Kosmita, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, il. Jona JungKosmita mnie zachwycił. Mało tego, zachwycił też Franka, który codziennie pilnował, żebyśmy czytali dalej właśnie tę książkę. Do ostatniej strony. A trzeba wiedzieć, że jak Frankowi coś się nie spodoba, jak się uprze, że tego nie i już!, to nie ma mocnych...

Kosmita przedstawia historię pewnej rodziny, opowiadaną z pozycji dziecka - Oli, która zostaje siostrą. Długo oczekiwany brat jednak jest dziwny. Ola obserwuje go i dochodzi do wniosku, że to nie zwykłe dziecko, tylko Kosmita. Bo jest inny, jakiś zepsuty.


Kacper jest dzieckiem do którego trzeba się dostosować, wymaga tego od otoczenia niewiele dając w zamian (czy rzeczywiście?). Olę drażni, bo krzyczy i wrzeszczy, bo biega nago po domu (jak zaprosić koleżankę?), bo ciągle nosi kominiarkę i nie rozstaje się z metalową łyżką, bo zawija się w kocyk jak naleśnik, bo boi się różnych dźwięków, bo jej w ogóle nie zauważa, a ona tak cieszyła się na zabawy z bratem, no i że rodzice mają dla niej coraz mniej czasu i są zmęczeni i smutni...
Dziewczynka widząc inność Kacpra, wymyśliła sobie, że jest on Kosmitą. Po badaniach i wielu wizytach u specjalistów okazało się,  że przypadek Kacpra można zdiagnozować - chłopiec jest dzieckiem autystycznym.
Przełomem dla całej rodziny jest pojawienie się pana Marka, terapeuty, który uczy Kacpra wyrażać swoje uczucia, emocje, i rodzinę - słuchać go i odczytywać jego potrzeby. Po pewnym czasie w rodzinie dużo się zmienia, rodzice mają czas dla Oli, a Ola dostrzega, że z Kacprem można się bawić...Rodzina próbuje poznać świat widziany przez Kacpra. Ola uczy się akceptować jego dziwactwa i odkrywa, że brat choć jest inny od braci koleżanek, to jest fajny. I że go kocha takim jaki jest, bo to jej brat!
W książce przedstawiony jest też punkt widzenia Kacpra, który pisze listy do Anioła Stróża.

Świetne ilustracje, świetny tekst, polecam! Obowiązkowa lektura dla rodzeństwa dzieci autystycznych i ich bliskich - autorka nim napisała tę książkę odbyła wiele spotkań i rozmów z rodzinami małych autystyków.


Kosmita,
Roksana Jędrzejewska-Wróbel,
ilustracje Jona Jung,Wydawnictwo ING Bank Śląski,
2008.

Komentarze

  1. Naszą rodzinę też KOSMITA zachwycił! Piękna i mądra książka, która pozwala zrozumieć INNOŚĆ. Mamy ją na półce i za jakiś czas ponownie zamierzam ją przeczytać starszemu synowi, mimo że nie miał jeszcze kontaktu z takimi dziećmi. Ona go do tego pięknie przygotuje! Również polecam!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz