Renata Piątkowska w Muzeum Etnograficznym


Bardzo lubię czytać książki Renaty Piątkowskiej i chyba zaszczepiłam tę sympatię swoim dzieciom. Do Opowiadań przedszkolaków i kolejnych ich części stale wracamy i zawsze dobrze się przy tym bawimy. 

Dzisiaj mieliśmy przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z autorką w Muzeum Etnograficznym zatytułowanym "Gdyby jajko mogło mówić". Piątkowska promowała swoją najnowszą książkę pod takim samym tytułem, poświęconą naszym świątecznym tradycjom i zwyczajom.

- Napisałam książkę dla dzieci o zwyczajach, które kultywujemy, choć nie zawsze wiemy, skąd się one wzięły i co się za nimi kryje. Dlaczego malujemy jajka, a nie np. arbuzy? Skąd nazwy np. śmigus-dyngus? Dlaczego w Wigilię chowamy sianko pod obrusem, a pierwszego dnia wiosny topimy Marzannę? - opowiada Renata Piątkowska. - Sięgnęłam do źródeł mówiących o naszych zwyczajach, opisałam je na przykładach, a przy mam nadzieję, że dowcipnie, przywołując też liczne ciekawostki. Czy wiecie, że pod Kościołem Mariackim zakopane jest jajko? Dlaczego? Dowiecie się z książki...
Renata Piątkowska,
Gdyby jajko mogło mówić,

ilustracje: Artur Nowicki
Wydawnictwo Bis, 
format: 16,8 x 24 cm
stron 88
wydanie 1, oprawa: twarda 

Komentarze