Boże Narodzenie w książkach dla dzieci [64 książki o Mikołaju i świętach - PRZEGLĄD]


Po jakie książki warto sięgnąć? Przegląd świątecznych książek dla dzieci (kolejność przypadkowa).


Grudzień to dla mnie jeden z piękniejszych miesięcy, choć nie lubię zimy. To czas zapachów (korzennych ciast i pierników, bożonarodzeniowego drzewka czy śliwkowego suszu), ciepła, bliskości i radości z bycia razem, ale i z czekania na prezenty...

To czas niespodzianek i magii, która w żadnym innym miesiącu się nie zdarza. To czas oczekiwania, o którym przypomina nam kalendarz adwentowy, czas światła (roraty, świece w domu i dzień św. Łucji) i szybko zapadającej ciemności, która tylko w tym miesiącu ma urok. W poprzednich latach zdarzało nam się też robić bożonarodzeniowe szopki.

To czas czytania, który różni się od innych tym, że chętniej sięgamy po książki tematyczne, poświęcone albo nawiązujące do czasu świąt, choinki, Wigilii czy św. Mikołaja. 

Wpis powstał w 2015 roku i od tego czasu jest uzupełniany.PRZEGLĄD KSIĄŻEK O ŚWIĘTACH 
Boże Narodzenie w Bullerbyn, Astrid Lindgren, il. Ilon Wikland, wyd. Zakamarki. Od 3 lat.

Boże Narodzenie w Bullerbyn wprowadza nas w czas przygotowań przedświątecznych, w atmosferę i urok tych dni. Zapach pierniczków, robienie ozdób, wspólne ścinanie i ubieranie choinki, pomaganie rodzicom i osobom starszym i samotnym, a wszystko to w atmosferze miłości i radości. Więcej TU.
Bóg się rodzi, Maciej Krupa, Kuba Szpilka, Jarosław Mikołajewski, il. Józef Wilkoń, wyd.  Dwie Siostry, 2006.

Świąteczne abc... Kilkadziesiąt krótkich rozdziałów, które poświęcone są świętom Bożego Narodzenia i poszczególnym elementom związanym z tradycyjnym ich obchodzeniem w naszym kręgu kulturowym i religijnym, rytuałom i symbolom. Są tu nawet przepisy na oryginalne wypieki z różnych zakątków Europy. To niezbędnik każdego rodzica, kompendium wiedzy. Do tego podane tak, że trudno się oderwać - tylko oglądać, oglądać, oglądać! A to wszystko za sprawą niezwykle pięknych ilustracji Józefa Wilkonia. Do książki dołączona jest płyta z kolędami i pastorałkami. Więcej TUBombka z gwiazdką, Malina Prześługa, il. Jaga Słowińska, wyd. Tashka, 2016.


Aby święta były lubiane i udane, trzeba mieć na nie sposób. „Bombka z gwiazdką” to swoisty instruktaż, co należy zrobić, aby misja „Święta” się powiodła. Autorka w żartobliwy sposób podaje przepisy na realizację poszczególnych etapów wigilijnego wieczoru. W wierszach, opowiadaniach i miniaturach przygląda się świątecznym zwyczajom, przyjmując punkt widzenia „bohaterów drugiego planu”: pierwszej gwiazdki, świątecznego prezentu, bombki zawieszonej na gałązce świerku, wigilijnego sianka. Dzięki takiemu zabiegowi można zobaczyć rzeczywistość z innej strony i dostrzec w niej wartość, odnaleźć utracony zachwyt nad nią. Więcej TU.


O kolędach gawęda, Emilia Kiereś, il. Marianna Oklejak, wyd. Kropka, 2020.
Emilia Kiereś nie opisuje kolęd, tylko maluje je słowami jak obrazy. Tworzy historię, w którą wchodzimy, wydarzenia przedstawione stają się namacalne i prawdziwe. Porusza naszą wyobraźnią, czujemy nastroje wigilijnej nocy panujące w pieśniach, czujemy zapach siana i ciepło zwierzęcych ciał. Czasem zostajemy sam na sam z Maryją i dzieciątkiem, czasem otacza nas tłum ludzi, stają przy nas pasterze i królowie, a ogon gwiazdy betlejemskiej mieni się w księżycowym świetle i wskazuje drogę... Czujemy, jak rodzi się matka. Jak narasta w niej ból i żal, bo ona wie, co się wydarzy. Czujemy jej samotność i to, jak mocno bije jej serce, wypełnione ogromem miłości i trwogą... Jak próbuje sobie radzić w trudnych warunkach i sprawić, by maleństwo nie odczuło niedostatku... I czuć, jak bardzo — my, wtedy i dzisiaj — potrzebujemy wiary, nadziei i miłości.

Każdej kolędzie poświęcony jest jeden rozdział. Zaczyna się on od tekstu pieśni i nut dla umuzykalnionych, pod tekstem znajduje się słowniczek z wyjaśnieniem znaczenia słów, które mogą sprawiać współczesnym trudność. Następnie opis kolędy, który czyta się jak bajkę... Więcej TU.Ostatnia owca, Ulrich Hub, ilustracje: Jörg Mühle, tłum. Anna Gamroth, wyd. Dwie Siostry.

Nietypowa to książka świąteczna, choć opowiada właśnie o TYM dniu. O dniu, w którym narodziło się Dzieciątko. Jeśli szukacie klasycznej historii o narodzinach Pana, będziecie zaskoczeni. Autor książki, Ulrich Hub, postanowił opowiedzieć o tych wydarzeniach z punktu widzenia owiec, których w sumie tam nawet nie było...
Owce budzą się w nocy, na niebie świeci gwiazda, która oświetla pastwisko niczym reflektor, a pasterzy nie ma... Może porwało ich UFO? Jest inaczej, jest dziwnie, coś wisi w powietrzu. Owce próbują coś wymyślić i postanawiają opuścić bezpieczne i znajome sobie miejsce i szukać pasterzy. No i uważać, bo ze stada nie może zginąć ani jedna owca!
Więcej TU.Święta na świecie, Sofie Maria Brand, il. Rasmus Juul, tłum. Edyta Stępkowska, wyd. Znak Emotikon.

Wiecie, że pierwszym kalendarzem adwentowym w Finlandii był ziemniak owinięty papierem? Na początku adwentu wbijano w niego 24 zapałki i codziennie po jednej wyjmowano. W Argentynie w Wigilię impreza trwa do rana, ale nie za stołem — ludzie tańczą do upadłego! W Meksyku sąsiedzi umawiają się, u kogo będzie przyjęcie, a dzieci już się cieszą na rozbijanie piniaty ukrywającej w pękatym brzuchu słodycze i owoce... Niektórzy przed Wigilią poszczą przez 40 dni (Etiopia), wyłączając z menu mięso, jajka i nabiał, w Indiach od 1 grudnia gospodynie pieką ciasta (nawet po 15 rodzajów). Prezenty raz rozwozi Mikołaj w saniach, ciągnących przez renifery, raz przez kangury, a bywa, że przypływa na desce. Składa je pod drzewkiem, zostawia w skarpecie, wrzuca do butów...
U nas zostawia się pusty talerz, a w Islandii przystraja groby łańcuchami lampek, żeby pokazać bliskim, że się o nich pamięta.

Każde z 24 państwa zaprezentowanych w książce ma swoją rozkładówkę, bogato ilustrowaną. Jest notka o kraju, mieszkańcach, wyznawanych religiach. Ta książka może być sama w sobie takim kalendarzem adwentowym — codziennie czytamy jeden rozdział i poznajemy zwyczaje jednego państwa. Na końcu książki znajdują się informacje, jak chrześcijanie obchodzą Boże Narodzenie, muzułmanie — Eid, Żydzi — Chanukę, Hindusi swoje święta (mają ich mnóstwo), a buddyści — urodziny Buddy. Kompendium wiedzy i ciekawostek, które warto poznać.
Więcej TUGwiazdkowy Prosiaczek, J.K, Rowling, tłum. Małgorzata Hesko-Kołodzińska, Piotr Budkiewicz, wyd. Media Rodzina, 2021.

„Gwiazdkowy Prosiaczek” zaczyna się jak wciągająca powieść obyczajowa. Trudno odłożyć ją po kilkunastu stronach. Rowling trzyma poziom przez całą opowieść, żywy, barwny język, akcja płynie szybko, dużo się dzieje, a świat, do którego trafił bohater, jest tak plastycznie oddany, że wierzymy. Szczerze mówiąc, nim wyrzucę jakąkolwiek zabawkę, albo rzecz — długo się wcześniej zastanowię. Może, zamiast wyrzucać, gubić, zapominać  — kupować mniej, rzadziej, z większym namysłem? Bo rzeczy, którymi się otaczamy, nie są co końca rzeczami. One nam służą, a kiedy tracimy je z oka.... Ożywające zabawki to ograny schemat, jednak w Prosiaczku to nie razi, bo to, co dalej — jest zadziwiające i ciekawe. Poza tym to przede wszystkim ładna i wciągająca opowieść o przyjaźni i poświęceniu.

Zaczyna się normalnie, nie ma magii, Harry’ego Pottera ani niestworzonych zwierząt. Jest całkowicie zwyczajny chłopiec Jack, którego poznajemy w czasie rozstania jego rodziców. Taka zmiana w życiu to trzęsienie ziemi, a jak dodamy do tego przeprowadzkę do innego miasta i zmianę szkoły to już w ogóle... Na szczęście jest GP, ukochany prosiaczek Jacka, który wszystko wie i rozumie bez słów. Dobrze mieć przyjaciela, który wchłonie każdą łzę, każdy smutek. I przychodzi ten straszny dzień i zaczyna się jazda bez trzymanki...
Więcej TU
Prezent gwiazdkowy dla Korneliusza Klopsa, tekst i ilustracje: John Burningham, wyd. Dwie Siostry, 2020.

Mikołaj to święty, który nie zawodzi, nawet gdy pada z nóg ze zmęczenia. Można na nim polegać — dostarczy prezent, nawet jeśli będzie musiał wybrać się na koniec świata i wdrapać na szczyt wysokiej góry. Świąteczna historia o zapomnianym prezencie i nocnej podróży Świętego Mikołaja.


Jadzia Pętelka piecze pierniki, Barbara Supeł, il. Agata Łuksza, wyd. Zielona Sowa.

Świąteczne przygotowania to czysta magia. W całym domu unoszą się kuszące aromaty, a w kuchni dzieją się cuda! Jadzia nie opuszcza tego miejsca na krok i chce pomagać — będzie piec pierniki. Przecież to wcale nie jest takie skomplikowane, tylko dlaczego robi się taki bałagan?Misia i jej mali pacjenci. Świąteczne opowieści, Aniela Cholewińska-Szkolik, il. Agnieszka Filipowska Zielona Sowa, 2019.

