Gdyby jajko mogło mówić, Renata PiątkowskaPierwszego dnia wiosny stroimy, a potem topimy Marzannę, malujemy pisanki przed Wielkanocą, w śmigus-dyngus polewamy się wodą, przed Mikołajkami dzieci piszą listy do św. Mikołaja, w Wigilię pod obrus wkładamy sianko, a Nowy Rok witamy z wielką fetą... Ale nie zawsze wiemy, dlaczego, skąd taki zwyczaj, jaki jest jego sens? 

Dzieci tego nie wiedzą, bo i my nie zawsze wiemy... Z pomocą rodzicom i ku zaspokojenia ciekawości najmłodszych przychodzi Renata Piątkowska, autorka wielu książek dla najmłodszych. 

Jej nowo wydana książka Gdyby jajko mogło mówić to kompendium wiedzy o naszych świątecznych tradycjach, do tego podane w sposób niezwykle ciekawy i dowcipny.


- Kultywujemy świąteczne obyczaje, ale nie zawsze mamy świadomość, jakie mają znaczenie i jaki jest ich głębszy sens. Sięgnęłam do źródeł naszych zwyczajów, opisałam je na przykładach wyjaśniając ich znaczenie, i dodatkowo opatrzyłam wieloma ciekawostkami – opowiadała Renata Piątkowska na spotkaniu z czytelnikami w Muzeum Etnograficznym, które odbyło się 26 marca w Warszawie. 

Dlaczego malujemy jajko, a nie arbuza; skąd nazwy śmigus-dyngus czy prima-aprilis? Każdemu zwyczajowi poświęcone jest odrębne opowiadanie. Bohaterami każdego z nich są dzieci i ich najbliżsi. Zdecydowanie polecam, jest to pozycja niezbędna w każdej biblioteczce, tym, bardziej, że przed nami Wielkanoc i malowanie pisanek. Renata Piątkowska zdradzi nam, dlaczego kiedyś wkładano jajko pod fundamenty domów (umieszczono je nawet pod kościołem Mariackim!), dlaczego toczono je po grzbiecie konia czy krowy, dawano choremu do potrzymania, a potem porzucano gdzieś na rozstajach dróg i odchodzono – koniecznie nie oglądając się za siebie!

Brawo za ilustracje  - Artur Nowicki dopełnił opowiadania ciepłymi i przyjaznymi rysunkami.
Gdyby jajko mogło mówi, opisujące świąteczne tradycje wpisuje się w cykl książek Piątkowskiej po Z przysłowiami za pan brat – ułatwiających dzieciom zrozumienie przysłów i Szczęście śpi na lewym boku, przybliżających znaczenie przesądów.

Wywiad z Renatą Piątkowską TU

***

Renata Piątkowska, wydała 18 książek dla dzieci i m.in. Opowiadania dla przedszkolaków, Piegowate opowiadania, Nie ma nudnych dni, Przygoda ma kolor niebieski czy A może będzie właśnie tak. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, mieszka w Bielsku-Białej, ma dwójkę dzieci, obecnie już nastolatków. 

Gdyby jajko mogło mówić,
Renata Piątkowska, 
Ilustracje Artur Nowicki,
Wydawnictwo Bis,
Warszawa 2011

Komentarze