Opowieści Ziemi, Dawn Casey, il. Anne Wilson
Ta książka, wciśnięta gdzieś między inne książki, przeleżała ukryta kilka ładnych lat, a przecież nawet zrobiłam jej zdjęcia! Wpadła mi ręce przypadkiem i w najlepszym czasie, bo właśnie takich opowieści szukałam!

„Opowieści Ziemi” to zbiór tradycyjnych opowieści z różnych kultur i części świata. Poznajemy bajkę z Australii, Nigerii, Południowego Zachodu Ameryki Północnej, Beli, Indii, Walii. Każda bajka poprzedzona jest wstępem o miejscu, z którego pochodzi. Autorka przybliża kulturę, mitologię — opowieść jest osadzona w jakimś kontekście, dzięki czemu nie jest już tak odległa, staje się czytelniejsza, bardziej zrozumiała. 
Opowieści przywołują dawne czasy, pochodzą z legend i ludowych podań, jest tu o stworzeniu świata i podstawowych prawach rządzących ludźmi i Ziemią, to skarbnica wiedzy i kodeks jak należy traktować to, co wokół nas, jak troszczyć się i o to dbać, a nie zdobywać i wykorzystywać.  

Każda opowieść jest też opatrzona podrozdziałem z konkretnym ćwiczeniem dla dziecka, to kopalnia pomysłów na prace plastyczne i ręczne, a także proekologiczne zachowania. Możemy założyć miniogród wodny, zbudować domek z wierzby, zrobić karmik z szyszek, wyhodować własne pomidory, zrobić laleczkę z łupin kukurydzy, ugotować zupę z niczego, czy namalować aborygeńską ścieżkę pieśni...

Prastare opowieści zebrała i spisała Dawn Casey, a ilustracje — przepięknie kolorowe i etniczne — stworzyła Anne Wilson (każda strona jest ozdobiona, cudownie się je ogląda). To powrót do korzeni, do początku, a każda z tych fascynujących opowieści prowadzi nas w niezwykły, dawny i egzotyczny świat, który ciągle może nas inspirować i uczyć. Dużo tu troski o Matkę Ziemię i bliskości z naturą, a także po prostu ciekawych opowieści do czytania.

Bardzo mi się ta książka podoba, a do tego jest niezwykle przydatna do pracy z dziećmi, etnograficznych warsztatów. Żałuję, że tyle czasu spędziła w ukryciu, i cieszę się, że niespodziewanie wpadła mi w ręce.
Książkę wydała Fundacja Musszelka z Milanówka — warto zapoznać się z jej działalnością, bo dzieją się tam naprawdę ciekawe rzeczy!

Opowieści Ziemi,
tekst Dawn Casey,
il. Anne Wilson,
tłum. Joanna Miś-Skrzypczak,
wyd. Fundacja Musszelka,
wyd. drugie, 2016
oprawa miękka,
stron 96,
cena 35 zł,
wiek 5+
Komentarze