Blog o pięknych i mądrych książkach dla dzieci.

O książkach i grach, które nam się podobają, ciekawych miejscach, w których byliśmy i o wydarzeniach, w których uczestniczyliśmy. A także o paru innych rzeczach...

poniedziałek, 16 listopada 2015

Boże Narodzenie w książkach dla dzieci [książki o Mikołaju i świętach PRZEGLĄD]


Po jakie książki warto sięgnąć? Przegląd świątecznych książek dla dzieci (kolejność przypadkowa).

Grudzień to dla mnie jeden z piękniejszych miesięcy, choć nie lubię zimy. To czas zapachów (korzennych ciast i pierników, bożonarodzeniowego drzewka czy śliwkowego suszu), ciepła, bliskości i radości z bycia razem, ale i z czekania na prezenty...

To czas niespodzianek i magii, która w żadnym innym miesiącu się nie zdarza. To czas oczekiwania, o którym przypomina nam kalendarz adwentowy, czas światła (roraty, świece w domu) i szybko zapadającej ciemności, która tylko w tym miesiącu ma urok.

To czas czytania, który różni się od innych tym, że chętniej sięgamy po książki tematyczne, poświęcone albo nawiązujące do czasu świąt, choinki, Wigilii czy św. Mikołaja.PRZEGLĄD KSIĄŻEK O ŚWIĘTACH 
Boże Narodzenie w Bullerbyn, Astrid Lindgren, il. Ilon Wikland, wyd. Zakamarki. Od 3 lat.

Boże Narodzenie w Bullerbyn wprowadza nas w czas przygotowań przedświątecznych, w atmosferę i urok tych dni. Zapach pierniczków, robienie ozdób, wspólne ścinanie i ubieranie choinki, pomaganie rodzicom i osobom starszym i samotnym, a wszystko to w atmosferze miłości i radości. Więcej TU.
Bóg się rodzi, Maciej Krupa, Kuba Szpilka, Jarosław Mikołajewski, il. Józef Wilkoń, wyd.  Dwie Siostry, 2006.

Świąteczne abc... Kilkadziesiąt krótkich rozdziałów, które poświęcone są świętom Bożego Narodzenia i poszczególnym elementom związanym z tradycyjnym ich obchodzeniem w naszym kręgu kulturowym i religijnym, rytuałom i symbolom. Są tu nawet przepisy na oryginalne wypieki z różnych zakątków Europy. To niezbędnik każdego rodzica, kompendium wiedzy. Do tego podane tak, że trudno się oderwać - tylko oglądać, oglądać, oglądać! A to wszystko za sprawą niezwykle pięknych ilustracji Józefa Wilkonia. Do książki dołączona jest płyta z kolędami i pastorałkami. Więcej TU


Bombka z gwiazdką, Malina Prześługa, il. Jaga Słowińska, wyd. Tashka, 2016.

Aby święta były lubiane i udane, trzeba mieć na nie sposób. „Bombka z gwiazdką” to swoisty instruktaż, co należy zrobić, aby misja „Święta” się powiodła. Autorka w żartobliwy sposób podaje przepisy na realizację poszczególnych etapów wigilijnego wieczoru. W wierszach, opowiadaniach i miniaturach przygląda się świątecznym zwyczajom, przyjmując punkt widzenia „bohaterów drugiego planu”: pierwszej gwiazdki, świątecznego prezentu, bombki zawieszonej na gałązce świerku, wigilijnego sianka. Dzięki takiemu zabiegowi można zobaczyć rzeczywistość z innej strony i dostrzec w niej wartość, odnaleźć utracony zachwyt nad nią. Więcej TU.8+2 i Anton z Ameryki, Anne-Cath. Vestly,il. Marianna Oklejak, wyd. Dwie Siostry.
Pod nieobecność rodziców, którzy bawią się na 25-leciu orkiestry dętej kierowców ciężarówek, późnym wieczorem, przed domkiem w lesie pojawia się obcy mężczyzna. Babcia (jak ja ją lubię!) wraz z dziećmi strategicznie szykuje się do odparcia ataku złoczyńcy. Jednak to kim okaże się ów przybysz zadziwi wszystkich i ... wpłynie na ich życie. Choćby takie Boże Narodzenie - będzie inne niż zwykle... A prezent, który zostawi nieznajomy zmieni losy całej familii i bardzo, ale to bardzo uraduje babcię. Więcej Tu
Gwiazdka z nieba, Liliana Bardijewska, oprac. graf. Ewa Poklewska-Koziełło, wyd. Ezop, od lat 4.

