Serce w butelce, Oliver Jeffers


Serce w butelce jest książką, która mnie zachwyciła. Zaczynając od tematu - utraty kogoś bliskiego i ważnego, przez oszczędnie opowiedzianą historię, ale za to wspaniale zilustrowaną. Jakoś tak się dzieje, że ostatnio wpadają nam w ręce głównie książki obrazkowe. A ta jest poetyckim zapisem rozstania, tęsknoty i poczucia samotności po odejściu Kogoś ważnego. I próby poskładania sobie świata na nowo, ucieczki od bólu i żalu.

Mała dziewczynka jest radosna i ciekawa wszystkiego, co ją otacza. Zachwyca się światem i poznaje go, przy dużym wsparciu Tego, który daje jej poczucie bezpieczeństwa i pięknie tłumaczy to, co wokół. Autor nie precyzuje, kto to - dziadek, ojciec? To ktoś bliski - każde dziecko ma taka osobę.


 Jednak pewnego dnia dziewczyna zastaje pusty fotel, i zaniepokojona postanawia ukryć swoje serce w butelce, którą zawiesza na szyi. Dlaczego? Czy robi tak, aby nie czuć pustki po odejściu tego, który zawsze przy niej był?


I pewnie długo trwałaby w tym stanie, w swoim opustoszałym świecie z sercem ukrytym w butelce, gdyby nie to, że spotyka dziewczynkę. Taką, jaką kiedyś sama była. Dawno temu.


I postanawia wydobyć serce z butelki. Tylko jak to zrobić? Dzięki pomocy małej, ciekawej świata dziewczynki udaje jej się to.


 I serce wróciło na swoje miejsce. I fotel już nigdy nie był pusty...Subtelnie opowiedziane, z ogromnym wyczuciem i pięknie zilustrowane. Lektura obowiązkowa.

Serce w butelce, 
Oliver Jeffers,
Wydawnictwo Mam,
Warszawa 2010.

Komentarze

 1. Świetna książka. Rewelacyjny pomysł, no i te ilustracje..

  OdpowiedzUsuń
 2. Też jestem nią zauroczona! pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy istnieje możliwość odkupienia książeczki?
  Pozdrawiam,Małgorzata

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, nie. Książkę pożyczyłam z biblioteki

   Usuń

Prześlij komentarz