Kozienice: 14 miejsc, które warto tu odwiedzić [weekend na Mazowszu]Miasta rodzinne z czasem nabierają uroku — kiedyś chciałam stąd uciec, teraz z przyjemnością wracam. Najbardziej lubię zieleń (choć i tu drzew coraz mniej) - lasy i tereny wokół miasta; wrotycz przy drodze, prowadzącej do stadniny koni; drogę przez las do torów, cmentarz i —  a jakże —  jezioro i jego okolice.

96 km od Warszawy.

Z lekcji historii: tu polowali Jagiellonowie, tu urodził się Zygmunt Stary. Kozienice to małe, malownicze miasteczko w sercu Puszczy Kozienickiej. Warto zobaczyć tu nie tylko zespół pałacowo-parkowy, ale też replikę mostu pontonowego 1410 roku, najstarszy świecki pomnik — kolumnę Zygmunta (starsza o sto lat od kolumny w Warszawie), hamernię (walcownia miedzi z XVIII w.), kramy kupieckie (fatalnie odremontowane, żal), cmentarz rodziny Dehnów w parku, czy cmentarz żydowski z XVII wieku (90 macew).

Jeśli myślicie, że poza miejscami historycznymi (których w sumie aż tak wiele nie ma) nic się tu nie dzieje, to jesteście w błędzie. To świetne miejsce dla lubiących aktywny wypoczynek — są tu nie tylko wspaniałe lasy, ale też jezioro z ośrodkiem rekreacyjnym (można wypożyczyć kajaki, rowerki wodne, łódki), basen, skatepark, ścieżki rowerowe, stadnina koni...

W czasie koronawirusa, który pozmieniał wielu rodzinom wakacyjne plany, krótki wypad z Warszawy i okolic w rejony Puszczy Kozienickiej może być ciekawym pomysłem, szczególnie dla rodzin z dziećmi, a że atrakcji i pięknych miejsc tu nie brakuje — zaraz się sami przekonacie. Zapraszam do Kozienic!

PS. Niestety, napisu z pierwszego zdjęcia już nie ma. Na tym terenie, w CENTRUM MIASTA, kosztem pięknych DRZEW, budowany jest właśnie McDonald. Mimo protestów mieszkańców, władze podjęły decyzje o sprzedaży jednej z atrakcyjniejszych działek w mieście. Między Domem Kultury a basenem (co za ironia!) i miniparkiem będzie fastfood. W dobie walki z otyłością u dzieci i dramatycznie zanieczyszczonym powietrzem, kiedy walczy się o każde drzewo - w Kozienicach robi się takie rzeczy.


Wszystko, co najważniejsze o tym mieście, pięknie zebrano w książce pt. „Kozienice — moja mała ojczyzna” wydawnictwa Kinderkulka. Wielka szkoda, że nie jest dostępna w sprzedaży — to byłby turystyczny hit dla dzieci.Przyjezdni, którzy chcą poznać miasto i jego historię, mogą w każdej chwili wziąć udział w zabawie - miejskiej grze terenowej, zorganizowanej przez Mediatekę. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację ACTIONBOUND, zeskanować kod QR (wisi w gablocie przed Centrum Kulturalno-Artystycznym (ul. Warszawska 29) i ruszyć w miasto.Jezioro w KozienicachJedna z największych atrakcji miasta i obowiązkowe miejsce spacerowe. Chyba najbardziej obfotografowane przeze mnie miejsce w Kozienicach. Cóż, jak jesteśmy, to zawsze przychodzimy tu z psem na spacer. Latem, jak to nad jeziorem, można pływać, wypożyczyć kajak czy rowerek wodny, ale i pograć w tenisa, wynająć miejsce na ognisko, a wieczorem pójść na koncert w amfiteatrze.
W Ośrodku Wypoczynkowym Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu można wynająć domek albo pokój w pensjonacie.


PARK LINOWY w Kozienicach


Najnowsza atrakcja nad kozienickim jeziorem. Park działa od dwóch miesięcy, a już ma stałych klientów. Jak tylko jesteśmy w K., przychodzimy.

Link: https://www.makiwgiverny.pl/2020/06/park-linowy-w-kozienicach-bylismy.html


Nowy plac zabaw nad jezioremW tym roku wiosną (2023) został oddany nowy plac zabaw nad jeziorem. Co tu znajdziecie? Wiklinowe domki, zjeżdżalnie, tor przeszkód, huśtawki i gazony z roślinami. Po drugiej stronie placu jest zabawka wielki kolorowy szczupak, który niewątpliwie będzie sporą atrakcją dla maluchów. Na razie tyle - nie miałam czasu pobiegać z aparatem, zrobiłam kilka zdjęć przechodząc - przy następnej okazji zrobię ich więcej, bo plac ciekawie wygląda.

