Książki na prezent pod choinkę. 21 nowości dla dzieci i młodzieży [PRZEGLĄD]

Nie wyobrażam sobie lepszego prezentu pod choinkę od książki. Zebrałam nowości z ostatnich miesięcy, które nie zawiodą, bo są nie tylko doskonale wydane, ale i ciekawie napisane i pięknie zilustrowane.
Ballady i romanse, Adama Mickiewicza, il. Marianna Sztyma, wyd. Art Egmont, 2018. Dla starszego dziecka i dorosłych. Przepiękne wydanie z krótkim omówieniem każdego utworu przez Emilię Kiereś - nie jest to ciężka, akademicka interpretacja, tylko proste i czytelne wytłumaczenie, skierowane do młodego odbiorcy, który pozostawiony sam na sam z utworem mógłby wielu słów, zwrotów nie zrozumieć. Ilustracje idealnie współgrają z utworami Mickiewicza. Dla nastolatków. Więcej TU.

Zwierzyniec, Maciej Byliniak, oprac. graf. Ewa Stiasny, wyd. Dwie Siostry, 2018. Dla młodego czytelnika interesującego się sztuką lub fauną, albo i tym i tym. Zbiór obrazów mistrzów - polskich artystów z kilku ostatnich stuleci. Jest na co popatrzeć! Rewelacja.
Opowieść wigilijna, Charles Dickens, il. Aleksandra Kucharska-Cybuch, wyd. Media Rodzina. Must have świątecznych prezentów i dla młodych i dużych, lektura obowiązkowa. A wydanie Media Rodzina z tłumaczeniem Polkowskiego - świetne! Dla starszych dzieci.

Sprawa zaginionego markiza, Enola Holmes, Poradnia K, 2018. Pierwszy tom serii. W dniu czternastych urodzin Enoli znika jej matka. Wbrew decyzji braci, Sherlocka i Mycrofta, na których spada obowiązek zaopiekowania się młodszą siostrą i którzy chcieliby zatrzymać ją na pensji z internatem, dziewczyna ucieka do Londynu, by odszukać matkę. Czasy wiktoriańskie plus świetnie zarysowane postaci i mroczny klimat. Dla nastolatków.

Giselle, Charlotte Gastaut, wyd. Mamania, 2018. Mroczna opowieść o nieszczęśliwej miłości z epoki romantyzmu.Tytułowa Giselle odkrywa, że jej ukochany w rzeczywistości jest księciem przyrzeczonym innej pannie, serce pęka jej z rozpaczy. Zamienia się w willidę, ducha młodej dziewczyny. Willidy sprowadzają nieszczęście na napotkanych młodzieńców. Czy Giselle uda się uratować Alberta przed śmiertelnym uściskiem Myrthy, królowej willid? Piękne, koronkowe i półprzezroczyste strony zatrzymują przy książce na długo!
Atlas zjaw i potworów całego świata, Federica Magrin, il. Laura Brenlla, wyd. Bajka, 2018. No czegoś takiego jeszcze nie było - wykaz straszydeł i potworów, które zamieszkują ludzką wyobraźnię jak świat szeroki. Obowiązkowy prezent dla tych, którzy lubią historie z dreszczykiem! Duży format.

Kobiety i nauka. One zmieniły świat, Rachel Ignotofsky, wyd. Art Egmont, 2018. Kolejna książka, wpisująca się w nurt literatury "girls power". Matematyczki, filozofki, programistki komputerowe, wynalazczynie, psycholożki, kosmonautki, biolożki, geolożki – kobiety, które spotykamy w tej książce udowodniły, że każdy może osiągnąć wielkie rzeczy, jeśli tylko ma talent, pasję i chęć do nauki.
Nić Ariadny. Mity i labirynty,  Jan Bajtlik, wyd. Dwie Siostry, 2018. Mity greckie są szkolną lekturą, choć zdecydowanie nie tylko dlatego trzeba je przeczytać i ... obejrzeć. Podane w graficzny sposób przez Jana Bajtlika, angażują czytelnika w "czytanie", ułatwiają przyswajanie - a wiem, że dla niektórych dzieci czytanie mitów jest trudne. "Nić Ariadny" sprawi, że takie nie będzie, za to stanie się niesamowitą podróżą. Imponująca książka, którą trzeba mieć.

