Miłość od pierwszego wejrzenia, Wiesława Szymborska, Beatrice Gasca Queirazza
Tekst to wiersz Wiesławy Szymborskiej „Miłość od pierwszego wejrzenia". Zmysł obserwacji, przenikliwość, umiejętność ubierania z lekkością w słowa tego, co trudno wyrazić to jedne z wielu cech poezji Szymborskiej. Gdy do jej pięknego wiersza (rozważaniu o przypadku w życiu i przeznaczeniu determinującym nasz los) dodamy ilustracje, może powstać coś, co nie pozostawi czytelnika obojętnym.

Tak jest z tą książką. Książką przepięknie wydaną. Duży format, harmonijkowo rozkładane karki (leporello - jak mi się podoba ta nazwa!). Można czytać i oglądać w sposób klasyczny, odwracając strony, a można rozłożyć zgięte kartki i czytać/widzieć cały wiersz.

I choć dla mnie wiersz najmocniej wybrzmiewa z czystej kartki pokrytej słowami — to wiem, że do młodych, by trafić z poezją, trzeba szukać innych dróg. Jedną z nich poszła Beatrice Gasca Queirazza, która towarzyszy poetce i prowadzi swoją historię obrazem. Równolegle.

Książka prezentuje się doskonale. Ilustracje są ciekawe, zatrzymujące, choć mnie do końca nie odpowiada sposób portretowania ludzi przez ilustratorkę — jest w twarzach coś niepokojącego. 

Polskiemu utworowi towarzyszy tłumaczenie na j. francuski.

Pokażcie tę książkę młodym — może im się spodoba? Oby, bo wiersze nie są przez nich chętnie czytane, niestety.

Miłość od pierwszego wejrzenia
Wisława Szymborska,
Beatrice Gasca Queirazza,
przekład na j. francuski Piotr Kamiński,
Wydawnictwo Format, 2019,
Książka harmonijka,
Oprawa twarda,
Stron 70,
Format 21.0 x 29.7 cm,
cena 59,90 zł,
wiek: 10 +
Komentarze

  1. Mała czcionka1 stycznia 2023 14:34

    Znakomita. Bardzo ją lubię.

    OdpowiedzUsuń
  2. Czasem ta miłość jednak nie chce się pojawić. Czy jej szukać, czy jednak odpuścić i sama przyjdzie? Ja myślę, że przede wszystkim próbować można. Na stronie https://kobiecystyl.pl/50-najlepszych-tekstow-na-podryw/ sprawdzicie sobie teksty na podryw. Może któreś okażą się skuteczne!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz