Wszyscy pytają dlaczego, Eva Susso & Anna Höglund

Te ilustracje! Mroczne, trochę niepokojące, piękne i pełne dodatkowych znaczeń i wskazówek. Czy coś Wam przypominają? Nazwisko autorki mogłoby być zakryte, a i tak wiedziałabym, kto za nimi stoi! Pamiętacie przepiękną książkę „O tym można rozmawiać tylko z królikami"? Tak, „Wszyscy pytają dlaczego” to kolejna wydana przez Zakamarki książka zilustrowana przez Annę Höglund (dzięki Zakamarkom możemy jeszcze oglądać jej ilustracje w „Czy umiesz gwizdać, Joanno?” i „Chłopiec, dziewczynka i mur”, napisane przez Ulfa Starka, a także autorską książkę „Misia i Kostek”).

Dziesięcioro dzieci i dziesięć pytań/zagadnień, które ludzie stawiają sobie od zarania dziejów. Pytań, na które trudno znaleźć odpowiedzi, bo może być ich wiele i wszystkie mogą być prawdziwe i wszystkie mogą być fałszywe... Bez względu na czas, miejsce zamieszkania, wiek-ciekawi nas to samo, zastanawia i nurtuje. Dlaczego musimy umrzeć? Dlaczego czujemy to, co czujemy? Czy Bóg istnieje? Co to znaczy, że istnieję?

Dzieci stawiają sobie pytania i dzielą się swoimi wspomnieniami, doświadczeniami. Kilka zdań, przemyśleń. Prosto, bez patosu i wielkich słów. Te krótkie, szczere i pisane z perspektywy dziecka rozmyślania, okraszone są cytatem jednego z myślicieli — wszyscy filozofowie na końcu książki mają swoje metryczki z krótkim i krótki opisem ich filozoficznych stanowisk. Kierkegaard, Heidegger, Buber, Sartre... Jest na serio, ale bez nadmiernej powagi. Ilustratorka puszcza do nas oko, przedstawiając filozofów — twarz każdego z nich wpisana jest w pysk zwierzaka, co — co tu dużo mówić — jest trochę zabawne.

To doskonała baza do rozmowy, lekcji, warsztatów. Mały wstęp do filozofii, wprowadzenie dające rodzicom, nauczycielom, animatorom kultury ogromne pole do popisu. A do tego to książka pięknie zilustrowana i wydana, aż chce się ją mieć, czytać, odkładać i wracać po jakimś czasie. Tym bardziej że dzieci rosną, zmieniają się. Dlatego warto odczytywać te teksty na nowo i na nowo próbować się z nimi mierzyć. Czy myślimy inaczej, czy tak samo? Czy nasze patrzenie, odczuwanie zmieniło się, a jeśli tak, to dlaczego? Filozofujmy, ile wlezie!Wszyscy pytają dlaczego
tekst: Eva Susso,
ilustracje: Anna Höglund,
tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk,
wyd. Zakamarki, 2022,
oprawa twarda,
wymiary 24 cm x 32.5 cm,
stron 28,
cena 49,90 zł,
wiek: 9+


Komentarze