Początki państwa polskiego - puzzle historyczne, Qbum


W tym roku przygodę z historią zaczął mój starszy syn - jedna godzina tygodniowo to mało. Nawet jak dzieci zainteresują się przedmiotem, to z braku dopływu paliwa, szybko to zainteresowanie może się rozmyć, rozpłynąć. Ale mój syn ma szczęście - trafił na historyka z pasją, który skutecznie zaraża dzieciaki tematem.


Już sama sala wygląda tak, że człowiek ma wrażenie, jakby przeniósł się w czasie. Na zebraniu szkolnym każdy rodzic po wejściu do klasy na moment zastygał w bezruchu i wodził oczami po ścianach i półkach. Mundury, hełmy, naboje, popiersia, mapy, przedmioty codziennego użytku sprzed dziesięcioleci - muzeum wojskowe, skansen i sala lekcyjna w jednym. Ów nauczyciel prowadzi też kółko historyczne - mój syn już po pierwszej lekcji postanowił, że się zapisze. I  co z tego, że trzeba na zajęcia czekać po lekcjach kilka godzin - czasem poczeka w szkole, a czasem wróci do domu, zje obiad i z powrotem pogna do szkoły...
Któregoś wieczoru, tuż przed zaśnięciem zrobił mi wykład z początków państwa polskiego. Byłam autentycznie zdumiona, rzucał nazwami, faktami, biegł w czasie, tu Mieszko tu Chrobry, tu Krzywousty, ten taki, ten owaki, Lech, Czech i Rus, Wieleci... Zerknęłam do książki - tego tu nie było, bo historia w klasie 4  to wprowadzenie do historii. Więc skąd to? A no z kółka! I tych zastępstw, które mają z historykiem. Dowiedziałam się, że jest też jakiś youtuber, który z pasją opowiada o historii - czasem oglądają w szkole jego filmiki...

Kiedy więc padła propozycja przyjrzenia się puzzlom historycznym, nie miałam wątpliwości - to odpowiednia rzecz w odpowiednim czasie. Sama byłam ciekawa, no bo jak to puzzle historyczne? Tego jeszcze nie było!


Początki państwa polskiego - puzzle historyczne


Puzzle przeznaczone są dla dzieci od 5 roku życia. Ale u nas układali je i siedmiolatkowie i jedenastolatek i ja - każdy z takim samym zaangażowaniem. Starszy syn uważnie czytał informacje na pudełku o najważniejszych wydarzeniach historycznych w tym okresie, młodsi bardziej koncentrowali się na samym obrazku. Choć puzzle są duże - w ich układanie trzeba włożyć trochę czasu, bo tak prosto nie jest. Różne, nieregularne kształty, żywe kolory, humorystycznie pokazane postaci i wydarzenia, które trzeba znać. Na pudełku znajdziemy dużo ciekawych informacji, uzupełniających to, co na obrazku - mamy i obalenie Światowida i ucieczkę Popiela i historię Lecha, Czecha i Rusa, bitwy z Wieletami i ślub Mieszka I i Dobrawy, chrzest Polski i bitwę pod Cedynią, wreszcie śmierć Mieszka I. W kilku zdaniach opisano też, jak wyglądały polowania, co to skryptorium i kuźnia, co uprawiano. Dużo informacji podanych w pigułce, w ciekawej, łatwo zapadającej formie bo w połączeniu z zabawą, a wiadomo, że tak przyswajana wiedza zapada w głowę na dłużej. 

W pakiecie z puzzlami dostajemy kilka pomysłów na dodatkowe zabawy m.in. w wyszukiwanie monet, grzybów, żab, ptaków, motyli, kwiatków, ważek, czy pałek wodnych - to coś dla tropicieli szczegółów. W pudełku znajduje się też specjalny kod - dzięki któremu można pobrać w internecie kolorowanki i gry.

Estetyczne, solidne pudełko, mocne, kartonowe puzzle plus zabawne ilustracje i ciekawe informacje albo porządkujące wiedzę albo w przypadku młodszych dzieci - wzbudzające zainteresowanie historią Polski - same zalety! 

Trzymam kciuki za kolejne puzzle tej firmy - mam nadzieję, że poprowadzą nas przez kolejne wieki, dynastie i historyczne zawirowania aż do współczesności, że trafią do przedszkoli i szkół. Bo nauka historii może być fascynująca!

Początki państwa polskiego - puzzle historyczne,
il.  Magdalena Markowska,
Qbum,
od 5 lat,
84 puzzle, wymiary 64 x 46 cm,
Sugerowana cena:  59.99 zł.

Komentarze

  1. Świetne puzzle, aczkolwiek cena trochę powala :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dla mnie świetne również, cena nie przeraża. Kupuję :-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz