Kocyk, Miguel Gouveia, il. Raquel Catalina


Bardzo lubię opowieści naznaczone czasem i przemijaniem. Ukazujące w prosty i czytelny sposób, co najistotniejsze i podkreślające rolę bliskich ludzi i łączące nas więzi. Poruszające, bo mówiące o uniwersalnych prawdach, zawsze aktualnych i mające w sobie mądrość pokoleń.

Taki właśnie jest Kocyk, kolejna propozycja wydawnictwa Kropka. Historia wywodząca się z żydowskiej tradycji ustnej. To opowieść o chłopcu, który w dniu przyjścia na świat otrzymał od dziadka własnoręcznie uszyty przez niego kocyk. Kocyk szyty był przez wiele miesięcy z czułością i troską. Józef uwielbiał go i zawsze miał przy sobie. Służył mu nie tylko do okrywania się, ale i zabawy - ileż ról może pełnić taki kocyk! Więc kiedy mama stwierdziła, że czas się go pozbyć, bo jest zniszczony, chłopiec - co zrozumiałe - protestuje i szuka wsparcia i pomocy u dziadka. Ten nie zawodzi wnuczka i  staje na wysokości zadania - dzięki jego  krawieckim zdolnościom kocyk z latami przechodzi wiele metamorfoz: staje się kurtką, potem kamizelką, chustką, na koniec materiału starcza już tylko na obleczenie guzika. Ale jaki to piękny i wartościowy guzik! Jednak z guzikami jest tak, że kiedyś bez ostrzeżenia odpadają i się gubią.

Jak zatrzymać wspomnienia i pamięć o tych, których kochamy? W prezentach i rzeczach, które chcemy mieć blisko siebie. Ale czy rzeczywiście tylko tam? Rzeczy przemijają, niszczą się, gubią, a to, co najważniejsze zostaje w naszej pamięci, uczuciach i gestach. Nie musimy być zakładnikami przedmiotów, bo nasze serca i myśli są najlepszym domem dla tych, których chcemy w nich gościć. Dziadek ofiarował chłopcu ogrom miłości i ta miłość zostanie przy nim nawet wtedy, gdy kocyk się zniszczy i gdy zaginie guzik...

Piękna opowieść o miłości i łączących nas więzach, o sile gestów i mocy słowa. O dzieciństwie, przemijaniu i potrzebie zatrzymywania wspomnień.


Kocyk
Miguel Gouveia
Tłum. Monika Świda
Oprac. graf. Raquel Catalina
Wydawnictwo Kropka, 2020
Oprawa: twarda
Format: 200 x 247 mm
Stron:32
cena 29,90 zł
wiek: 6 +Komentarze

Prześlij komentarz