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, na zewnątrz spadło mnóstwo śniegu, a Lipowa Klinika została już udekorowana kolorowymi lampeczkami i bombkami. Ptaszki w karmniku tłumnie wcinają świąteczne rarytasy. Każdy z utęsknieniem wyczekuje pierników i innych pyszności, najpierw obowiązki. Misia znalazła przed Lipową Kliniką ranną jemiołuszkę. Biedny ptaszek wymaga natychmiastowej pomocy! W żywej szopce już od kilku dni mieszkają zwierzątka, które z radością są odwiedzane przez dzieci, coś jest nie tak z biednym osiołkiem. Czyżby się przeziębił? Misia musi koniecznie mu pomóc. Ale to nie koniec niespodziewanych przygód świątecznych Misi. (opis. wyd.)8+2 i Anton z Ameryki, Anne-Cath. Vestly,il. Marianna Oklejak, wyd. Dwie Siostry.
Pod nieobecność rodziców, którzy bawią się na 25-leciu orkiestry dętej kierowców ciężarówek, późnym wieczorem, przed domkiem w lesie pojawia się obcy mężczyzna. Babcia (jak ja ją lubię!) wraz z dziećmi strategicznie szykuje się do odparcia ataku złoczyńcy. Jednak to kim okaże się ów przybysz zadziwi wszystkich i ... wpłynie na ich życie. Choćby takie Boże Narodzenie - będzie inne niż zwykle... A prezent, który zostawi nieznajomy zmieni losy całej familii i bardzo, ale to bardzo uraduje babcię. Więcej Tu


Gwiazdka z nieba, Liliana Bardijewska, oprac. graf. Ewa Poklewska-Koziełło, wyd. Ezop, od lat 4.

Wzruszająca pełna fantazji bajka o małym chłopcu Tomaszku, bardzo małym pluszowym misiu i jeszcze mniejszej śnieżynce Śmieszynce oraz o pewnej deszczowej wigilijnej nocy, kiedy przygoda ta się rozpoczyna. Opowieść o przyjaźni i sile marzeń, które jednego z naszych bohaterów zaprowadzą aż na Mleczną Drogę. I o tym, że marzenia się spełniają, jeżeli tylko mamy odwagę marzyć „odlotowo” (not. wyd.)
 Święta dzieci z dachów, Mårten Sandén, il. Lina Bodén, wyd. Zakamarki.
Tęsknota za kimś, kogo się kocha i nadzieja mają ogromną moc. Tak wielką, że można nią zarazić innych, którzy nie tylko uwierzą, ale i w ciemno pójdą, na słowo. Tak stało się z dwójką dzieci, Stellą, która snuje dla nas tę opowieść i Issą (małym, zagadkowym chłopcem o wielkich zdolnościach, chłopcem, który WIE) - oni uwierzyli w marzenia Mago. W to, że uda jej się odnaleźć ojca. A ten przygarnie całą ich trójkę i ucieczka z domu dziecka skończy się happy endem. Na razie są na dworcu w Sztokholmie, bez pieniędzy i dachu nad głową. Jest grudzień, a najstarsze z nich ma 12 lat.  Więcej TU.
Prezent dla Cebulki, Frida Nilsson, il. Maria Nilsson Thore, wyd. Zakamarki, 2014. Od 6 lat.

Mały Stig ma marzenie: na święta chce dostać rower i tatę... Postanawia wziąć sprawy we własne ręce. Co się wydarzy? Ciekawa to bardzo i pięknie zilustrowana książka! 25 rozdziałów do czytania codziennie, aż do Bożego Narodzenia. To jedna z naszych ulubionych "przedświątecznych" książek, choć o samych świętach tu niewiele. 

Kosmiczne świętaIngelin Angerborn, il. Per Gustavsson, wyd. Zakamarki, 2018. 

Kolejna książka do czytania dzień po dniu - 24 rozdziały na 24 dni Adwentu. Opowieść Rutki, która chciałaby w prezencie świątecznym dostać przyjaciela. Czy jej marzenie się spełni? Barwna i pełna emocji historia z ufoludkiem na pierwszym planie - jest naprawdę kosmicznie! Więcej TU.Grudniowy gość, Siri Spont, il. Alexander Jansson, Zakamarki 2019.
Marta cieszy się na powrót ojca, który pracuje poza miastem i w związku z tym często nie ma go w domu. Wokół panuje już przedświąteczna gorączka, sąsiedzi na osiedlu mają pięknie przystrojone mieszkania, okna i balkony (...) Nasze domy są jak gigantyczne kalendarze adwentowe (...). W domu Marty brakuje jeszcze ozdób, jest za to smutek — mama często rozmawia przez skype'a z rodziną, a po tych rozmowach jest przygnębiona. Bo rodzina mamy mieszka TAM — tam, gdzie jest wojna. TU mieszka Martą z bratem, mamą, tatą i babcią.Tata wraca, ale jest inaczej — nie żartuje z dziećmi, nie podrzuca ich do góry, nie śmieje się i nie daje im podarków. Jest poważny, a nowina, którą się z nimi dzieli, wcale się Marcie nie podoba. W ich domu ma pojawić się ktoś obcy — kuzyn Marty, którego dziewczynka nie zna, bo chłopiec pochodzi z kraju, w którym jest wojna. Chłopiec przyjedzie sam i zamieszka z nimi do czasu, aż uda się ściągnąć jego rodziców. Jeśli się uda... Więcej TU.
Hurra, są święta!, Ulf Nilsson, il. Emma Adbåge, wyd. Zakamarki, 2017.
Zaskakujące, pisać o świętach z perspektywy zwierząt. I to świni! Rufus, bo on jest głównym bohaterem tej adwentowej opowieści, ucieka z transportu do rzeźni. W uszach dźwięczą mu słowa starego knura, który przestrzegał go przed świętami, mówiąc, że to najgorszy czas dla świń — to śmierć — i nakazał ucieczkę, jeśli tylko samochód wiozący zwierzęta się zatrzyma...
Rufus bierze sobie przestrogę starego przyjaciela do serca i kiedy tylko ciężarówka staje, nie zastanawia się ani chwili... Udaje się, jest wolny! Wolność cieszy, tak jak i cieszy cały zagon kartofli, na który trafia na polu. Jednak później robi się mniej przyjemnie. Po ca ta wolność, kiedy jest zimno, mokro i jest się samotnym?
Pierwsza noc na wolności przynosi zmianę. Przy Rufusie pojawia się Kici Kici — kot, który stanie się towarzyszem tułaczki naszej świni, jego podporą w trudnych chwilach i przewodnikiem w wędrówce do własnego domu. Razem idą za marzeniem. A kiedy docierają do domu, odkrywają nowe możliwości i nowe wyzwania... Więcej TUDobranocki na GwiazdkęGrażyna Bąkiewicz, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Zofia Beszczyńska, Manuela Gretkowska, Barbara Kosmowska, Beata Ostrowicka, Zofia Stanecka, Małgorzata Strękowska-Zaremba, Agnieszka Tyszka, il. Ewa Beniak-Haremska, Nasza Księgarnia, 2018.

