Pieniek otwiera muzeum, Åshild Kanstad Johnsen


 Kiedy tylko zobaczyłam Pieńka, wiedziałam, że musimy go przeczytać. Wiele nas łączy. Pasja szukania, zbierania. Ekscytacja z wartościowych odkryć i znalezisk. Czasem miłość od pierwszego spojrzenia... Tylko my nie prowadzimy katalogów. Zbieramy hobbystycznie, spontanicznie. Cieszymy się przez jakiś czas ze znalezisk, a potem coraz mniej, i mniej, i one - porzucone, znikają. Chociaż kolekcja wakacyjnych korzeni, patyków i kijków, zebrana na nadmorskiej plaży nadal dumnie prezentuje się na balkonie, a kamyczki stoją zebrane na komodzie... Pieniek porządkuje nasz świat. Pokazuje nowe możliwości i sprawdza je dla nas. W nasz chaos wprowadza pomysł (katalogowanie przez fotografowanie) i ład!

Pieniek jest zbieraczem pasjonatem. Co wtorek idzie na spacer do lasu i zbiera wszystko. Korzenie, kamienie, guziki, liście i wszystko to, co człowiek wyrzuca lub gubi w lesie. Wśród znalezisk ma takie eksponaty jak kapelusze, telefony komórkowe, naczynia, buty... Zbiera, zbiera i zbiera, aż któregoś dnia okazuje się, że nie ma więcej miejsca. Gdzie trzymać kolejne rzeczy, kiedy wszystkie półki, szuflady i przestrzeń są zajęte? Dzwoni do babci, która nie daje mu odpowiedzi, tylko zadaje pytania. Pieniek sam dochodzi do wniosków, które zmieniają jego świat. Otworzy muzeum, podzieli się swoimi skarbami z innymi! Przygotowuje plakaty, które rozwiesza w okolicy, a z domu tworzy prawdziwe muzeum - pożycza od sąsiadów stoły, krzesła, a co cenniejsze eksponaty ustawia w gablotkach za szkłem. Jest w euforii, jednak po kilku dniach, emocje opadają i okazuje się, że wcale nie jest łatwo mieszkać w muzeum, stać w kolejce do toalety, potykać się o eksponaty. 

Pieniek muzeum zamyka. Ale eksponaty ciągle tam są... Po rozmowie z babcią - ma kolejny pomysł! Obfotografuje swoje skarby! Tak też robi, tworzy albumy, a znaleziska... odnosi do lasu.

Pieńka pokochaliśmy wszyscy, a najmocniej Antoś, który rozumie Pieńka jak mało kto. Bo też jest zbieraczem-pasjonatem! Kamyki Astona też są na liście jego ulubionych lektur ;)


Pieniek otwiera muzeum,
Åshild Kanstad Johnsen,
Wydawnictwo Dwie Siostry,
2014
okładka twarda
wiek: 3+
Komentarze