Co wiesz o IBBY?

Wartościowe, mądre i wydane z największą starannością książki dla dzieci znikają ze sklepowych półek w zawrotnych ilościach. W bibliotekach na te najlepsze prowadzone są zapisy. Informacje o kolejnych nowościach wydawniczych pojawiają się w prasie, mówi się o nich w telewizji, radiu. 

Ten opis to mrzonka, bo literatura, w tym także dla dzieci  - patrząc na statystyki czytelnictwa - jest dziedziną w naszym kraju mocno niszową. I, powiedzmy sobie szczerze, jeszcze długo, a może i w ogóle, nie wygra z popularnością gier komputerowych, playstation i innych takich... Dlaczego tak się dzieje?

"Bo czytelnictwu zagraża sama książką - nudna, jałowa, źle wydana, źle napisana, źle zilustrowana, po prostu zła. To właśnie książkowe śmieciowe żarcie, byle jakie, nudne, żałosne, jest największym zagrożeniem dla naszych dzieci" - to zdanie wpadło mi w oczy, kiedy otworzyłam dopiero co kupioną książkę, napisaną przez Grzegorza Leszczyńskiego (Wielkie małe książki).

Dlaczego więc o dobrych książkach mówi się i pisze tak rzadko? Dlaczego nie promuje się tego, co rozwija, ubogaca, przynosi radość i emocje?

Bo przecież co jak co, ale obecnie w Polsce wydaje się coraz więcej książek doskonałych! Mamy wielu wspaniałych ilustratorów, pisarzy i wiele ambitnych wydawnictw.
Zbliża się gala IBBY, niebawem poznamy tegorocznych zwycięzców w konkursie na Książkę Roku polskiej sekcji IBBY. To ważny konkurs, wyłaniający dobre książki, pisarzy, ilustratorów. Czy będą towarzyszyć mu emocje, czy kolejna edycja przejdzie bez echa? Czy znaczek nagrody na książce przyczyni się do jej większej popularności? 

Czy my - czytelnicy - w ogóle wiemy, co to za nagroda? 
IBBY: co to takiego?


Organizacja powstała w 1953 roku, od tego czasu kongres odbywa się co dwa lata, w jednym z państw zrzeszonych w IBBY. Jedną z założycielek była sama Astrid Lindgren.

Za statutowe cele IBBY uznano: popieranie i wspomaganie rozwoju literatury dziecięcej, upowszechnianie książek o najwyższych wartościach literackich, inicjowanie i zachęcanie do pracy badawczej oraz pomoc w publikacji jej wyników, a także zbliżanie do siebie organizacji całego świata zajmujących się popieraniem dobrej literatury dla dzieci i młodzieży.

Szczególną formą działalności IBBY są nagrody. Najbardziej prestiżową z nich jest przyznawany co dwa lata Medal im. H. Ch. Andersena, zwany "małym Noblem". Medal przyznawany jest w dziedzinie literatury od roku 1956, a w dziedzinie ilustracji książkowej od 1966. Wręcza się go żyjącym autorom, których prace wniosły trwały wkład do literatury dziecięcej.


Mówmy o dobrych książkach!


- IBBY od lat na świecie pokazuje, co warto czytać. Zależy nam, aby promować dobre, wartościowe książki. Chcemy, żeby znak IBBY na okładce książki sprawiał, że ludzie będą po nią sięgali - mówi Katarzyna Jacobson, członkini zarządu PS IBBY. - Niestety, literatura dla dzieci jest u nas traktowana jako coś mało ważnego, w mediach mówi się o niej głównie przy okazji promocji książek wydanych przez celebrytów. Nawet ludzie, którzy czytają, przychodzą do księgarni czy na targi książki nie mają pojęcia o IBBY. Zależy nam, żeby to zmienić. Rozpropagować ideę IBBY, i propagować wartościowe, mądre książki dla dzieci i czytelnictwo wśród najmłodszych.  Złe statystyki czytelnictwa dużych Polaków nie poprawią się w przyszłości, jeśli nie weźmiemy się na poważnie za czytelnictwo najmłodszych.  Mówmy o dobrych książkach! 


Polska sekcja IBBY


Polska Sekcja IBBY powstała w 1973 r i jest organizacją non-profit. Jej pierwszym przewodniczącym był Wojciech Żukrowski. Obecnie, od kwietnia tego roku, tę funkcję pełni Anna Maria Czernow. Za główny cel swej działalności Polska Sekcja przyjmuje: promocję (wewnętrzną i zagraniczną) książki dobrej, wartościowej, dojrzałej literacko, bogatej edytorsko, integrację środowisk związanych profesjonalnie z książką dla młodego czytelnika, inicjowanie prac naukowych oraz podejmowanie akcji międzynarodowych związanych z książką dla dziecka.

Sekcja współorganizuje zjazdy, przedsięwzięcia, konkursy, wystawy wzbudzające zainteresowanie literaturą dla dzieci i młodzieży wśród nauczycieli, bibliotekarzy, pracowników nauki, krytyków literackich, rodziców. Polscy przedstawiciele Sekcji zgłaszają też polskich twórców książki dziecięcej do międzynarodowych nagród (m.in. o Medalu im. Andersena i na Listę Honorową IBBY, ale również np. do Nagrody Pamięci Astrid Lindgren). Co roku przyznawany jest też medal za całokształt działalności twórczej. A wszystko po cichu...


Nagrody IBBY: KSIĄŻKA ROKU


Przed nami rozstrzygnięcie konkursu na Książkę Roku. Przyjmowanie zgłoszeń zostało już zamknięte. Zwycięzców poznamy w drugim tygodniu grudnia. Nagrody przyznane zostaną w 3 kategoriach:
 • pisarz (dwie równorzędne nagrody – za książkę dla dzieci i za książkę dla młodzieży, tekst dotąd niepublikowany)
 • ilustrator (dwie równorzędne nagrody – za książkę obrazkową oraz za ilustracje i koncepcję graficzną, ilustracje dotąd niepublikowane, tekst może być wznowieniem lub przekładem z języka obcego)
 • upowszechnianie czytelnictwa – tu nagrody otrzymują osoby fizyczne lub prawne, działające wyjątkowo aktywnie na rzecz upowszechniania czytelnictwa i promocji książki dla młodego czytelnika.
Macie swoje typy?

Komentarze

 1. Kto polega na tym, że IBBY Polska wskaże, które książki są wartościowe a które nie, błądzi. To warszawski babiniec, który zależnie od tego, kto komu, kiedy i jak zręcznie wchodził do dupy, rozdaje nagrody. Do dziś dżwięczy mi w uszach przerażliwy pisk Marii Kulik: "Teeeegoroczną nagroooodę zdoooobyła nasza wieloleeetnia i zasłużooona członkini... Postsocjalizm.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nagrodę dla Ilustratora powinna otrzymać w końcu Emilia Dziubak :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy gdzieś można zobaczyć listę zgłoszonych tytułów? W zeszłym roku była...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu: http://www.ibby.pl/?p=2664

   Usuń
  2. To lista nominowanych książek, a nie zgłoszonych tytułów.

   Usuń

Prześlij komentarz