Książki na prezent dla dzieci pod choinkę i na Mikołaja [PRZEGLĄD]

Moje dzieci nie cieszą się z prezentów książkowych. Straszne, prawda? Ale cóż, tak jest i nie będę tu cmokać i zaklinać rzeczywistości, że jest inaczej, och i ach, bo nie jest.

- Książka to nie prezent! - tak to argumentują. Bo książki to chleb powszedni. Czy mamy luty, kwiecień czy listopad - książki są. Z jednej biblioteki i drugiej, z księgarni (z największą starannością wybrane i kupione przez matkę - bo wybrać trzeba dobrze, niestety nie stać mnie na kupowanie wszystkich, które wpadną nam w oko), przesyłane do recenzji, pożyczane... Książki stoją na regałach, półkach i parapetach, w kuchni, na koszu z rzeczami do prania w łazience i na stole w salonie (tu stos, mimo, że przetrzebiam go i przenoszę, wyrasta sam - tak, tu stoi laptop, tu pracuję, wystarczy sięgnąć ręką i...). Rano znajduję je pod łóżkami. Absolutnie nie nadają się na prezent. 
- Nie chcemy książek, bo i tak je dostaniemy, a gier, zabawek to już nie - kalkulują.  Więc dostają prezent główny - zabawki, gry planszowe itp. I dodatek, którym zawsze jest ... książka. Te "świąteczne" najczęściej z dedykacją.

Poniżej więc mój subiektywny przegląd "książkowych dodatków", wybranych spośród nowości, które sprawdzą się pod choinką, albo poduszką ;) Oglądając ważne nowości wydawnicze śmiało można powiedzieć, że koniec tego roku należy do książek przyrodniczych: przyrodzie kłaniamy się w pas! Pojawiło się tyle wspaniałych pozycji o lesie, zwierzętach, drzewach, że nie można obok nich przejść obojętnie. 
Poza książkami przyrodniczymi - też jest w czym wybierać. Dla małych i nieco większych. Chłopaków i dziewczynek. Niektóre z nich już znamy i szczerze je polecam, na niektóre mam chrapkę. Są tu i takie, które czekają już na święta w naszej szafie :)Rok w lesie, Emilia Dziubak, wyd. Nasza Księgarnia, 2015. Od pierwszych lat.

Ta książka zwraca na siebie uwagę: raz, że to nazwisko, dwa, że to taka, taka książka! O lesie! Emilia Dziubak prowadzi nas przez las, a raczej zabiera do tego samego miejsca w lesie gdzie rosną drzewa, mieszkają zwierzęta, i miesiąc po miesiącu pokazuje nam, co się zmienia. Cykl życia, zamknięte koło.
Pszczoły, Piotr Socha, wyd. Dwie Siostry, 2015. Od 6 lat.

Duży album do oglądania i czytania, najlepiej leżąc na podłodze. Wszystko o pszczołach, których rola dla środowiska i człowieka jest nie do przecenienia Chrońmy pszczoły i dbajmy o nie, edukując dzieci!

Mnóstwo cennych informacji, do tego podanych tak, że palce lizać - wcześniej zanurzone w miodzie. Zachwycam się nią, pod nieobecność dzieci wyciągam z szafy i oglądam :)

Animalium. Muzeum Zwierząt, Jenny Broom, il. Katie Scott, wyd. Dwie Siostry, 2015.

Atlas zwierząt pełen całostronicowych ilustracji w stylu dawnych rycin -zachwycający! Znajdziecie tu najpiękniejsze i najbardziej niezwykłe istoty, jakie mieszkają na Ziemi. Okazy pradawne i współczesne, olbrzymie i maleńkie, groźne i bezbronne. 
Widziałam, dotykałam, oglądałam! Osobiście muszę go mieć - jak nie kupię go sobie, to chłopakom :)Inwentarz drzew, Virginie Aladjidi, il.  Emmanuelle Tchoukriel, wyd. Zakamarki, 2015.

Zakamarki sprawiły nam wielką frajdę swoimi inwentarzami - każdy mały przyrodnik i wielbiciel drzew musi go mieć! Znajdziemy tu opisy i wizerunki 57 drzew i krzewów z różnych stron świata. Pięknie wydanie, aż się prosi, żeby podarować go w prezencie, najlepiej w komplecie z Inwentarzem zwierząt.
Inwentarz zwierząt, Virginie Aladjidi, il.  Emmanuelle Tchoukriel, wyd. Zakamarki, 2015.

Znajdziemy tu opisy i wizerunki 95 zwierząt z różnych stron świata.  Czarne kontury rysunków wykonane zostały rapidografem i tuszem chińskim. Do kolorowania ilustratorka użyła akwareli, które nakładane z różną intensywnością, świetnie oddają bogactwo odcieni i faktur spotykanych w przyrodzie. Każda rycina opatrzona jest polską i łacińską nazwą oraz kilkoma ciekawostkami na temat zwierzęcia. Cudo, cudo!

O lesie opowiada Wojciech Gil,  Multico Oficyna Wydawnicza, 2015.

Przewodnik po lesie - książka nie wyczerpuje dogłębnie tematów, to rzucone hasła z krótkim wyjaśnieniem, które dla miłośnika lasu mogą stać się inspiracją do dalszych poszukiwań. To wiedza niezbędna, poszerzona o ciekawostki, nie bez znaczenia jest fakt, że autor książki jest technikiem leśnym i zna las jak mało kto! Więcej TUWielka księga pociągów, John Porter, il. Matias de Leeuw, wyd. Muchomor, 2015. O 6 lat.

Imponujących rozmiarów książka dla wszystkich fanów kolei.. Opowiada  o pierwszych lokomotywach, pierwszych połączeniach kolejowych, zmianach, jakie spowodował w życiu ludzi rozwój kolei. Wielbiciele współczesnych maszyn też nie będą rozczarowani - zobaczą najsłynniejsze współczesne pociągi jak Thalys, Shinkansen, kolej transsyberyjską czy Orient Ekspress. Oto jest Nowy Jork, Miroslav Šašek, wyd. Dwie Siostry, 2015. Od 4 lat.

Czwarty tom kultowej serii albumów o miastach świata. Tym razem Miroslav Šašek zaprasza nas do Nowego Jorku, prezentując największe miasta Stanów Zjednoczonych sprzed lat. Książka z klimatem. Piękne wydanie, ilustracje, papier...


Poczytaj mi, mamo. Księga szósta, Helena Bechlerowa, Barbara Eysymontt, Irena Landau, Barbara Lewandowska, Hanna Łochocka, Małgorzata Musierowicz, Zdzisław Nowak, Maria Terlikowska, Marta Tomaszewska, ilustratorzy: Zdzisław Byczek, Mateusz Gawryś, Hanna Grodzka-Nowak, Hanna Krajnik, Mieczysław Kwacz, Wanda Orlińska, Mirosław Pokora, Stanisław Rozwadowski, Zdzisław Witwicki, wyd. Nasza Księgarnia, 2015.

Seria, której reklamować nie trzeba ani rodzicom, ani dzieciom. Klasyka literatury dla dzieci.
Przepraszam, czy jesteś czarownicą?, Paweł Pawlak, Gerard Moncomble, wyd. Muchomor, wyd. II, 2015. Od 4 lat.

To zabawna historyjka opowiadająca o kocie Herbercie, poszukującym czarownicy. Dlaczego Herbert szukał czarownicy? Nikt nie lubi być samotny... Pieknie zilustrowana przez Pawła Pawlaka. Więcej TU


Królewna, Roksana Jedrzejewska-Wróbel, i. Marianna Oklejak, wyd. Bajka, 2015. Wydanie II. Od 3 lat.

Piękna książka - mądra, ciekawa i ślicznie zilustrowana. Choć tytuł może sugerować krąg odbiorców - niech was to nie zmyli! Moi chłopcy z wielkim zainteresowaniem śledzili wydarzenia na opisywanym w "Królewnie" podwórku - bo to książka dla wszystkich dzieci!Sanatorium, Dorota Gellner, il. Adam Pękalski, wyd. Bajka, 2015. Od 5 lat.

 Wierszowane opowiadanka na poprawę humoru. Śmialiśmy się wszyscy czytając zabawne historyjki o tym, jak wygląda pobyt w sanatorium. Piękne wydanie: okładka bardzo miła w dotyku, duży format.

Bartek, Lenka i sny, Joanna Wachowiak, il. Jola Richter-Magnuszewska, wyd. Bis, 2015. Od 3 lat.

Trzecia część o przedszkolaku Bartku, którego życie się zmieniło, od kiedy na świecie pojawiła się jego siostra Lenka. Napisane lekko, z humorem. Do książki dołączona jest płyta, czyta Jacek Kawalec. O pierwszej części TU
Czerwony Kapturek, Wilhelm i Jakub Grimm, il. Joanna Concejo, przekład Łukasz Musiał, wyd. Tako.

„Czerwony Kapturek” w nowej odsłonie! Według koncepcji i projektu wybitnej polskiej ilustratorki Joanny Concejo jest idealną lekturą zarówno dla dzieci jak i czytelników dorosłych. Wydawnictwo zapowiada, że książka ukaże się pod koniec listopada, w sam raz na święta.

Ksiądz Twardowski dzieciom. Wiersze, Jan Twardowski, il. Marta Kurczewska, wyd. Nasza Księgarnia, 2015.

