Banda Czarnej Frotté, Justyna Bednarek, Daniel de Latour„Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, a potem „Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)” to jest coś! Nie znam dziecka, które nie polubiłoby tych historyjek; do których nie trafiłoby poczucie humoru Justyny Bednarek i rozpoznawalna kreska Daniela de  Latoura (ilustracje są po prostu fantastyczne, każda skarpetka ma charakter wypisany na gębie! Każda jest jakaś!). Nie znam też rodziców, którym dłużyłoby się czytanie tych książek, ba! - znam takich, którzy sami podczytywali kolejne opowiadanka z ciekawości, chichocząc pod nosem.

A wiecie, że lada moment pojawi się czwarty tom?  Już we wrześniu.


Pierwsze części dla młodszych dzieci są opowiastkami idealnymi do wieczornego czytania. To krótkie, zamknięte formy, historyjki opisujące losy kolejnych znikających w dziurze pod pralką pojedynczych skarpetek, taka wprawka przed wejściem w świat powieści. Trzecia to już inna bajka  - nie ma tu krótkich opowiadań, poświęconych kolejnym skarpetkom, tylko jedna historia napisana z pełny rozmachem! Czego tu nie ma! Akcja dzieje się i na lądzie i na morzu, mamy pościgi, intrygi, sytuacje zatrzymujące oddech i cudowne happy endy! Dzieje się, serio.

Banda Czarnej Frotté


Bohaterką jest Czarna Skarpetka Frotté, którą poznajemy, podobnie jak jej poprzedniczki, w łazience  rodziny małej Be. Mama zarządziła szybkie sprzątanie, tuż przed przyjściem pani sprzątającej. Dla Czarnej Frotté nie ma ratunku, nie mam pary, a „skarpetka bez pary jest niczym zegar bez wskazówek”. Bohaterka nie czeka, aż wrzucą ją do czarnego worka, tylko robi skok i ląduje obok pralki, pod którą jak pamiętacie, jest dziura i korytarz, prowadzący skarpetki w wielki świat, każdą w inne miejsce. Czarną Frotté zaprowadziła do kuchni tawerny, skąd wiedziona zapachem pysznych ziemniaczków pomknęła na statek. I odtąd akcja pędzi niczym rollercoaster, może zakręcić się w głowie. Ahoj przygodo! Piraci, wilki morskie detektywi, czego tu nie ma! Chwilami jest strasznie, chwilami mrocznie, chwilami wzruszająco...

Justyna Bednarek ani na chwilę nie zwalnia tempa, co jest zaletą i sukcesem powodzenia książek, bo dzieci przyzwyczajone do szybko zmieniających się obrazów w filmach, grach kupują ten świat. W naszej bibliotece żadna z części nigdy nie stoi na półce, płynnie przechodzą z rąk do rąk.

Czekamy na 4 tom i bardzo jesteśmy ciekawi i kolejnej opowieści i charakterystycznych ilustracji Daniela de Latoura, bez których nie wyobrażamy sobie tej serii.


Banda Czarnej Frotte,
Justyna Bednarek,
Daniel de Latour,
Wydawnictwo: Poradnia K
Cykl: Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (tom 3)
Seria: Latawiec,
stron 168,
oprawa twarda
cena 39.99 zł.

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek:
Nowe przygody skarpetek:


Komentarze