Drzewo życzeńKatherine Applegate, il. Sara Olszewska, wyd. Dwie Siostry, 2018. Ta książka tak mnie wzruszyła, że spłakałam się jak bóbr. Piękna i mądra opowieść o tolerancji i przyjaźni. Bardzo współczesna jeśli chodzi o fakty, napisana pięknym językiem, przywołującym klasykę literatury dziecięcej. Nie ma się co dziwić, drzewo, które dzieli się z nami opowieścią ma ponad 200 lat! Obowiązkowa lektura dla starszych dzieci
Mama Gęś, Małgorzata Strzałkowska, Adam Pękalski, wyd. Bajka, 2018.. To wierszyki na chwilkę, na rozluźnienie, na poprawienie nastroju - lekkie, zabawne, czasem trochę bez sensu i nie wiadomo o czym ale tak cudnie dźwięczące w uszach i niemal same się czytające. Książka dla dużych i małych, a wydana tak, że gęś nie siada!
Baśnie angielskie, Joseph Jacobs, il. Bogdan Zieleniec, wyd. Dwie Siostry (seria Mistrzowie Ilustracji), 2018. Czego tu nie ma! Jak to w baśniach są i rycerze i zbójnicy, wróżki i czarownice, zwierzęta i leniwe dziewczyny i głupi chłopacy. A wszystko podane z charakterystycznym angielskim humorem. 24 tom niezwykłej serii Mistrzowie Ilustracji zdecydowanie nie tylko dla kolekcjonerów!
Maleńkie Królestwo królewny Aurelki, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, il. Jona Jung, wyd. Bajka, 2018. Książka idealna - świetnie napisana i zilustrowana, a wydana tak, że nic tylko głaskać okładkę ;) Opowiada o dziewczynce, która niespodziewanie zostaje królewną i okazuje się, że to wcale nie jest fajne, bo trudno jest rządzić, podejmować decyzje i ponosić za nie odpowiedzialność. Jednak na wszystko można znaleźć sposób. Dowcipna, mądra i ciepła historia.

Wilczki, Svenja Herrmann, il. Józef Wilkoń, wyd. Media rodzina, 2018. Przepiękne ilustracje i opowieść malowana słowem, sprawiają, że koncentrujemy się na detalu, na chwili i na nowo uczymy się dostrzegać otaczającą nas przyrodę z dziecięcą otwartością i ciekawością. To świetna książka dla małych i dużych - pełne naturalności i uroku obrazy są ucztą dla oczu, a dla dzieci możliwością obcowania z prawdziwą sztuką i wspaniałością przyrody, bo Wilkoń po mistrzowsku uczy kochać naturę. Więcej TU.
Małe Licho i tajemnica Niebożątka, Marta Kisiel, il. Paulina Wyrt, wyd. Wilga, 2018. Świat, w który wchodzimy otwierając książę, jest tak uroczy, wdzięczny i pełen ciepła, że nie sposób źle się tu czuć. Humor i miłość, którą darzą się mieszkańcy domku sprawiają, że chce się być blisko  nich i czytać, czytać. I lubi się te wszystkie licha, stworki i potworki i trochę zazdrości, że w naszych realiach ich nie ma, albo przynajmniej dobrze się ukrywają. Więcej TU.

Pomelo rośnie, Ramona Bădescu, Benjamin Chaud, wyd. Zakamarki, 2018. Pomelo urósł, urosła i książka (format robi wrażenie!). Kolejna filozofująca opowiastka z uroczym słoniem w roli głównej.
Mały chłopiec, Alison McGhee, Peter H. Reynolds, wyd. Mamania, 2018. Ci, którzy znają "Kiedyś" wiedzą o co chodzi. Tym razem na tapecie uczucia ojcowskie, jest wzruszająco! Dla maluchów i rodziców (ojców i przyszłych ojców!).
Jestem dzieckiem książek, Oliver Jeffers, Sam Winston, wyd. Tekturka, 2018. Poetycka opowieść o tym, co daje nam literatura. O niezwykłej podróży, jaką jest czytanie. Plus przepiękne ilustracje! Dla małych i dużych.
Tęgi umysł. Tajemnice inteligencji, Séverine Assous, Florence Pinaud, wyd. Polarny Lis, 2018. Dociekliwi znajdą tu odpowiedzi na piętnaście pytań dotyczących działania ludzkiego rozumu. Dla starszych dzieci.

Szeptane, Paweł Beręsewicz, wyd. Nasza Księgarnia, 2018. Książka o dylematach współczesnych nastolatków i zagrożeniach wirtualnego świata. Mój syn przeczytał jednym tchem i poleca :)


Nowe wychowanie seksualne. Ciało, emocje, umysł. Dorastanie do dobrych relacją ze sobą i innymi, Agnieszka Stein, wyd. Mamania, 2018. Lektura obowiązkowa dla rodziców. O "seksualności w duchu rodzicielstwa bliskości.

#sexedpl. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie, wyd. W.A.B, 2018. Rubik przeprowadziła rozmowy z kilkunastoma ekspertkami i ekspertami, których otwarcie pyta o wszystko, co w polskim społeczeństwie często kategoryzowane jest jako tabu. Dla starszych nastolatków.

Nowe wychowanie seksualne kupisz tu:#sexedpl kupisz tu:

Komentarze