Blog o pięknych i mądrych książkach dla dzieci

piątek, 10 lutego 2012

Ulica Garmanna, Stian HoleUlica Garmanna to książka, którą pokochałam od pierwszego wejrzenia. A moja reakcja na Lato Garmanna, które znalazłam w bibliotece miesiąc później, wprawiła bibliotekarkę w osłupienie! Co najmniej jakbym trafiła szóstkę w totka.
Na szczęście Franek też dał się oczarować klimatowi opowieści o Garmannie i czytamy je, odkładamy i znowu wracamy...
Ulica Garmanna to kolejna opowieść z Północy  - zdumiewające, ilu Skandynawowie mają fantastycznych pisarzy, traktujących dzieci, no jak?... normalnie. Jak ludzi. Myślących. Przeżywających emocje i dobre i złe. Mających problemy. Uwikłanych w różne relacje z innymi. Robiących coś pod czyimś wpływem. Bojących się. Tęskniących.Sześciolatek i starszy mężczyzna; przyjaźń która nawiązała się w trudnym momencie. Lęk przed okazaniem się tchórzem i głupota zrobiona, żeby wyjść z twarzą. A potem przerażenie i strach. Kto z nas nie przeżył w dzieciństwie takiej sytuacji? Późniejsze zachowanie - czyli gaszenie pożaru zamiast ucieczki jest początkiem znajomości ze starszym panem i przyjaźni.


Starszy mężczyzna i chłopiec. Starość i młodość. To temat poruszany zarówno w Ulicy Garmanna, jak i w książce Lato Garmanna. Temat ważny, często omijany. Ile dziecku może dać kontakt ze starym człowiekiem, jego wiedzą, doświadczeniem? Jak cenna jest taka przyjaźń?

Zauroczyły mnie fotograficzne kolaże Stiana Hole'a, Franek również z uwagą oglądał stronę po stronie. Bo książki o Garmannie wyglądają inaczej, rzucają się w oczy, ciekawią.
Refleksja i melancholia - czas z książkami Hole'a to czas na rozmowę z dzieckiem, zaskakujące jakie dzieciaki mają przemyślenia! Franek swoim postrzeganiem świata znowu mnie zaskoczył! 

Historie o Garmannie zostały wydane przez Fundację Inicjatyw Społecznie Odpowiedzialnych, do której działalności należy m.in. wydawanie  i propagowanie książek poruszających ważne oraz trudne problemy społeczne; promocja książek dla dzieci z wartościową treścią. Edukujących w mądry, a zarazem prosty sposób i wnoszących w świat dziecka uczucia oraz wartości życiowe ważne dla jego prawidłowego rozwoju.

Autor: Stian Hole
Tytuł: Ulica Garmanna
Wydawca: Fundacja Inicjatyw Społecznie Odpowiedzialnych FISO,
Gdańsk, 2009 rok,
Przekład: Milena Skoczko
Liczba stron: 48
Okładka: twarda
Format: 22 x 28 cm
ISBN: 978-83-927231-8-9
Cena: 28 zł.

3 komentarze:

 1. Jakie cudowne ilustracje! Nie słyszałam o tej książce. Będę na pewno jej szukać! dziękuję! Tak.. Skandynawowie piszą tak, że.... brak słów jak lubię ich pisanie :-) pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mamo Adama, ta książka jest cały czas w sprzedaży, podobnie jak Lato Garmanna - wejdź na stronę internetową FISO , ja osobiście wypatrzyłam tam też kilka innych tytułów wartych kupienia
  pozdrawiam
  m.

  OdpowiedzUsuń
 3. oczywiście, zaraz po przeczytaniu postu weszłam na ich stronę :-) No tak... teraz to mam ochotę nie tylko na te dwie książki.. ech... :-) pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...