Sto porad dla zakochanych, Eva Susso, il. Benjamin Chaud

 

To już trzecia i niestety ostatnia część, opowiadająca o Rolfie, mieszkającym w centrum Paryża, z rodzicami, siostrą i babcią (och, ta babcia, niezły z niej egzemplarz!). O Rolfie, który w marzeniach jest superbohaterem Errolfem, a w życiu... no, tu to już różnie bywa. 

Chłopak jest nieśmiały i zakochany, więc postanawia zwrócić na siebie uwagę, ukochanej. A jak to zrobić? Najlepiej jej zaimponować! Rolf postanawia więc namalować portret Ofelii (tak nazywa się dziewczyna, która jakiś czas temu wpadła mu w oko). Portret, który zawisnąć może jedynie w Luwrze, bo jedynie tu jest godne miejsce na pokazanie wizerunku Ofelii i zaprezentowanie dzieła. Bo Rolf jest przekonany, że zrobi to lepiej niż da Vinci — Ofelia jest zwyczajnie piękniejsza od muzy Leonarda!

A skąd to wie? Bo był w muzeum na wycieczce szkolnej i jedyne co mu się tam spodobało i przykuło jego uwagę to obraz mistrza z damą z tajemniczym uśmiechem. Bo w tym uśmiechu było coś, co przypomina mu jego Ofelię. Ofelię, córkę Ahmeda, sklepikarza z warzywniaka przy parku, w której od jakiegoś czasu się kocha. Jak skończy się ta historia?. Czy powstanie dzieło życia Rolfa? I co ma z tym wspólnego Picasso? A tak w ogóle to czy Ofelii podoba się ten nieśmiały chłopak, kręcący się przy sklepie ze starym psem Dédé? Może woli jego przyjaciela Aramisa? Wątpliwości dopadające zakochanych!

Ileż wdzięku w tej /tych książkach, naturalności i poczucia humoru. To książki polecane dla dzieci od 6 roku życia do samodzielnego czytania, jednak ja z czystym sumieniem polecam je Wam do rodzinnego, głośnego czytania. Niech rodzice też mają trochę przyjemności ;) A ilustracje? Uwielbiam Benjamina Chauda za niebanalną  lekką kreskę, rozmach i poczucie humoru — zobaczcie, jaki z Rolfa przystojniak z cudną grzywką! 

A zupełnie na koniec jeszcze powiem, że takie delikatne wplecenie w historię dzieł mistrzów i ich obrazów ma ogromny walor edukacyjny. Choć obrazy oglądane w czasie szkolnej wycieczki do muzeum Rolfowi nie przypadły do gustu — przed Mona Lisa przystanął. Wysłuchał, zainteresował się. I cóż z tego, że powodem był uśmiech, przypominający mu uśmiech Ofelii? Powody, dla których interesujemy się sztuką, mogą być różne — ważne, że zatrzymujemy się na chwilę, że patrzymy, czy z czymś się identyfikujemy, coś nas urzeka, przyciąga, wzburza i daje do myślenia... Taki jeden impuls to jest coś! Młody czytelnik, zaintrygowany rozwojem akcji może i poszuka tej Mona Lizy w jakimś albumie sztuki, może zerknie na dzieła Picassa...

Eva Susso i Benjamin Chaud są autorami książek o Bincie, Lalo i Babo, czy książki „Yeti” i „Duch z butelki". Benjamina Chauda znamy z serii książek o uroczym słoniku Pomelo (ilustracje) i książek autorskich, m.in. „Żegnaj, Skarpetko!” i „Feralne urodziny ze Skarpetką", wydanych przez Zakamarki i uroczej „Misiowej piosenki” (do której mam ogromny sentyment, bo to ukochana książka mojego Antka z dzieciństwa), wydanej przez Dwie Siostry. Jego ilustracje podziwiać możemy też w „Wierzcie w Mikołaja” Lotty Olsson.
 

Sto porad dla zakochanych,
Eva Susso,
il. Benjamin Chaud,
wyd. Zakamarki, 2021,
okładka: twarda,
stron 108
wiek: od 6 lat,
cena 24,90 zł.Komentarze