PAŁAC i PARK


Wizytówka miasta. Pałac, park (duży!) i ogródek jordanowski (duży!). Najbardziej reprezentacyjne miejsce i powiązane z historią. Znajduje się tu Muzeum Regionalne (warto wstąpić) i Urząd Miasta.

Stadnina Koni w Kozienicach


Choć nigdy nie jeździłam konno, mam ogromny sentyment do tego miejsca. Lubię tu przyjeżdżać na rowerze (czy zatrzymać się w drodze na targ) i popatrzeć na jeżdżących. Niestety, można tylko popatrzeć — obecnie nie prowadzi się tu zajęć nauki jazdy konnej.
Stadnina koni działa od 1924 roku, hodowane są konie pełnej krwi angielskiej z przeznaczeniem do wyścigów konnych oraz zawodów w skokach.
Skatepark w Kozienicach


To jedno z miejsc, w którym ostatnimi czasy spędzamy dużo czasu, naprawdę dużo... Obok znajduje się basen i stadion miejski. Zimą przychodzimy tu pojeździć na łyżwach.Cmentarz  parafialny w Kozienicach


Stare groby zawsze przyciągały moją uwagę, w dzieciństwie przychodziłam tu z Tatą, który oprowadzał mnie po zakamarkach i pokazywał niszczejące wśród drzew krzyże. To jeden z ładniejszych cmentarzy, bo ukryty w lesie,
Najstarsze groby należą do Rosjan  m.in. żołnierzy stacjonującego w mieście od lat 30. XIX w. 25. Smoleńskiego Pułku Piechoty, urzędników carskich i ich rodzin. Znajdziecie tu też groby weteranów Powstań Listopadowego i Styczniowego, a także żołnierzy Legionów Polskich.Bliskie okoliceKrólewskie Źródełka


Fantastyczne miejsce, można przyjechać samochodem, albo wybrać się na wycieczkę rowerową. Poza ścieżkami edukacyjnymi jest tu teren, gdzie można przysiąść pod wiatą i zrobić sobie grilla albo rozpalić ognisko.Spływ Radomką
Dla wielbicieli wody i spływów kajakowych też coś się znajdzie. Radomka! Kajaki wypożyczycie w Brzózie albo Ryczywole, kilkanaście kilometrów za Kozienicami.

Link: https://www.makiwgiverny.pl/2015/06/spyw-kajakowy-radomka-czyli-z.htmlProm na WiśleDla dzieci atrakcją może być przepłynięcie Wisły promem (Świerże Górne - Antonówka)


Puszcza KozienickaMnóstwo tras spacerowych, ścieżek rowerowych, miejsc, gdzie można złapać oddech. Raj dla grzybiarzy.

Link: https://www.makiwgiverny.pl/2019/05/lesne-wedrowki-puszcza-kozienicka-i.html


Muzeum Wsi RadomskiejNieco dalej, bo ok. 40 km od Kozienic, ale bardzo polecam. Piękny skansen!

Link: https://www.makiwgiverny.pl/2015/08/muzeum-wsi-radomskiej.html\Okolice Wisły


Idealne miejsce na wycieczkę rowerową, piknik, dzień za miastem. Przyjeżdżałam tu w dzieciństwie z rodzicami, teraz przyjeżdżamy tu z dziećmi. Pięknie, dziko, można odpocząć,Skansen Militarny w Mniszewie
Kiedy byli tam moi chłopcy, obiekt był przed modernizacją, którą przeszedł w 2014 roku. Dzisiaj wygląda z zewnątrz zupełnie inaczej (trasa Warszawa - Kozienice). Powstał nowoczesny pawilon wystawienniczy  „Centrum Kultury i Tradycji Historycznej w ramach terenu Skansenu Militarnego I Armii Wojska Polskiego w Mniszewie”. Jak jest na terenie skansenu trudno powiedzieć, musimy kiedyś sprawdzić.

Link: https://www.makiwgiverny.pl/2012/08/skansen-militarny-w-mniszewie-czyli.htmlKomentarze

  1. Bardzo chętnie dowiem się, w jakich miejscach mogę popływać kajakami i gdzie ewentualnie w okolicy takie kajaki są do wypożyczenia. W zeszłym roku bardzo spodobało nam się pływanie kajakami i teraz poszukujemy jakiś fajnych miejsc. W akcesoria będziemy zaopatrzeni z pomocą strony https://gokajak.com/ . Planujemy też wyjazd na Mazury, a to królestwo kajaków.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jako mieszkanka Kozienic - niestety ten wpis jest mocno nieaktualny w kwestii napisu. Tylko mała część tego skwerku została poświęcona na restaurację. W miejscu gdzie wcześniej stał napis jest teraz duży, otwarty park wodny, zjeżdżalnie dla dzieci i mini scena koncertowa a sam napis został przeniesiony przed wejście do parku. Ponadto na ulicy Głowaczowskiej i na osiedlu Piaski powstały nowe tężnie solankowe.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz