Roślinkowa książka, Alicja Krzanik, il. Anna Salamon


Po „Literkowej” i „Cyferkowej” przyszedł czas na „Roślinkową książkę". To kolejna część zilustrowana przez Annę Salamon, zilustrowana, a raczej wydziergana, bo i tu wszystkie obrazy - absolutnie wszystkie -  zrobione są z włóczki! 

Nie sposób oderwać wzroku od okładki - gęsta, mocna zieleń z tytułem ułożonym z włóczkowych literek, w które wpisane są różne roślinne motywy. W tym miejscu wchodzimy już w interakcję z książką -  możemy odkrywać z dzieckiem, co każda literka przedstawia. W „R" wszyty jest rumianek, w „N" niezapominajka, „W" przedstawia wrzos... I bawimy się dalej ;)
Już mi się podoba! Miałam przyjemność obejrzeć makietę okładki — na żywo wygląda jeszcze lepiej, bo literki są większe i uważnie można przyjrzeć się każdemu splotowi włóczki! Czapki z głów — roboty przy książce było sporo. Jak zdradziła mi Ania — średnio zrobienie książki zajmuje jej 4 miesiące codziennego dziergania.

„Roślinkowa" zbudowana jest na podobnym schemacie, co dwie poprzednie książki. Tekst biegnie dwutorowo — są tu rymowane wierszyki i opisy roślin (podstawowe informacje i ciekawostki). Rośliny prezentowane są na białych planszach, a co kilka stron mamy rozkładówkę z obrazem dokumentującym życie - jest tu przedstawione jakieś konkretne miejsca, ludzie, zwierzęta i rośliny! Miasteczko, las, piknik nad wodą, zimowe zabawy na śniegu..

 „Roślinkowa" książka to spacer przez cztery pory roku i obserwacja, co w poszczególnym miesiącach kiełkuje wokół nas, rośnie, kwitnie... To ukłon w stronę otaczającej nas natury — królują tu rośliny polne, te najpowszechniej występujące i cieszące nasze oczy w parkach, na łąkach, w przydomowych ogródkach i na osiedlowych trawnikach. To te roślinki, na które często nie zwracamy uwagi, bo zawsze są, ale jak im się przyjrzymy, dostrzeżemy ich piękno i niezwykłość! Ania kupiła mnie wrotyczem — wrotycz jest moim nr jeden, uwielbiam też nawłoć (maki też tu są, a jakże!). W ogóle wszystkie rośliny i sposób ich prezentowania zachwycają — to album, który powinien znaleźć się na półce każdego malucha, ale nie tylko tu. Bo „Roślinkowa" jest zaproszeniem do wyjścia na spacer z książką pod pachą i odkrywania ukazanych tu roślin w naturze. To też zaproszenie do stworzenia własnego zielnika.

Oglądajmy, czytajmy, szukajmy, cieszmy się i doceniajmy zieleń, bo coraz jej mniej wokół nas...

Roślinkowa książka,
tekst Alicja Krzanik,
ilustracje Anna Salamon,
wyd. Nasza Księgarnia, 2022,
okładka twarda, kartonówka,
stron 40,
wymiary 20.5 cm x 25 cm,
cena 49.90 zł,
wiek: od 2 lat.
Komentarze

Prześlij komentarz