Wzruszająca pełna fantazji bajka o małym chłopcu Tomaszku, bardzo małym pluszowym misiu i jeszcze mniejszej śnieżynce Śmieszynce oraz o pewnej deszczowej wigilijnej nocy, kiedy przygoda ta się rozpoczyna. Opowieść o przyjaźni i sile marzeń, które jednego z naszych bohaterów zaprowadzą aż na Mleczną Drogę. I o tym, że marzenia się spełniają, jeżeli tylko mamy odwagę marzyć „odlotowo”. (not. wyd.) 

Prezent dla Cebulki, Frida Nilsson, il. Maria Nilsson Thore, wyd. Zakamarki, 2014. Od 6 lat.

Mały Stig ma marzenie: na święta chce dostać rower i tatę... Postanawia wziąć sprawy we własne ręce. Co się wydarzy? Ciekawa to bardzo i pięknie zilustrowana książka! 25 rozdziałów do czytania codziennie, aż do Bożego Narodzenia. To jedna z naszych ulubionych "przedświątecznych" książek, choć o samych świętach tu niewiele. 
Wigilia Małgorzaty, India Desjardins, il. Pascal Blanchet, wyd. Dwie Siostry. Od 10 lat.

W Wigilię naprawdę zdarzają się cuda. Małgorzata ma ponad 80 lat i spędza Wigilię samotnie, bo tak lubi... Jednak zdarza się coś, co odmieni te święta i wszystkie następne dni... Zdecydowanie dla starszych czytelników, do refleksji.
Goście na Boże Narodzenie, Sven Nordqvist, Media Rodzina, 2008. Od 3 lat.

Staruszek Pettson i jego cwany kot Findus przygotowania do świat zaczynają w ostatniej chwili, niestety Pettson, jadąc sankami po upatrzoną choinkę do lasu, doznaje kontuzji nogi. I jest problem - lodówka pusta, choinki nie ma, a stary Pettson ledwie porusza się po domu. Co się wydarzy? Pochwała dobrych kontaktów sąsiedzkich ;) Więcej TUCzupieńki. Gwiazdka, Gerard Moncomble,  il. Paweł Pawlak, Media Rodzina, 2010. Od 3 lat.

Czupieńki, malutkie stworki, znajdują gwiazdkę, którą postanawiają się zaopiekować... Plus ilustracje Pawła Pawlaka, które do mnie przemawiają wyjątkowo!


Pewnie, że Lotta umie prawie wszystkoAstrid Lindgren, il. Ilon Wikland, wyd. Zakamarki, 2008. Od 3 lat.

Lotta jest smutna, bo w tym roku nie będzie mieć choinki. W całym miasteczku nie ma i nie będzie choinek, bo jest ogromny śnieg i nie dowiozą ich na czas. Ale dziewczynce szczęście sprzyja... Więcej TU.
Wigilia Mamy Mu i Pana Wrony, Jujja Wieslander, Sven Nordqvist, wyd. Zakamarki, 2014. Od 3 lat.

Czy Pan Wrona naprawdę musi sam sobie zrobić prezent pod choinkę, czy też znajdzie się ktoś, kto będzie o nim pamiętał w Wigilię?Troje dzieci i gwiazda, Luise Rinser, wyd. Znak, 1992.

Poetycka i ciekawa opowieść o dzieciach Trzech Króli, które podążają śladem swoich ojców, drogą wskazywaną przez Gwiazdę Betlejemską. Idealna propozycja na przedświąteczny czas, do kupienia już jedynie na wyprzedażach internetowych albo do pożyczenia w bibliotece.


Paddington i świąteczna niespodzianka,  Bond Michael, il. R.W. Alley,wyd. Znak. Dla najmłodszych czytelników.

Miś Paddington nie może się doczekać Bożego Narodzenia i wizyty w Zimowej Krainie Cudów. Czy uda mu się zajrzeć do warsztatu Świętego Mikołaja? Propozycja dla najmłodszych.
Basia i Boże Narodzenie, Zofia Stanecka, il. Marianna Oklejak, wyd. Egmont, od 3 lat.

Przygotowania do świąt są pracochłonne. Wszyscy pomagają, każdy wie, co się robi z ciastem pierniczkowym i jak zrobić łańcuchy na choinkę... Ale jak przygotować Wigilię, kiedy mama ma złamaną rękę? Basi reklamować nie trzeba - dla małych i nieco starszych czytelników.
Wierzcie w Mikołaja!, Lotta Olsson, il. Benjamin Chaud, wyd. Zakamarki, 2013. Od 6 lat.

Bożonarodzeniowa opowieść z dreszczykiem w 24 rozdziałach, do czytania w czasie adwentu. Tina, dziewczynka mieszkająca w jednym ze sztokholmskich domów, cieszy się na świąteczne przygotowania, jednak... coś idzie nie tak. Więcej TU.Niezwykły święty Mikołaj, Sven Nordqvist, Media Rodzina, 2012. Od 3 lat.

Pettson obiecał kotu Findusowi, że w Wigilię przyjdzie do niego Mikołaj. Skąd jednak wziąć prawdziwego Mikołaja? A może można go zbudować? Duże tomisko - dużo czytania!

Pan Dziobak czyli świąteczna opowieść o tym, jak spełniają się marzenia, Magdalena Piotrowska, il. Marta Kondrusik, Warszawska Firma Wydawnicza, 2012.
Od 5 lat.

Opowieść o elfie Konstantym, pomocniku Mikołaja i o tym, jak spełniają się marzenia... Mały kruk Skarpetka. Mikołajki i Boże NarodzenieNele Moost, Annet Rudolph, wyd. Egmont, 2007. Od 3 lat.

Mały kruk bardzo chce dostać prezent od Mikołaja, jednak nie ma buta... Co zrobi? Dwa opowiadania: o mikołajkach i o Bożym Narodzeniu.

Święty Mikołaj z Miry, Eliza Piotrowska, wyd. św. Wojciecha (seria Święci uśmiechnięci). Od 7 lat.

Znajdziecie tu wszystko, co warto wiedzieć o św. Mikołaju (i dlaczego dzielenie się daje radość). Książeczka oparta jest na faktach z biografii świętego Mikołaja.Święty Mikołaj, Jarosław Mikołajewski, il. Dorota Łoskot-Cichocka, wyd. Muchomor, 2003. Od 4 lat.

Książka przybliżająca postać biskupa, znanego jako świętego Mikołaja. Kim był,  jaki był? Warto przeczytać!
Tato, kiedy przyjdzie święty Mikołaj,
Markus Majaluoma, wyd. BONA. Dla maluchów i przedszkolaków.


Dzieci czekają niecierpliwie na wizytę Mikołaja. Co zrobi Tata, kiedy zadzwoni do niego święty Mikołaj z informacją, że z powodu śnieżycy nie zdoła odwiedzić Różyczków?Cecylka Knedelek i Boże Narodzenie, Joanna Krzyżanek, il. Zenon Wiewiurka, wyd. Jedność. Od 3 lat.

Jak wyglądają przygotowania do świąt w Starym Knedelkowie? Świetne wprowadzenie do magicznego czasu Bożego Narodzenia plus przepisy, przepisy, przepisy!O Mikołaju, który zgubił prezentyDanuta Parlak, il. Joanna Bartosik, wyd. Widnokrąg. Od 5 lat.

Dzieci piszą listy do Mikołaja. Mikołaj szykuje prezenty, które giną. A potem dzieje się, dzieje.... Piękne ilustracje.
Opowiadania bożonarodzeniowe, il. Zuzana Bočkayová-Bruncková, Jitka Némečková, Jindřich Čapek, Media Rodzina, 2012. Dla starszych dzieci. 

Wybór najpiękniejszych i najciekawszych opowiadań o świętach klasyków literatury pięknej – Andersena, Bułhakowa, Londona, Puszkina czy Tołstoja.

Opowiadania wigilijne. Pod choinkę od polskich pisarzy, il. Ewa Poklewska-Koziełło, Iwona Cała, Wydawnictwo Literatura. Od 3 lat.

Opowiadania i wiersze o magicznym czasie świąt napisane przez polskich autorów m.in. 
Ludwika Jerzego Kerna, Annę Onichimowską, Wandę Chotomską, Joannę Papuzińską, Roksanę Jędrzejewską-Wróbel, Barbarę Gawryluk, Ewę Chotomską, Joannę Olech, Barbarę Kosmowską, Pawła Beręsewicza i innych.


Pan Brumm obchodzi Boże Narodzenie, Daniel Napp, wyd. Bona.

Pan Brumm też świętuje. Jak kończą się poszukiwania choinki? Czy zwierzakom uda się radośnie spędzić święta?  Pełna humoru historyjka dla najmłodszych.
Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdkaPetr Horáček, wyd. Babaryba, 2011. Dla małych dzieci.


Polsko-angielska bajka wigilijna. Święta Bożego Narodzenia bez pierwszej gwiazdki? Nigdy w życiu! Dzielna gąska Zuzia wyrusza w Wigilię na niebezpieczną wyprawę. Czy uda jej się ściągnąć z nieba gwiazdkę na świąteczną choinkę? Co odkryje w czasie wyprawy?


Wigilia Misia i Tygryska, Janosch, wyd. Znak Emotikon, 2012. Od 3 lat.

Książka na czas adwentu: 24 opowiadania - po jednym na każdy dzień aż do Wigilii. Wigilijny Niedźwiedź wędruje przez świat i zbiera od wszystkich życzenia, by obdarować każdego wymarzonym prezentem. Mały Tygrysek, wielki Niedźwiedź, Maja Papaja, Kacperek Gadułka i inni z niecierpliwością czekają, co przyniesie im Wigilijny Niedźwiedź i czy spełnią się ich wielkie marzenia...
Mikołaju, czekam!, Karolina Lijklema, wyd. Ladida Books, 2007.

Pełna refleksji opowieść o życiu w dużym mieście (czy Mikołaj może utknąć w korku?), przygotowaniach do świąt i dziecięcych marzeniach o Św. Mikołaju...

Boże Narodzenie w Kisielicach Małych. Opowiastki i przepisy, Joanna Krzyżanek, Wydawnictwo Diecezjalne, 2008. Dla maluchów i nieco starszych.

Opowieści o babci Antoninie, dziadku Antonim, adwentowej choince, panu Anatolu, Świętym Mikołaju, zielonym potworze czy rudym złodziejaszku.  Plus cenna wiedza jak upiec korzenne pierniki i kruche orzeszki, jak zrobić gałgankowe serduszka, makaronowe koraliki, balonowe bałwanki, świeczniki z cukru, lampiony oraz tekturową choinkę....

Puk, puk! Kto tam?, Vicki Howie, Moira Maclean, wyd. Edycja Św. Pawła, 2004, od 2-3 lat.

Właściciel gospody w Betlejem właśnie zamierza położyć się spać, ale odwiedza go kilku hałaśliwych gości... Kiedy dzieci otworzą uchylane drzwiczki w ilustracji, dowiedzą się, kto przyszedł i kto tej niezwykłej nocy będzie Najważniejszym Gościem.Elf i pierwsza Gwiazdka, Marcin Pałasz, il. Olga Reszelska, wyd. Skrzat, 2014.

Zbliża się Boże Narodzenie: pierwsze w życiu Elfa! Duży i Młody postanawiają spędzić ten czas wraz ze swoim czworonogim przyjacielem w Biestrzykowie, w gronie rodzinnym. Od samego początku wszystko jednak idzie nie tak jak 
powinno... Zakończenie zaskoczy każdego ;) (opis wyd.)Zeszyt bananowy na Gwiazdkę, Dubus Barbara Caillot, wyd. Oryginały.


W zeszycie znajdziesz pomysły na prezenty i ozdoby choinkowe, które możesz zrobić sam. Dodaj tylko odrobinę swojej fantazji. Znajdziesz też pomysły, gry i zabawy na długie zimowe wieczory. Zebrane ciekawostki pozwolą Ci lepiej poznać świąteczne tradycje.
Rubin i święta, Agnieszka Stefaniak-Śmietanka, wyd. New Space, 2018.


Opowieść o przedświątecznym czasie i samych świętach. Do czytania w grudniu - ociepli czas oczekiwania na te magiczne dni. Sporo tu o miłości, przyjaźni, trosce i wsparciu to uczucia i sprawy zawsze ważne i dla dzieci i dorosłych, ale przed Bożym Narodzeniem nabierają szczególnego znaczenia. ***

A Wy po jakie książki sięgacie w przedświątecznym czasie? Czekam na Wasze propozycje!

Jeśli szukacie inspiracji do świątecznych prezentów, zapraszam TUrysunek Stasia 28 komentarzy:

 1. Bardzo dobrze, że zrobiłaś taki spis! Czytałyśmy z córką kilka książek o tematyce świąt, ale z Twojej listy znamy tylko Cecylkę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. To się cieszę! Jak coś mi jeszcze wpadnie w ręce, będę uzupełeniać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziś u mnie dwie, których nie masz :)

