Minibiblia w obrazkach, Soledad Bravi
Książki obrazkowe (picture book) długo były nieobecne na polskim rynku wydawniczym i tak naprawdę dopiero w ostatnich latach wydawcy starają się zapełnić tę lukę. Na Zachodzie są bardzo popularne i przypisuje im się duże znaczenie - w rozwoju dziecka, nauce postrzegania świata i zjawisk i oswajania ich, rozwijaniu wyobraźni i w pierwszym kontakcie ze sztuką (wiele z książek obrazkowych spełnia wszelkie cechy dzieła sztuki użytkowej). Książka obrazkowa jest przecież jednym z pierwszych etapów edukacji dziecka.
Picture book działa na kilku poziomach - obrazu i słowa, które wzajemnie uzupełniają się i dopowiadają. Ilustracja - przyciąga wzrok, przykuwa uwagę, opowiada obrazem - słowo uzupełniają ten przekaz. U nas traktowane do niedawna były po macoszemu - dopiero od kilku lat widać staranność i dbałość, z jaką wydawnictwa wprowadzają na rynek książeczki obrazkowe. "Minibiblia w obrazkach" Soledad Bravi* to jedna z ostatnich propozycji Wydawnictwa Dwie Siostry. Obrazkowa Biblia dla maluszków jest książką, jakiej jeszcze na naszym rynku nie było. Wydana w formacie 14 cm na 14 cm przyciąga wzrok żółtą okładką z namalowanymi symbolami, znanymi nam z Biblii: wężem i jabłkiem. Książka ma 96 stron - na każdej z nich narysowany jest obraz przedstawiający jeden biblijny motyw, scenę i postaci – od stworzenia świata do wniebowstąpienia Jezusa.

Ilustracje są bardzo pomysłowe, nie bombardujące czytelnika/oglądającego natłokiem szczegółów - na każdej stronie jest przedstawiony tylko jeden element (czasem powielony jak np. przy wyliczance plag egipskich - na każdej stronie zaprezentowana jest jedna plaga np. komary, żaby, muchy, grad itd - zduplikowane) - w sam raz dla percepcji małego odbiorcy.
Książka urzeka prostotą, lekkością i radością. Rysunki są bardzo proste, wręcz ascetyczne, jednak podane w żywych kolorach interesują i sprawiają, że mali słuchacze domagają się poznania historii prezentowanych tu wydarzeń. Mniej znaczy tu więcej.

"Minibiblia w obrazkach" to pozycja, która trafi do gustu zarówno dzieci, jak i ich rodziców - od tych ostatnich wymaga jednak znajomości Biblii, na poziomie przynajmniej podstawowym, aby móc opowiadać i tłumaczyć maluchowi znaczenia poszczególnych ilustracji - wydarzeń i symboli...


*Kim jest autorka "Minibibli w obrazkach" Soledad Bravi? Soledad Bravi to znana francuska ilustratorka znana z lekkiej, dowcipnej kreski, autorka wielu pełnych humoru książek obrazkowych dla najmłodszych. Stała współpracowniczka francuskiego wydania magazynu "Elle".
"Minibiblia w obrazkach"
Soledad Bravi,
Wydawnictwo Dwie Siostry,
2012 r.

Recenzja ukazała się na stronie mowimyjak.plKomentarze