Mickiewicz jest super! Krótko o Balladach i romansach Adama Mickiewicza, il. Marianna Sztyma


Słuchaj, dzieweczko!

- Ona nie słucha -

To dzień biały! to miasteczko!

Przy tobie nie ma żywego ducha.

Co tam wkoło siebie chwytasz?

Kogo wołasz, z kim się witasz?

- Ona nie słucha. -

 (Romantyczność, A. M)

Kto z mojego pokolenia nie zna na pamieć choć fragmentu jednego z utworów Mickiewicza? Chyba niewielu. Współcześni uczniowie też deklamują utwory mistrza  m.in. fragmenty "Pana Tadeusza". Tak było, jest i niech będzie, bo Mickiewicz to wybitny poeta.
.
Dlatego pokazywać taką książkę to ogromna przyjemność. Zapowiedź wydania powitałam z radością i ciekawością. A teraz książka dumnie stoi obok "Pana Tadeusza" z ilustracjami Józefa Wilkonia, pięknie się razem prezentują!

W serii Art Egmont wszystkie tytuły wydawane są na najwyższym poziomie, tak jest i tym razem. Duży format, twarde okładki i ciekawe, zatrzymujące wzrok ilustracje Marianny Sztymy. Melancholijne, trochę senne i zamglone, w stonowanych odcieniach szarości i niebieskiego, współgrających z mocnym kolorom żółtym - żółte są tytuły i strony z interpretacją Emilii Kiereś. Marianna Sztyma dobrze oddała klimat ballad i romansów - jest trochę mrocznie, trochę groźnie, ale też zwiewnie i nastrojowo.

Celem tego wydania jest zachęcenie młodego czytelnika do zapoznania się ze wczesną twórczością Mickiewicza. Mickiewicza - geniusza poezji i najwybitniejszego twórcy z okresu polskiego romantyzmu.
To przewodnik po "Balladach i romansach" (rozpoczynających epokę romantyzmu w Polsce) - Emilia Kiereś pisząc o poszczególnych utworach przywołuje biografię Mickiewicza i wydarzenia historyczne, objaśnia trudne, nieużywane dzisiaj słowa. Nie jest to naukowy wywód - autorka przyjacielsko chwyta czytelnika za rękę i przeprowadza przez interpretacyjne meandry, sprawiając, że utwory stają się bliższe i zrozumiałe dla młodych.
Czytajcie starszym dzieciom, czytajcie z dziećmi i niech dzieci czytają sobie samie - cieszcie się urodą i lekkością poezji Mickiewicza. I kreską Marianny Sztymy!


Ballady i romanse,
Adam Mickiewicz, opracowanie Emilia Kiereś
Il. Marianna Sztyma,
Seria/cykl: ART,
wyd. Egmont, 2018
Typ oprawy: twarda
Liczba stron: 208
Wymiary: 21.6 x 28.5 cm
Wiek: 8+

Komentarze