Książka Roku 2021 PS IBBY: NOMINACJE
Nagrody IBBY zawsze wywołują spore emocje, bo to jedne z najważniejszych nagród przyznawanych twórcom książek dla dzieci w Polsce i na świecie. IBBY ma długą tradycję, a nominowani i nagradzani powód do dumy. Co roku do listy książek, które warto znać, dochodzą nowe — to swoisty katalog literatury i ilustracji z górnej półki, będący podpowiedzią dla rodziców, nauczycieli i osób pracujących twórczo z dziećmi, po które książki sięgać.
Już wiemy, który książki zwróciły uwagę trzech składów jurorskich nagrody Książka Roku 2021 Polskiej Sekcji IBBY. W składzie literackim obradowali: Ewa Gruda, Katarzyna Slany i Mateusz Świetlicki, graficznym: Joanna Olech, Anita Wincencjusz-Patyna i Małgorzata Gurowska; „upowszechniaczki” wybierały „upowszechniaczki” nagrodzone w poprzednich edycjach- Danuta Świerczyńska-Jelonek, Małgorzata Narożna, Anna Sadowska i Grażyna Sobieska-Szostakiewicz.
W tym roku podobnie jak w ubiegłym nie będzie wielkiej gali, nie spotkamy się przy ul. Tynieckiej, nie będzie błysków fleszy i uścisków rąk. Zobaczymy się online 20 grudnia i online usłyszymy, kto stanie na podium. Macie swoje typy, książki, którym kibicujecie?
W tym roku podobnie jak w ubiegłym nie będzie wielkiej gali, nie spotkamy się przy ul. Tynieckiej, nie będzie błysków fleszy i uścisków rąk. Zobaczymy się online 20 grudnia i online usłyszymy, kto stanie na podium. Macie swoje typy, książki, którym kibicujecie?
Nominacje do NAGRODY LITERACKIEJ
- Justyna Bednarek, Dom numer pięć, il. Anna Sędziwy, Wydawnictwo Literackie
- Justyna Bednarek, Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej, il. Marianna Oklejak, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
- Wioletta Grzegorzewska, Lola i ptaki, il. Joanna Rusinek, Wydawnictwo HarperCollins
- Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Stan splątania, Wydawnictwo Literackie
- Emilia Kiereś, Lapis, Wydawnictwo Kropka
- Katarzyna Majgier, Abrakadabra… Mamy problem!, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
- Zuzanna Orlińska, Uczeń sztukmistrza (tom 1. Król Myszy, tom 2. Powietrzny żeglarz), Wydawnictwo Literatura
- Katarzyna Rygiel, Strażnik Klejnotu, Wydawnictwo Dwukropek
- Barbara Stenka, Zostań sama w domu, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
- Marcin Szczygielski, O sołtysie Salomonku i tęczy, il. Adam Pękalski, Wydawnictwo Bajka
Nominacje do nagrody graficznej Książka Roku 2021 PS IBBY
- Katarzyna Adamek-Chase za ilustracje do książki Alberta Kwiatkowskiego Bah Bah. Iran dla dociekliwych, Wydawnictwo Dwie Siostry
- Magdalena Gaładyk za ilustracje i opracowanie graficzne książki Salve Femina, Wydawnictwo Albus
- Gosia Herba za ilustracje i projekt graficzny książki Van Dog Mikołaja Pasińskiego, Wydawnictwo HarperCollins
- Marta Ignerska za ilustracje i projekt graficzny do książki Świat Lema, Wydawnictwo Muchomor
- Joanna Rzezak za ilustracje i projekt graficzny książki Razem. W stadzie, ławicy i chmarze, Wydawnictwo Agora dla dzieci
- Max Skorwider za rysunki do książki z tekstem Bogusia Janiszewskiego O, Choroba, Wydawnictwo Agora dla dzieci, Fundacja Iskierka
- Marianna Sztyma za ilustracje do książki Zofii Staneckiej Lotta, czyli jak wychować ludzkie stado, Wydawnictwo Kropka
- Przemysław Truściński za ilustracje do wierszy bp. Piotra Mańkowskiego Andzia, Wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy
- Kasia Walentynowicz za ilustracje do książki Anny Paszkiewicz Wczoraj i Jutro, Wydawnictwo Widnokrąg
- Elżbieta Wasiuczyńska za ilustracje do książki Beaty Ostrowickiej Kolorowe serca, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Nominacje do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa w konkursie Książka Roku 2021
- Lucyna Brzezińska-Eluszkiewicz – polonistka, pedagożka, promotorka czytelnictwa, animatorka kultury, autorka licznych scenariuszy interaktywnych zajęć z książką. W ramach bydgoskiej Fundacji 12 Kamienica i prowadzonego przez fundację domu kultury zorganizowała setki oryginalnych warsztatów literackich, imprez i cykli tematycznych propagujących czytelnictwo m.in. TuCzyTam i CzyTam Świat, Czytanie i Działanie.
- Anna Jurek – edukatorka i filozofka. Propagatorka programu „Filozofowanie z dziećmi”, według którego prowadzi warsztaty filozoficzno-literackie dla dzieci i szkolenia dla nauczycielek i nauczycieli. Wiceprezeska Fundacji Nowoczesnej Edukacji SPUNK. W działaniach promujących czytelnictwo i filozofię wśród dzieci współpracuje z wydawnictwami (m.in. Ładne Halo, Dwie Siostry), festiwalami (Festiwal Książki Obrazkowej Kropka Kreska), teatrami (Teatr Powszechny, Teatr Pinokio), księgarniami (Do Dzieła) oraz z Łódzkim Uniwersytetem Dziecięcym. W mediach społecznościowych jako Pani Cogito pokazuje wartościowe książki dla dzieci.
- Małgorzata Swędrowska – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego z dwudziestoletnim stażem. Wykładowczyni na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Twórczyni koncepcji czytania wrażeniowego w grupach przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Trenerka PSPiA KLANZA, animatorka warsztatów literackich i spotkań z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym. Popularyzatorka literatury dziecięcej na warsztatach dla dorosłych − nauczycieli, bibliotekarzy i rodziców. Autorka kilku książek i licznych artykułów w periodykach pedagogicznych.
A mnie bardzo miło jest ponownie ambasadorować konkursowi :)
Komentarze
Prześlij komentarz