Pepego przewodnik po Ziemi, Agata Morka


Pamiętacie czas tuż przed narodzinami dziecka? Te wszystkie myśli w głowie, niepokoje i emocje? Te lęki, jak to wszystko się ułoży, jaki będzie Wasz świat i świat Waszego dziecka? Czy będziecie  umiały/umieli, wychować go tak, aby był dobrym i szczęśliwym człowiekiem, czy dacie radę poprowadzić go w dobrym kierunku, a potem puścić wolno i patrzeć i wspierać? Czy we właściwym czasie znajdziecie właściwe słowa, czy staniecie na wysokości zadania? Co włożycie do plecaka, z którym dziecko pójdzie kiedyś samo w świat?

Przed sobą mam cienką książkę, która trochę wygląda jak notes skorowidz, z ułożonymi alfabetycznie hasłami. To myśli na drogę i ziemski czas, spisane przez mamę dla mającego niebawem przyjść na świat chłopca. Tym dzieckiem jest Pepe, a jego mamą Agata Morka, która zebrała wszystkie ważne słowa, mające moc drogowskazów.

To krótkie notatki, 24 hasła z rozwinięciem. Pełne czułości rady, w które kochający rodzic chce wyposażyć malucha, rady na tematy, które wydają mu się ważne i ułatwią dziecku, a potem młodemu człowiekowi poruszanie się po świecie, na którym jest przecież pierwszy raz i czasem mogą pomylić się kierunki. Są one uniwersalne, pełne miłości i doświadczenia, które my rodzice zdążyliśmy już nabyć. 

Punkty odniesienia. 

Jest o zwykłych sprawach i sprawach trudnych, o podnoszeniu się po porażkach i pielęgnowaniu skrzydeł, dzięki którym latamy, o odchodzeniu bliskich i rozpoznawaniu śladów, które po nich zostają, o otwartości na innych i szukaniu piękna w niedoskonałościach, o radości z każdej chwili i nie baniu się łez, które oczyszczają, o wadze wyobraźni i o byciu blisko siebie i z sobą i docenianiu tego, co mamy, o trosce o planecie... Dużo ważnych tematów, poruszonych lekko i z humorem. 

Wykaligrafowany tekst, ilustracje w trzech kolorach. 

Zachęciły mnie ilustracje — lekkie, szybkie, minimalistyczne. A czytając tekst czasem człowiek się uśmiechnie, czasem wzruszy, a czasem pokiwa głową „tak, tak!". To miły pomysł na prezent dla młodych rodziców i książkę do wspólnego czytania z dzieckiem.

Agata Morka - Polska mieszkająca w Berlinie - z wykształcenia jest historykiem sztuk. „Pepego przewodnik po Ziemi" jest jest pierwszą książką.


Pepego przewodnik po Ziemi,
Agata Morka,
www.amorka.net

Komentarze