Opowiadania wigilijne. Pod choinkę od polskich pisarzy, il. Ewa Poklewska-Koziełło i Iwona Cała

 

Święta Bożego Narodzenia mają to do siebie, że równie piękne, jak one same, są dni je poprzedzające, pełne oczekiwania i przygotowań. Bardzo lubię ten czas i lubię sięgać po świąteczne książki. W tym roku z przyjemnością czytało mi się „Opowiadania wigilijne. Pod choinkę od polskich pisarzy” (wyd. I z 2007 roku). Pełne ciepła historie, każda inna, jedne zaskakujące, inne miłe i otulające, wszystkie z tą magiczną posypką, która tworzy aurę życzliwości i dobra.

„Wigilia na dwa łóżka” pokazuje przygotowania do świąt z perspektywy dzieci. One nie chcą mieszkania wysprzątanego na błysk i wielu potraw, okupionych niebotycznym zmęczeniem i stresem mamy. Dlatego cieszą się z anginy, która zatrzymuje całą rodzinę w łóżkach, odwołuje gości i sprawia, że rodzina spędza te dni naprawdę świątecznie (znajduje się nawet czas na pieczenie pierników).

„Święty Mikołaj z trzepaka” - ta opowieść wzrusza, bo ukazuje, jak jeden gest może ruszyć lawinę życzliwości, empatii. Emil to chory chłopiec, który większość czasu spędza w szpitalach, gdzie przechodzi kolejne zabiegi i operacje... W domu bywa gościem. W tym roku wie, że znowu święta spędzi w szpitalu... Jest smutny, co z niepokojem obserwuje jego siostra. Stracił nadzieję, a do tego przestał wierzyć w św. Mikołaja. Dzieciaki z osiedla postanawiają zrobić coś niezwykłego — zorganizować prawdziwe święta z Mikołajem. Co z tego, że jest lato! Najpierw organizują sąsiedzki piknik, żeby zebrać pieniądze na przyjęcie wigilijne i prezent. potem szukają Mikołaja... W przygotowania włączają się sąsiedzi, sami z siebie: ktoś ugotował barszcz, ktoś przyniósł choinkę, ktoś zagniótł uszka, są kolędnicy i prawdziwe prezenty. Emil jest zaskoczony i szczęśliwy, a razem z nim wszyscy mieszkańcy — zrobili coś niesamowitego! Magia świąt działa nawet w wakacje!

Wiele tu naprawdę ładnych i wzruszających opowiadań i wierszy, do tego pięknie zilustrowanych. Idealna lektura na grudzień. Autorzy: Grzegorz Kasdepke, Anna Onichimowska, Beata Ostrowicka, Wanda Chotomska, Joanna Papuzińska, Kalina Jerzykowska, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Ewa Chotomska, Joanna Olech. Paweł Beręsewicz, Agnieszka Frączek, Barbara Gawryluk, Barbara Stenka, Kazimierz Szymeczko, Barbara Kosmowska, Izabella Klebańska.
W 2016 roku ukazało się wznowienie, ja mam w rękach pierwsze wydanie z 2007 roku.

Opowiadania wigilijne. Pod choinkę od polskich pisarzy,
praca zbiorowa,
il. Ewa Poklewska-Koziełło i Iwona Cała,
wyd. Literatura, 2007
stron 102
oprawa twarda
wiek: 3+ Komentarze