   Usuń
 3. wygląda jakby temat został wyczerpany :) wow, do tej pory czytałyśmy sobie Mikołaja z ilustracjami B. Chaud, chyba czas coś wybrać z tej wspaniałej listy :) fajne zestawienie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dodam, żeby wszystko było w jednym miejscu:
  Kiedy św. Mikołaj spadł z nieba, Cornelia Funke, Nasza Księgarnia
  Święty Mikołaj zna się na Świętach, Marla Frazee, Egmont 2007
  Jak pracuje Święty Mikołaj, Alan Snow, Egmont 2007
  Choinka, Julian Tuwim, il. Piotr Fąfrowicz, wyd. Zysk i S-ka 2011
  3 małe tekturzaki - wierszyki: Bałwanek, B. Derlicka, il. P. Sepielak, Choinka Ada Paneczko, ilustrował Paweł Sepielak, O świętym Mikołaju, M. Pabis, il. P. Sepielak, Wyd. WAM
  Ekspres polarny, Chris Van Aalsburg, wyd. Sonia Draga 2005
  Przybieżeli do Betlejem, Muchomor
  Przygody Mikołajka - komiks bez słów, 4 części,Thierry Robin, Lewis Trondheim, wyd. Motopol - Twój Komiks 2001

  OdpowiedzUsuń
 5. dziękuję pięknie! okazuje się, że wcale nie tak mało mamy książek o świętach, jest w czym wybierać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Super, że stworzyłaś taki post. Właśnie szukałam takich książek. Na pewno coś z tego wybiorę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. "Boże Narodzenie w Kisielicach Małych" pani Krzyżanek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już dodałam, dzięki! Lista robi się imponująca ;)

   Usuń
 8. Mogę też dorzucić?:
  "Puk, puk! Kto tam?"
  "Tajemnica Bożego Narodzenia" Gaardera

  Jeszcze "Historia ze świętym Mikołajem i mlecznymi zębami" Katarzyny Szczepańskiej-Kowalczuk, ale u nas nadal czeka na przeczytanie, więc nie wiem, czy należy polecać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! O "Tajemnicy" słyszałam, o "Puk puk" nie.

   Usuń
  2. Polecam Tajemnicę Bożego Narodzenia. Teraz wznowiono wydanie i po ponad 8 latach znów jest dostępna :)

   Usuń
 9. Świetne zestawienie. Mamy tylko niektóre, a dwie znajdą się w tym roku pod choinką. My bardzo lubimy jeszcze 12 prezentów dla Świętego Mikołaja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dzięki! 12 prezentów - widziałam tylko okładkę i jakoś mi nie podpasowała ilustracyjnie, a jak w środku nie wiem :)

   Usuń
 10. Świetne zestawienie! Wspaniale, że jest teraz na rynku aż tyle książek w świątecznym klimacie. Polecam jeszcze "Tajemnicę Bożego Narodzenia" J. Gaardera. Jest podzielona (tak jak "Prezent dla Cebulki") na 25 rozdziałów i w każdym pojawia się kolejna postać wędrująca do Betlejem. Kiedy byłam mała, starsza siostra zrobiła mi kalendarz z figurkami do tej książki:) A przy czytaniu "Cebulki" aż się popłakałam... Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tajemnicę w wolnej chwili dopiszę do zestawienia, wiele osób o niej wspomina :) My jej nie znamy, szukam tej książki, ale póki co bezskutecznie. Wspomnienia siostrzane piękne! Pozdrawiam

   Usuń
 11. Ach, teraz zobaczyłam, że już wspominano o "Tajemnicy..."!:)

  OdpowiedzUsuń
 12. A gdzie "Elf i pierwsza Gwiazdka"? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panie Marcinie, niestety nie znam tej książki, a szkoda. Już dorzucam do listy i szukam w bibliotece ;)

   Usuń
 13. Będziemy czytać wszystko co związane z przygotowaniami do Świąt, Wigilią oraz zimą , a jest tego tak dużo, że nie wiem czy zdążymy wszystko przerobić :-) . Do listy dorzucę jeszcze kilka tytułów : "Wesoły Ryjek i zima" Widlaka, w środku jest kilka opowiadań na temat Świąt , "Wigilię Misia i Tygryska" Janoscha" , "Wiersze na Boże Narodzenie" Doroty Gellner oraz " Przygody rodziny Mellopsów" Ungerera w środku jest jedno opowiadanie "Rodzina Mellopsów obchodzi Boże Narodzenie". Pewnie coś jeszcze by się znalazło ale teraz nie mogę zerknąć na nasz stosik. :-)

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetna lista. Większości nie znałam ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Mnóstwo fantastycznych przygód czytelniczych, mądrych, klimatycznych, można do nich wracać wielokrotnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ale duży wybór. Lubię takie wprowadzanie dzieci i siebie przy okazji w klimat Świąt :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Fajne propozycje, super książeczki :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Przypomniałaś mi o jednej z najlepszych książek dzieciństwa - Dzieci z Bullerbyn

  OdpowiedzUsuń
 19. Sporo ich jest i nawet kilka które mamy ale dwie mnie szczególnie zainteresowały i musze je kupic

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...