Kto daje prezenty Świętemu Mikołajowi? Do kogo trafi zabłąkana Florentyna na wigilijną wieczerzę? Jak spędzić święta, gdy tata jest daleko? Gdzie się podziały listy do Świętego Mikołaja? Czy da się odczarować święta? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dobranockowych historiach dla małych i dużych (not. wyd.).

Amelia Bedelia i Boże Narodzenie, Peggy Parish, Wydawnictwo Literackie, 2017.

Wyjątkowe uzupełnienie serii o charyzmatycznej pomocy domowej, (nie)idealnej, lecz niezastąpionej.
Książka z pewnością umili zimowe wieczory tym, którzy po przeczytaniu „Wszystkich przygód Amelii Bedelii” wciąż mają ochotę na więcej! (not. wyd.).

Wigilia Małgorzaty, India Desjardins, il. Pascal Blanchet, wyd. Dwie Siostry. Od 10 lat.

W Wigilię naprawdę zdarzają się cuda. Małgorzata ma ponad 80 lat i spędza Wigilię samotnie, bo tak lubi... Jednak zdarza się coś, co odmieni te święta i wszystkie następne dni... Zdecydowanie dla starszych czytelników, do refleksji.
Goście na Boże Narodzenie, Sven Nordqvist, Media Rodzina, 2008. Od 3 lat.

Staruszek Pettson i jego cwany kot Findus przygotowania do świat zaczynają w ostatniej chwili, niestety Pettson, jadąc sankami po upatrzoną choinkę do lasu, doznaje kontuzji nogi. I jest problem - lodówka pusta, choinki nie ma, a stary Pettson ledwie porusza się po domu. Co się wydarzy? Pochwała dobrych kontaktów sąsiedzkich ;) Więcej TU
Czupieńki. GwiazdkaGerard Moncomble,  il. Paweł Pawlak, Media Rodzina, 2010. Od 3 lat.

Czupieńki, malutkie stworki, znajdują gwiazdkę, którą postanawiają się zaopiekować... Plus ilustracje Pawła Pawlaka, które do mnie przemawiają wyjątkowo!

Pewnie, że Lotta umie prawie wszystkoAstrid Lindgren, il. Ilon Wikland, wyd. Zakamarki, 2008. Od 3 lat.

Lotta jest smutna, bo w tym roku nie będzie mieć choinki. W całym miasteczku nie ma i nie będzie choinek, bo jest ogromny śnieg i nie dowiozą ich na czas. Ale dziewczynce szczęście sprzyja... Więcej TU.

Wigilia Mamy Mu i Pana Wrony, Jujja Wieslander, Sven Nordqvist, wyd. Zakamarki, 2014. Od 3 lat.

Czy Pan Wrona naprawdę musi sam sobie zrobić prezent pod choinkę, czy też znajdzie się ktoś, kto będzie o nim pamiętał w Wigilię?
Troje dzieci i gwiazda, Luise Rinser, wyd. Znak, 1992.

Poetycka i ciekawa opowieść o dzieciach Trzech Króli, które podążają śladem swoich ojców, drogą wskazywaną przez Gwiazdę Betlejemską. Idealna propozycja na przedświąteczny czas, do kupienia już jedynie na wyprzedażach internetowych albo do pożyczenia w bibliotece.
Paddington i świąteczna niespodzianka,  Bond Michael, il. R.W. Alley,wyd. Znak. Dla najmłodszych czytelników.

Miś Paddington nie może się doczekać Bożego Narodzenia i wizyty w Zimowej Krainie Cudów. Czy uda mu się zajrzeć do warsztatu Świętego Mikołaja? Propozycja dla najmłodszych.

Basia i Boże Narodzenie, Zofia Stanecka, il. Marianna Oklejak, wyd. Egmont, od 3 lat.

Przygotowania do świąt są pracochłonne. Wszyscy pomagają, każdy wie, co się robi z ciastem pierniczkowym i jak zrobić łańcuchy na choinkę... Ale jak przygotować Wigilię, kiedy mama ma złamaną rękę? Basi reklamować nie trzeba - dla małych i nieco starszych czytelników.
Wierzcie w Mikołaja!Lotta Olsson, il. Benjamin Chaud, wyd. Zakamarki, 2013. Od 6 lat.

Bożonarodzeniowa opowieść z dreszczykiem w 24 rozdziałach, do czytania w czasie adwentu. Tina, dziewczynka mieszkająca w jednym ze sztokholmskich domów, cieszy się na świąteczne przygotowania, jednak... coś idzie nie tak. Więcej TU.


Święta w Wielkim Lesie,  Ulf Stark, ilustracje: Eva Eriksson, tłum. Agnieszka Stróżyk, wyd. Zakamarki, 2023.
Leśna opowieść w 25 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wieczór aż do Bożego Narodzenia!
Gburek, skrzat domowy zamieszkujący opuszczoną zagrodę, zapala pierwszą świecę w świeczniku adwentowym. Gdy następnego dnia wychodzi przed dom, wiatr zrywa mu z głowy czapkę. Gburek kopie ze złości furtkę, a wtedy odpada z niej tablica zawieszona przez ludzi wiele lat temu. Tablicę również porywa wiatr i niedługo potem znajdują ją mieszkające w Wielkim Lesie zwierzęta. Wrony rozszyfrowują tajemniczy napis na tablicy i orzekają, że już niedługo w lesie zjawi się gość. Rozpoczynają się gorączkowe przygotowania… Opis wyd. 
Niezwykły święty Mikołaj, Sven Nordqvist, Media Rodzina, 2012. Od 3 lat.

Pettson obiecał kotu Findusowi, że w Wigilię przyjdzie do niego Mikołaj. Skąd jednak wziąć prawdziwego Mikołaja? A może można go zbudować? Duże tomisko - dużo czytania!

Pan Dziobak czyli świąteczna opowieść o tym, jak spełniają się marzenia, Magdalena Piotrowska, il. Marta Kondrusik, Warszawska Firma Wydawnicza, 2012. Od 5 lat.

Opowieść o elfie Konstantym, pomocniku Mikołaja i o tym, jak spełniają się marzenia... 

Mały kruk Skarpetka. Mikołajki i Boże NarodzenieNele Moost, Annet Rudolph, wyd. Egmont, 2007. Od 3 lat.

Mały kruk bardzo chce dostać prezent od Mikołaja, jednak nie ma buta... Co zrobi? Dwa opowiadania: o mikołajkach i o Bożym Narodzeniu.


Święty Mikołaj z Miry, Eliza Piotrowska, wyd. św. Wojciecha (seria Święci uśmiechnięci). Od 7 lat.

Znajdziecie tu wszystko, co warto wiedzieć o św. Mikołaju (i dlaczego dzielenie się daje radość). Książeczka oparta jest na faktach z biografii świętego Mikołaja.Święty Mikołaj, Jarosław Mikołajewski, il. Dorota Łoskot-Cichocka, wyd. Muchomor, 2003. Od 4 lat.

Książka przybliżająca postać biskupa, znanego jako świętego Mikołaja. Kim był,  jaki był? Warto przeczytać!
Tato, kiedy przyjdzie święty Mikołaj,
Markus Majaluoma, wyd. BONA. Dla maluchów i przedszkolaków.


Dzieci czekają niecierpliwie na wizytę Mikołaja. Co zrobi Tata, kiedy zadzwoni do niego święty Mikołaj z informacją, że z powodu śnieżycy nie zdoła odwiedzić Różyczków?Cecylka Knedelek i Boże Narodzenie, Joanna Krzyżanek, il. Zenon Wiewiurka, wyd. Jedność. Od 3 lat.

Jak wyglądają przygotowania do świąt w Starym Knedelkowie? Świetne wprowadzenie do magicznego czasu Bożego Narodzenia plus przepisy, przepisy, przepisy!O Mikołaju, który zgubił prezentyDanuta Parlak, il. Joanna Bartosik, wyd. Widnokrąg. Od 5 lat.

Dzieci piszą listy do Mikołaja. Mikołaj szykuje prezenty, które giną. A potem dzieje się, dzieje.... Piękne ilustracje.
Opowiadania bożonarodzeniowe, il. Zuzana Bočkayová-Bruncková, Jitka Némečková, Jindřich Čapek, Media Rodzina, 2012. Dla starszych dzieci. 

Wybór najpiękniejszych i najciekawszych opowiadań o świętach klasyków literatury pięknej – Andersena, Bułhakowa, Londona, Puszkina czy Tołstoja.Opowiadania wigilijne. Pod choinkę od polskich pisarzy, il. Ewa Poklewska-Koziełło, Iwona Cała, Wydawnictwo Literatura. Od 3 lat.

Opowiadania i wiersze o magicznym czasie świąt napisane przez polskich autorów m.in. 
Ludwika Jerzego Kerna, Annę Onichimowską, Wandę Chotomską, Joannę Papuzińską, Roksanę Jędrzejewską-Wróbel, Barbarę Gawryluk, Ewę Chotomską, Joannę Olech, Barbarę Kosmowską, Pawła Beręsewicza i innych. Więcej TU.

Pan Brumm obchodzi Boże Narodzenie
, Daniel Napp, wyd. Bona.


Pan Brumm też świętuje. Jak kończą się poszukiwania choinki? Czy zwierzakom uda się radośnie spędzić święta?  Pełna humoru historyjka dla najmłodszych.


Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka
Petr Horáček, wyd. Babaryba, 2011. Dla małych dzieci.

Polsko-angielska bajka wigilijna. Święta Bożego Narodzenia bez pierwszej gwiazdki? Nigdy w życiu! Dzielna gąska Zuzia wyrusza w Wigilię na niebezpieczną wyprawę. Czy uda jej się ściągnąć z nieba gwiazdkę na świąteczną choinkę? Co odkryje w czasie wyprawy?Wigilia Misia i Tygryska
, Janosch, wyd. Znak Emotikon, 2012. Od 3 lat.


Książka na czas adwentu: 24 opowiadania - po jednym na każdy dzień aż do Wigilii. Wigilijny Niedźwiedź wędruje przez świat i zbiera od wszystkich życzenia, by obdarować każdego wymarzonym prezentem. Mały Tygrysek, wielki Niedźwiedź, Maja Papaja, Kacperek Gadułka i inni z niecierpliwością czekają, co przyniesie im Wigilijny Niedźwiedź i czy spełnią się ich wielkie marzenia...
Mikołaju, czekam!, Karolina Lijklema, wyd. Ladida Books, 2007.

Pełna refleksji opowieść o życiu w dużym mieście (czy Mikołaj może utknąć w korku?), przygotowaniach do świąt i dziecięcych marzeniach o Św. Mikołaju...

Boże Narodzenie w Kisielicach Małych. Opowiastki i przepisy
, Joanna Krzyżanek, Wydawnictwo Diecezjalne, 2008. Dla maluchów i nieco starszych.