Z okazji setnej rocznicy urodzin najpogodniejszego polskiego poety i księdza „Nasza Księgarnia” wydała niezwykłą antologię – wybór ze wszystkich książek Jana Twardowskiego dla małych czytelników. Znajdziemy tu najpiękniejsze i najbardziej poruszające wiersze, uczące szacunku dla innych istot, zachwytu przyrodą, szukania sensu i radości życia.


Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych, Marianna Oklejak, wyd. Art Egmont, 2015. Od 3 lat.


Cuda wianki, autorska książka Marianny Oklejak, przenosi czytelnika w sam środek polskiej tradycji ludowej. To mały fragment, bardziej zapowiedź, co tam dalej się kryje, ale tak atrakcyjny, że chce się więcej. Książka to przemyślana całość - opowieść z miłością w tle - oddająca zachwyt autorki nad różnorodnością naszej sztuki ludowej, obrzędów, staropolskich zwyczajów, sztuki (ornamentów, dekoracji), strojów, przedmiotów użytkowych i przekazująca go dalej... Te wycinanki, te charakterystyczne symbole, barwy... Tekstu tu niewiele, poza podpisami pod konkretnymi ilustracjami, objaśniającymi, co widzimy - mamy tu jeszcze rozrzucone fragmenty przyśpiewek. Więcej TU
Malutki Lisek i wielki Dzik, tom ! Tam, Berenika Kołomycka, wyd. Egmont, 2015.

Nie jestem wielbicielką komiksów, ale ten pokochałam od okładki po ostatnią stronę! Uwielbiam i szczerze polecam! Ilustracje łapią za serce, treść też. O sile przyjaźni, po prostu.Trochę grozy, dużo tajemnicy i przygód czyli dla młodszych nastolatków


Kroniki Saltamontes, Monika Marin, wyd. Pinus Media. 2 tomy, 3 tom lada moment...

Adam i Aleks, przyjaciele z sierocińca, marzą o odnalezieniu domu. Ich podróż pełna jest zaskakujących zwrotów akcji, przygód, czasem mrożących krew w żyłach i tajemnicy. Plus tajemnicze księgi i średniowieczne bractwo...


Meto (tom 1: Dom, tom 2: Wyspa), Yves Grevet, wyd. Dwie Siostry. 

Dom, w którym mieszkają chłopcy bez przeszłości, a kiedy urosną znikają i nie wiadomo, co się z nimi dzieje. Tajemnica, groza. Czy głównemu bohaterowi uda się uciec i rozgryźć tajemnicę? Książki trzymające w napięciu... O pierwszym tomie TUTarantula. Klops i Herkules, Joanna Olech, wyd. Wilga, 2015. Nowe wydanie.


Jest tu i przyjaźń między kilkorgiem zupełnie różnych dzieciaków, które jednak świetnie do siebie pasują, rozdźwięk między dorosłymi a młodymi, trochę młodzieżowego buntu, intryga iście kryminalna i detektywistyczne rozsupływanie zagadki...
W starym wydaniu TU


Wilki
, Adam Wajrak, wyd. Agora, 2015. 


Wspaniała opowieść o wilkach napisana przez znanego dziennikarza, żyjącego w Puszczy Białowieskiej... Wajrak dobrze poznał wilki, w książce odczarowuje wiele mitów związanych z tymi zwierzętami.


Harry Potter i Kamień Filozoficzny, Joanne K. Rowling, il. Jim Kay, wyd. Media Rodzina, wydanie ilustrowane, 2015.

Nie jestem wielbicielką Harry'ego, ale jak patrzę na tę książkę to żałuję, że córka ma już wszystkie części...

A Wasze dzieci jakie książki dostaną w prezencie?

(Jeśli szukacie książek o tematyce świątecznej zapraszam TU)

Komentarze

 1. Moje dzieci książek nie dostaną... Bo tak jak i u Was, dla nich książki to chleb powszedni ;-) Potykamy się o nie w domu na każdym kroku.. "Książka to nie prezent" - mówią i dają mi listę gier komputerowych lub /!/ planszowych. Chciałabym kupić im/nam świetną grę karcianą DIXIT. Graliśmy już w nią parę razy i marzy nam się własna. Pięknie wydana, karty do niej jak ilustracje z książek .Polecamy!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mój Franek też dostanie Dixit! Mają tę grę w szkole na świetlicy i mówi, że jest świetna! Oglądałam ją w internecie i jak zobaczyłam ilustracje, to się zachwyciłam!
  Pocieszyłaś mnie, bo myślałam, ze z tymi książkami to tak tylko u nas, że może przesadzam i dlatego taka jest u nich prezentowa niechęć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię takie wpisy z gotową listą prezentową!!! Na szczęście pojawiają się na wielu blogach i na prawdę można coś ciekawego wybrać. U nas z książek to ucieszy się najstarszy - dla niego Meto 2 i coś Wajraka, bo Wilki mamy. Średni dostanie Dixit - dzięki dziewczyny!!! A najmłodsza myszki w walizce z zestawem ubranek od Janod, choć z zapartym tchem śledzi reklamy w tv!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. te reklamy w tv i poczta pantoflowa... jeden z moich zażyczył sobie jakiegoś robota pająka, który zasuwa jak żywy.... No żesz, przecież na zawał bym zeszła - takim pająkiem włochatym na pompkę straszyli mnie przez dwa tygodnie, aż przestałam hm... nerwowo reagować. Co by się z tym działo, nie chcę myśleć.... ;)

   Usuń
 4. Mam pytanie: Wilki Wajraka od jakiego wieku mogą być?
  Moje dzieci książek też nie dostają, bo to tak jakby...nie, nawet nie jakby dostały słodycze, to jakby chlebek pod choinkę dostały;) Podobnie jak u Was, u nas książki są wszędzie i wciąż nowe (trzy biblioteki a w każdej po kilka kont...).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znajomy dziewięciolatek czyta i jest zachwycony. Od Ani, która wypowiadał się wyżej, wiem, że na spotkaniu z autorem były i siedmiolatki.

   Usuń
  2. Właśnie czytam "Wilki" i szczerze mówiąc nie dałabym ich do czytania 9-latkowi :-) Książka jest bardzo ciekawa ale raczej dla nieco starszych czytelników, tak wg mnie 12+. Zresztą sam Autor na końcu ostrzega: "Ta książka jest również o tym, jak okropne rzeczy ludzie robili i robią wilkom /.../ Dlatego poproście rodziców, żeby tę książkę przejrzeli, zanim weźmiecie ją do ręki, albo przeczytali ją razem z wami".

   Usuń
  3. Dzięki za ostrzeżenie! Ja Wilków nie czytałam, choć mam wielką ochotę, poczekam, może będzie w naszej bibliotece.

   Usuń
  4. Dzięki! Właśnie w weekend miałam okazję przejrzeć ją na targach, rzeczywiście, zgadzam się, że co najmniej 12+!

   Usuń
 5. Ci , którzy mówią , ze ksiażka to nie prezent....ach, jak tak można????? Moja sześciolatka dosłownie połyka książki!!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Moi też czytają, tylko przez to, że książki dostają w kółko straciły dla nich czas prezentu...

  OdpowiedzUsuń
 7. U nas książki dajemy córce z różnych okazji i bez okazji też. Zawsze się cieszy. I to nas cieszy :-)
  Dlatego pod choinką też znajdzie książki (i nie tylko, oczywiście). Czeka już m.in. komiks kulinarny, "Animalium", i "Wilki" Wajraka (chociaż nie wiem, czy tych ostatnich nie sprezentuję jednak mężowi ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Komiks kulinarny? Napiszesz coś więcej? Brzmi intrygująco :)

   Usuń
 8. Świetny wybór książek. Z Twojej listy jak na razie idą do nas "Wilki". Szkoda, bo z wielu tytułów wyrośliśmy, na pewno w ciemno kupiłabym "Pszczoły" i "Wielką księgę pociągów". Podumam sobie za to nad "Tarantulą" :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja kupiłam już Pszczoły, mam wielką ochotę na Rok w lesie - ale moi są już nieco na nią za duzi, więc bardziej Inwentarze czy Animalium. Widziałam, Multico wydaje lada moment Atlas pędów zimowych - też cudo...Antek najbardziej ucieszyłby się z O ptakach i O zwierzętach, bo pożyczyliśmy je w bibliotece i był zachwycony, tylko no właśnie, już je zna..Och, te wybory....

   Usuń
 9. Pierwszy raz jestem na Twoim blogu i od razu dziękuję za notkę o książce Cuda wianki. Z racji emigracji szukam, nie tylko na Mikołaja, książek dla młodszych uczniów opowiadających o polskiej historii, tradycji, folklorze. Będę zaglądać :) Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kasiu, dziękuję i zapraszam! Jeśli szukasz książek dla polskich uczniów zerknij też tu: http://makiwgiverny.blogspot.com/2014/07/nasza-paczka-i-niepodlegosc-o-szesciu.html
   m.

   Usuń
 10. U nas też w tym roku królują książki. Już którys rok z rzędu kupuję Mikołajka :P Małego chyba nazwę Mikołajek :P Co roku wydają jakąś inna, zmienioną wersję i gagatek chce i musi byc :P A półek zaczyna brakowac :P Ale grunt, ze czyta..... Chyba bym zwariowała gdyby moje dziecko nie lubiło książek. Zmuszać wtedy czy jak? :P

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz