Bercia i Orson, Tomasz Samojlik, il. Elżbieta Wasiuczyńska

 To powieść z lasu, poruszająca wiele ważnych tematów, ale przede wszystkim wciągająca historia ze zwrotami akcji, trzymająca czytelnika w napięciu, czasem bawiąca, czasem mrożącą młodą krew w żyłach.

Tomasz Samojlik dla małych i dużych. Dowcipnie i z przesłaniem. Z ciepłem i życzliwością o mieszkańcach lasu — niedźwiedziej mamie i jej dzieciach, o wielkim niedźwiedziu, a także ponurym kruku, jeleniu i dziku oraz bez życzliwości o ich wrogach — kłusownikach. Sporo tu też ludziach, którzy nie szanują przyrody i zwierząt, ani nie wiedzą, jak się zachowywać, by nie szkodzić. Z przymrużeniem oka o listonoszu, który czuje w sobie detektywistyczną żyłkę (z jakim skutkiem, przekonacie się, czytając „Bercię”) i tajemniczo o damie w czerwonych kaloszach... Ludzkie sprawy i zwierzęce sprawy, które są naszą wspólną sprawą i gorącym tematem.

Książki Tomasza Samojlika mają to do siebie, że poza wartką akcją zawsze zawierają w sobie informacje przyrodniczo edukacyjne — z pierwszej ręki jak na pracownika Polskiej Akademii Nauk przystało. Dowiecie się tu — zupełnie przy okazji — wiele o trybie życia niedźwiedzi i koegzystencji zwierząt z człowiekiem.

Ilustracje Elżbiety Wasiuczyńskiej sprawiają, że ta książka wznosi się o kilka poziomów wyżej. Ilustratorka czaruje i rzuca zaklęcia, jej las jest jak magiczna kraina, do której wyrywają się serca — i moje, i moje! To miejsce pełne piękna i zachwytu nad każdym źdźbłem trawy i każdym listkiem. Patrząc na obrazy nasączone światłem przenikającym przez korony drzew i otulającym niczym magicznym pyłem jej mieszkańców, wzdycham głęboko i tęsknię. Tęsknię za wiosną, za latem, za spacerem w gąszczu zieleni, za śpiewem ptaków, kryjących się w listowiu, za widokiem żuczka, za szmerem liści, za obrazkiem popielatego zadka zająca znikającego w krzakach... Za tym powietrzem, które napełnia płuca do dna, powietrzem kryjącym w sobie zapach ziemi i mchu, rozkładających się liści i kory drzew... Budzi we mnie dziecięcą tęsknotę — jej las jest miejscem bezpiecznym i pięknym, tak samo, jak jego mieszkańcy. Małe niedźwiadki zachwycają dziecięcą nieporadnością, pióra kruka lśnią tak, jakby namalował je pędzel stwórcy, a oczy bohaterów mają w sobie iskrę życia... Chylę czoła i nie dziwię się, że książka tak zilustrowana wygrała w plebiscycie LOKOMOTYWA 2021 w kategorii obraz. Pani Elżbieto, gratuluję!

Wierzę, że książki mają moc wpływania na ludzkie życie, że zmieniają optykę, dlatego mam nadzieję, że dzieci wychowane na mądrej literaturze coś z niej wyniosą i poniosą dalej — w tym wypadku życzliwość do wszelkich stworzeń i wiedzę, jak nie przeszkadzać i nie krzywdzić. Co w sumie leży w naszym interesie, bo szkodząc im, szkodzimy sobie.


Bercia i Orson,
Tomasz Samojlik,
il. Elżbieta Wasiuczyńska,
wyd. Agora, 2021,
seria Zwierzęta,
oprawa twarda,
stron 184,
wymiary 16,5 x 21,6 cm
cena 39,99 zł
wiek: 6+


Komentarze