Opowieści o babci Antoninie, dziadku Antonim, adwentowej choince, panu Anatolu, Świętym Mikołaju, zielonym potworze czy rudym złodziejaszku.  Plus cenna wiedza jak upiec korzenne pierniki i kruche orzeszki, jak zrobić gałgankowe serduszka, makaronowe koraliki, balonowe bałwanki, świeczniki z cukru, lampiony oraz tekturową choinkę....

Puk, puk! Kto tam?
, Vicki Howie, Moira Maclean, wyd. Edycja Św. Pawła, 2004, od 2-3 lat.


Właściciel gospody w Betlejem właśnie zamierza położyć się spać, ale odwiedza go kilku hałaśliwych gości... Kiedy dzieci otworzą uchylane drzwiczki w ilustracji, dowiedzą się, kto przyszedł i kto tej niezwykłej nocy będzie Najważniejszym Gościem.

Elf i pierwsza Gwiazdka, Marcin Pałasz, il. Olga Reszelska, wyd. Skrzat, 2014.


Zbliża się Boże Narodzenie: pierwsze w życiu Elfa! Duży i Młody postanawiają spędzić ten czas wraz ze swoim czworonogim przyjacielem w Biestrzykowie, w gronie rodzinnym. Od samego początku wszystko jednak idzie nie tak jak 
powinno... Zakończenie zaskoczy każdego ;) (opis wyd.)Zeszyt bananowy na Gwiazdkę, Dubus Barbara Caillot, wyd. Oryginały.


W zeszycie znajdziesz pomysły na prezenty i ozdoby choinkowe, które możesz zrobić sam. Dodaj tylko odrobinę swojej fantazji. Znajdziesz też pomysły, gry i zabawy na długie zimowe wieczory. Zebrane ciekawostki pozwolą Ci lepiej poznać świąteczne tradycje.


Rubin i świętaAgnieszka Stefaniak-Śmietanka, wyd. New Space, 2018. Opowieść o przedświątecznym czasie i samych świętach. Niespieszny zapis z przygotowań do pełnych magii świątecznych dni. Pieczenie pierniczków, ozdabianie domu i ogrodu, szykowanie prezentów... Do czytania w grudniu - ociepli czas oczekiwania na Boże Narodzenie.  W atmosferze miłości, przyjaźni, troski o bliskich. Zerknijcie do Rubin i jej domu!

O czym pada śnieg, Agnieszka Tyszka, il. Aleksandra Kucharska-Cybuch, wyd. Akapit Press.
Opowieść o tym, jak pewnego zimowego dnia wszystko było inaczej: śnieg padał i padał... Dzidzia Biedronka i Gąsienica Gąsia zgubiły swoich przyjaciół, a Panią Ćmę przebudziło niespodziewane pukanie do drzwi... A wszystko się działo tuż przed Pierwszą Gwiazdką (not. wyd.). Od 7 lat.
Emi i tajny klub Superdziewczyn, Agnieszka Mielech, wyd. Wilga
Jeśli najchętniej przespalibyście żmudne przygotowania i obudzilibyście się w świąteczny poranek, aby rozpakować prezenty spod choinki dołączcie do Tajnego Klubu Superdziewczyn! Paczka ogłasza nową tajną misję – „ŚWIĘTA NA LUZIE” bez wielkich zakupów oraz porządków i tylko z daniami, prezentami oraz świątecznym ozdobami własnoręcznie wykonanymi! Poznajcie przepis Tajnego Klubu Superdziewczyn na święta na luzie z świetnym świątecznym DIY i potrawami, które możecie wykonać sami! (not. wyd.)
Marysia i Boże Narodzenie, Nadia Berkane, wyd. Debit. 
Misia Marysia ubiera choinkę i przygotowuje się do świąt. Czy wiszące na choince pierniczki są bezpieczne, jeśli w domu czai się wielki łakomczuch? Zaraz się o tym przekonamy! Oczywiście misi nieustannie towarzyszy wesoły psotny chomik Gryzek. Bez niego na pewno byłoby mniej kłopotów, ale i znacznie mniej zabawy! (not. wyd.). 
Kostek rozdaje prezenty, Alex T. Smith, il. Alex T. Smith, wyd. Debit. 
Kostek i Pan Piętka sądzą, że schwytali włamywacza, który w wigilijną noc skradał się przez komin. Szybko zakuli go w kajdanki, a potem zapalili światło... O nie! To nie złodziej – to Święty Mikołaj! A teraz kluczyk do kajdanek gdzieś się zapodział i nasi dwaj bohaterowie muszą sami dostarczyć wszystkie prezenty przed północą (not. wyd.).

Jak Winston uratował święta, Alex T. Smith, wyd. Zielona Sowa. 
Czy małej myszce uda się dostarczyć list do Świętego Mikołaja na czas? Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami!  Podążaj za Winstonem – małą myszką, która wyrusza w niezwykłą podróż! Jej celem jest dostarczenie na czas listu Olivera do Świętego Mikołaja. Przesyłka musi dotrzeć jeszcze przed Wigilią. Podczas wykonywania tej Bardzo Ważnej Misji przeżyjecie razem z Winstonem Niezwykle Ekscytujące Przygody i poznacie nowych, fantastycznych przyjaciół (not. wyd.)
Kraina Mikołajka, Alexandre Reverend, Thierry Robin, wydawnictwo Kurc, 2018.  

Komiks bez słów.  96 stron wypełnionych kolorowymi i dowcipnymi ilustracjami. Należy uważnie je śledzić, jedną za drugą i dać się prowadzić opowieści - wędrować od okienka do okienka jak po sznurku . Będzie zaskakująco, śmiesznie i chwilami trochę strasznie! Trzy mikołajkowe, obrazkowe opowieści. Więcej TU.

