Oto jest Londyn, Miroslav Šašek


Londyn jest jednym z tych miast, które się zna, nawet jeśli się w nich nie było. Wędrówka po stronach książki "Oto jest..."  jest okazją do poznania stolicy Wielkiej Brytanii sprzed 50 lat. W towarzystwie Miroslava Šaška zwiedzanie miasta staje się niezapomnianym przeżyciem, głównie dzięki eleganckim i dowcipnym ilustracjom.

Zwiedzanie rozpoczynamy za pomnikiem Temple Bar Memorial, mijamy Bank of England i Giełdę Królewską, katedrę św. Pawła  i kościół Świętej Etelburgi, maszerujemy przez targ rybny Billingsgate i po Fleet Street, gdzie znajdują się redakcje największych brytyjskich gazet... Zaglądamy na plac Piccadilly Circus nocą i...
Nie może zabraknąć budynku, gdzie mieszka premier Wielkiej Brytanii czy  pałacu Buckingham, a która godzina - usłyszymy po Big Benie... Tak, usłyszymy! Bo oglądając te ilustracje słychać i dzwony i stukot kopyt koni niosących na grzbietach gwardzistów i szum metra i czuć aromat herbaty, tak chętnie wypijanej około godz. 16-tej przez londyńczyków.

Książka ukazuje klimat miasta i to coś, co sprawia, że miasto ciągle fascynuje i przyciąga. Czasy się zmieniają, miasta też, jednak są rzeczy, które pozostają niezmienne - serce i dusza aglomeracji. Londyńczycy wyglądają inaczej niż 50 lat temu, inaczej się ubierają, inaczej czeszą, po ulicach jeżdżą inne samochody i na pewno jest ich więcej, jednak w ważnych dla miasta budynkach, mostach, monumentach czas jest zatrzymany. Oglądając je na ilustracjach Šaška - odnajdziesz je w mieście, rozpoznasz!

Seria "Oto jest..." (pisałam już o "Oto jest Nowy York") nie jest typowym przewodnikiem, który zabiera się wyruszając na podbój metropolii - jednak powoduje, że można się w tym mieście zakochać. Poza tym każdy coś z treści wyniesie, bo sporo tu ciekawostek z historii miasta i jego mieszkańców.

W 1959 roku książka „Oto jest Londyn” zdobyła przyznawany przez „New York Times” tytuł Najlepszej Książki Ilustrowanej Roku.

Oto jest Londyn
tekst i ilustracje: Miroslav Šašek
tłum. Katarzyna Domańska
Seria: Oto jest...
Wyd. Dwie Siostry, 2014
format: 22 x 31 cm
oprawa twarda
Liczba stron: 56
kategoria wiekowa 4+
cena 32 zł,







Komentarze