku, o strajku w stoczni gdańskiej i Westerplatte, gdzie zaczęła się wojna. No i uśmiechamy się: co czwarty bocian na świecie gniazduje w Polsce. A to wszystko piękne rozrysowane na stronach, między dopływami naszej Królowej Polskich Rzek. A jak jest gdzie indziej? Co się działo i dzieje wokół Amazonii, Nilu, Gangesu?Przekręcamy strony....

Zdjęcia w aurze jeszcze nieco świątecznej — szykowałam wpis "prezentowo-gwiadkowy", który nie powstał ;)

Rzeki. Podróż po meandrach historii, przyrody i kultury,
Peter Goes,
wyd. Dwie Siostry, 2019,
Oprawa twarda,
wymiary 375 x 275 mm
Stron 76,
cena 64.90,
wiek: 7 +

Komentarze

Prześlij komentarz