Gwiazdkozaur i Zimowa Czarownica, Tom Fletcher , wyd. Zysk i s-ka. Od 6 lat.
Od niesamowitej przygody Williama z najbardziej niezwykłym dinozaurem na świecie – Gwiazdkozaurem – minął rok. Teraz chłopiec staje przed nowym wyzwaniem. Trafia na biegun północny i spotka się z tajemniczą Zimową Czarownicą, której moc kontrolowania czasu pozwala Świętemu Mikołajowi podróżować po całym świecie w wigilię Bożego Narodzenia. Kiedy okaże się, że los świąt wisi na włosku, William i Gwiazdkozaur będą musieli zaryzykować wszystko, aby je uratować… Pełna magii i ciepła opowieść dla całej rodziny (opis. wyd.)


Gwiazdkowe pomysły i projekty krok po kroku, praca zbiorowa, wyd. Wilga, 2020.
Kopalnia pomysłów na prezenty i ozdoby. Z tą książką można atrakcyjnie spędzić z dziećmi czas w czasie grudniowych wieczorów. Dowiemy się z niej, jak krok po kroku własnoręczne wykonać ozdoby na choinkę, zabawki, pierniczki, rękawiczki, klimatyczne świeczniki i wiele więcej.
Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie Monika Utnik-Strugała Wydawnictwo: Nasza Księgarnia.
Nowe, rozszerzone wydanie książki o tradycjach bożonarodzeniowych i noworocznych.
Czy można wyobrazić sobie zimę bez Bożego Narodzenia, pełnego zapachów, smaków i niezapomnianych tradycji? Nie! Ale czy rzeczywiście wszystkie je znacie i czy są takie same na całym świecie? Przekonajcie się! Znajdziecie tu odpowiedzi na takie pytania jak: dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy akurat 25 grudnia? Dlaczego organizuje się bożonarodzeniowe jarmarki? Czy wszystkie dzieci dostają prezenty tego samego dnia? Dlaczego ubieramy choinkę? (opis. wyd.)


Święta w Valleby. Niespodziewane prezenty, Martin Widmark, il. Helena Willis, tłum. Barbara Gawryluk, wyd. Zakamarki, 2023.
W recepcji hotelu w Valleby pracuje najbardziej ponury mieszkaniec miasteczka, Rune Andersson. Jedyne, co go interesuje, to zbieranie znaczków. Takie przynajmniej sprawia wrażenie… Tydzień przed Wigilią Lasse i Maja odkrywają przypadkiem pewną tajemnicę z dzieciństwa Runego. Czy uda im się sprawić, że Rune po raz pierwszy od lat spędzi rodzinne święta?
Wyjaśnij wraz z Lassem i Mają tajemnicę Runego! Odczytaj zaszyfrowane wiadomości, wypatrz szczegóły, poszperaj na strychu, posegreguj znaczki, posklejaj fotografie, powkręcaj lampki choinkowe i pomóż Runemu cieszyć się świętami jak nigdy! Opis wyd.Świąteczne opowieści Krasnalka, Bernadetta Borodziuk, il. Marcin Minor, wyd. Natuli, 2023.
Czyli o tym, jak widzialni i niewidzialni mieszkańcy lasu witali zimę, czekali na święta i jak podpatrywało to pewne dziecko. Opis wyd.
Choinka pana Igiełki, Robert Barry, wyd. Muchomor, 2023.
Do domu pana Igiełki dostarczono choinkę! Największą, jaką kiedykolwiek widział. Właściwie, to aż za dużą – żeby ustawić ją w salonie, trzeba ściąć czubek. Co się z nim stanie? Pełna humoru i uroku opowieść, która wprowadzi całą rodzinę w magię Świąt! Opis wyd.


Trefny Mikołaj, Artur Gębka, il. Nika Jaworowska-Duchlińska, wyd. Muza, 2023.
Mroźny, spokojny, gwiazdkowy wieczór. Nagle SZOK! Z nieba spada worek pełen prezentów. Do akcji wkracza policja z nadinspektorką Barszcz na czele i zabezpiecza znalezisko. Przed policjantką trudne zadanie – musi oddać worek Świętemu Mikołajowi. Opis wyd.Wesołego czego? Eoin McLaughlin, il. Polly Dunbar, Wydawnictwo: Mamania, 2023
Całe to świąteczne zamieszanie jest dla Jeża i Żółwia nieco przytłaczające. Potrzebują chwili spokoju, aby zrozumieć, o co tak naprawdę chodzi w świętach…To pierwsza Gwiazdka Jeża i Żółwia. Nie do końca wiedzą, co to właściwie jest, z czym się wiąże i co się wtedy robi. Lis uważa, że w świętach chodzi o prezenty. Borsuk jest zdania, że głównie o ucztowanie. Dla Sroki to czas śpiewania. Opis wydawcy.Totalnie chaotyczne święta Lottie Brooks, Katie Kirby, wyd. Znak, 2023.

Specjalne, świąteczne wydanie przygód królowej żenady, Lottie Brooks, która podbija serca dziewczyn (i chłopaków!) na całym świecie! Najbardziej chaotyczne święta Lottie nadciągają! A wraz z nimi Antoine i jego rodzinka. Tylko co na to rodzice Lottie? Opis wyd.Operacja Sprzedawca Pierniczków, Jørn Lier Horst, il. Hans Jørgen Sandnes, wyd. Media Rodzina, 2023. 
Operacja Sprzedawca Pierniczków to kolejny świąteczny zeszyt w detektywistycznej serii książek dla dzieci o Tiril i Olivierze. Książka w dużym formacie, z mnóstwem zadań i zagadek, zapewni dzieciom rozrywkę na długie wieczory. Idealny pomysł na sympatyczny prezent pod choinkę dla dociekliwych czytelników. Nowa, niesamowita przygoda dla młodych detektywów. Opis wyd.


***

A Wy po jakie książki sięgacie w przedświątecznym czasie? Czekam na Wasze propozycje!

Jeśli szukacie inspiracji do świątecznych prezentów, zapraszam TUTUrysunek Stasia Komentarze

 1. Bardzo dobrze, że zrobiłaś taki spis! Czytałyśmy z córką kilka książek o tematyce świąt, ale z Twojej listy znamy tylko Cecylkę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. To się cieszę! Jak coś mi jeszcze wpadnie w ręce, będę uzupełeniać

  OdpowiedzUsuń
 3. wygląda jakby temat został wyczerpany :) wow, do tej pory czytałyśmy sobie Mikołaja z ilustracjami B. Chaud, chyba czas coś wybrać z tej wspaniałej listy :) fajne zestawienie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dodam, żeby wszystko było w jednym miejscu:
  Kiedy św. Mikołaj spadł z nieba, Cornelia Funke, Nasza Księgarnia
  Święty Mikołaj zna się na Świętach, Marla Frazee, Egmont 2007
  Jak pracuje Święty Mikołaj, Alan Snow, Egmont 2007
  Choinka, Julian Tuwim, il. Piotr Fąfrowicz, wyd. Zysk i S-ka 2011
  3 małe tekturzaki - wierszyki: Bałwanek, B. Derlicka, il. P. Sepielak, Choinka Ada Paneczko, ilustrował Paweł Sepielak, O świętym Mikołaju, M. Pabis, il. P. Sepielak, Wyd. WAM
  Ekspres polarny, Chris Van Aalsburg, wyd. Sonia Draga 2005
  Przybieżeli do Betlejem, Muchomor
  Przygody Mikołajka - komiks bez słów, 4 części,Thierry Robin, Lewis Trondheim, wyd. Motopol - Twój Komiks 2001

  OdpowiedzUsuń
 5. dziękuję pięknie! okazuje się, że wcale nie tak mało mamy książek o świętach, jest w czym wybierać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Super, że stworzyłaś taki post. Właśnie szukałam takich książek. Na pewno coś z tego wybiorę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. "Boże Narodzenie w Kisielicach Małych" pani Krzyżanek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już dodałam, dzięki! Lista robi się imponująca ;)

   Usuń
 8. Mogę też dorzucić?:
  "Puk, puk! Kto tam?"
  "Tajemnica Bożego Narodzenia" Gaardera

  Jeszcze "Historia ze świętym Mikołajem i mlecznymi zębami" Katarzyny Szczepańskiej-Kowalczuk, ale u nas nadal czeka na przeczytanie, więc nie wiem, czy należy polecać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! O "Tajemnicy" słyszałam, o "Puk puk" nie.

   Usuń
  2. Polecam Tajemnicę Bożego Narodzenia. Teraz wznowiono wydanie i po ponad 8 latach znów jest dostępna :)

   Usuń
 9. Świetne zestawienie. Mamy tylko niektóre, a dwie znajdą się w tym roku pod choinką. My bardzo lubimy jeszcze 12 prezentów dla Świętego Mikołaja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dzięki! 12 prezentów - widziałam tylko okładkę i jakoś mi nie podpasowała ilustracyjnie, a jak w środku nie wiem :)

   Usuń
 10. Świetne zestawienie! Wspaniale, że jest teraz na rynku aż tyle książek w świątecznym klimacie. Polecam jeszcze "Tajemnicę Bożego Narodzenia" J. Gaardera. Jest podzielona (tak jak "Prezent dla Cebulki") na 25 rozdziałów i w każdym pojawia się kolejna postać wędrująca do Betlejem. Kiedy byłam mała, starsza siostra zrobiła mi kalendarz z figurkami do tej książki:) A przy czytaniu "Cebulki" aż się popłakałam... Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tajemnicę w wolnej chwili dopiszę do zestawienia, wiele osób o niej wspomina :) My jej nie znamy, szukam tej książki, ale póki co bezskutecznie. Wspomnienia siostrzane piękne! Pozdrawiam

   Usuń
 11. Ach, teraz zobaczyłam, że już wspominano o "Tajemnicy..."!:)

  OdpowiedzUsuń
 12. A gdzie "Elf i pierwsza Gwiazdka"? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panie Marcinie, niestety nie znam tej książki, a szkoda. Już dorzucam do listy i szukam w bibliotece ;)

   Usuń
 13. Będziemy czytać wszystko co związane z przygotowaniami do Świąt, Wigilią oraz zimą , a jest tego tak dużo, że nie wiem czy zdążymy wszystko przerobić :-) . Do listy dorzucę jeszcze kilka tytułów : "Wesoły Ryjek i zima" Widlaka, w środku jest kilka opowiadań na temat Świąt , "Wigilię Misia i Tygryska" Janoscha" , "Wiersze na Boże Narodzenie" Doroty Gellner oraz " Przygody rodziny Mellopsów" Ungerera w środku jest jedno opowiadanie "Rodzina Mellopsów obchodzi Boże Narodzenie". Pewnie coś jeszcze by się znalazło ale teraz nie mogę zerknąć na nasz stosik. :-)

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetna lista. Większości nie znałam ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Mnóstwo fantastycznych przygód czytelniczych, mądrych, klimatycznych, można do nich wracać wielokrotnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ale duży wybór. Lubię takie wprowadzanie dzieci i siebie przy okazji w klimat Świąt :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Fajne propozycje, super książeczki :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Przypomniałaś mi o jednej z najlepszych książek dzieciństwa - Dzieci z Bullerbyn

  OdpowiedzUsuń
 19. Sporo ich jest i nawet kilka które mamy ale dwie mnie szczególnie zainteresowały i musze je kupic

  OdpowiedzUsuń
 20. Wspaniale. W tym zestawieniu zabrakło mi jednak czegoś dla dzieci ateistów, które obchodzą święta wyłącznie w świecki sposób.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz