Literkowa książka, Alicja Krzanik, il. Anna Salamon


Sporo już było książek o literkach i dużo pomysłów na „wpisanie” liter w ilustracje (pewnie jeszcze wiele się pojawi). „Literkowa książka” zasługuje na wyróżnienie  zaskakuje i zadziwia: jest mięciutka, puszysta i wywołuje łaskotki ;) A tak serio to wizualny majstersztyk i ręczna robota! Wywołuje same ciepłe uczucia i pozytywne myśli — te kolory, tony i odcienie, te szydełkowe cudeńka i wisienki na torcie. Zachwyt!

Ilustracje wydziergała na szydełku Anna Salamon (blogerka z Deszczowego domu i ilustratorka, której prace znamy ze Świerszczyka), a wierszyki — krótkie, rymowane i zabawne — ułożyła Alicja Krzanik.

Czarna okładka jest doskonałym tłem dla kolorowych literek (niech was ta okładkowa czerń nie zmyli, bo wewnątrz jest już jasno i kolorowo poza kosmiczną rozkładówką, ale tu — wiadomo...) Każda literka jest prezentowana na jednej stronie (każda z nich to osobne och i ach!), co kilka stron znajduje się rozkładówka z obrazem. Rozkładówki powalają na łopatki, mówię Wam! Rockendrolowa babcia z obrazkiem Fridy na ścianie, podwórko wiejskie jesienną porą, łąka z osą moczącą nogi w miednicy i pięknymi makami, czy... Można tak jeszcze długo! 

Przy każdej literce znajduje się też krótkie zadanie do wykonania (a to poklepać się po brzuszku, a to podać nazwy zwierząt zaczynające się na konkretną literę, a to poudawać jakieś stworzenie paszczowo, coś narysować, czy dać komuś całusa...).
Całość sprawia, że nie można od książki oderwać oczu — oglądamy, podziwiamy, zachwycamy się misternie wydzierganymi elementami i detalami. A te kolory — bajeczne! Ta książka obrazem stoi!

„Literkowa książka” — na bank — spodoba się dzieciakom. A dorosłych zachwyci kunsztem wykonania. Boże, ileż to trzeba było się nadziergać!

To idealna kartonówka dla maluchów, które zaczynają przygodę z nauką liter i alfabetu, ale też  zapaleńców dziergania, dla fascynatów włóczek, szydełek i robótek ręcznych, dla wielbicieli radosnych barw... Każdy znajdzie tu coś dla siebie! Przyznam się Wam, że ja kupiłam ją dla siebie, bo moje dzieci to już nastolatki 11+.


Literkowa książka
Alicja Krzanik,
Anna Salamon,
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2020,
oprawa: twarda,
liczba stron: 40,
format: 205 x 250 mm,
wiekowy: 0-6,
cena: 39,90 zł.

Komentarze